Informacje23 sierpnia 2007, 00:00,

Zakonnicy dostali zajezdnię trolejbusową w Piasecznie

Dawna zajezdnia w Piasecznie, to prawie dziesięć hektarów przy ulicy Puławskiej 33, o wartości szacowanej na około 40 milionów złotych. Piaseczno przekazało ją Warszawie w latach 80 na konkretny cel: żeby stolica urządziła tam zajezdnię. Najpierw garażowały w niej trolejbusy, a po likwidacji linii w połowie lat 90, już tylko autobusy. I to one kilka lat temu przestały przyjeżdżać z Warszawy, a stołeczny ratusz uwłaszczył się na działce.

Dziś na terenie zajezdni jest między innymi: parking, oraz tor dla gokartów Imola. Urzędnicy od paru lat snuli pomysły, by do Piaseczna poprowadzić linię szybkiego tramwaju, a na terenie zajezdni zrobić pętlę tramwajową. Gmina Piaseczno spierała się o ten teren z władzami stolicy, bo liczyła na odzyskanie nieruchomości. Samorządom obu miast nie udało się jednak dojść do porozumienia.

Położenie byłej zajezdni w Piasecznie

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta! W Gazecie Wyborczej Stołecznej pojawiła się informacja, że za plecami samorządu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało atrakcyjny teren po zajezdni trolejbusowej w Piasecznie - bonifratrom i siostrom dominikankom z Nowego Miasta. O przekazaniu działki zakonnikom zdecydowała kilka tygodni temu działająca przy MSWiA komisja ds. zwrotu mienia Kościoła katolickiego oraz innych Kościołów i związków wyznaniowych.

Decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zaskoczyła zarówno samorządowców Piaseczna, jak i Warszawy. Zwrot dawnej zajezdni, uniemożliwi budowę linii tramwajowej do Piaseczna, która znajduje się w planach inwestycyjnych Tramwajów Warszawskich na lata 2010 - 2020, oraz uchwalonej w 2006 roku, przez Radę Warszawy strategii rozwoju miasta do 2020 roku. Rezygnacja z budowy linii tramwajowej, będzie oznaczała szkodę dla obu miast - Warszawy i Piaseczna. ¬ródło zdjęcia i informacji: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4423220.html

Zastanawiam się, czy byłe już plany ulokowania na tym terenie torów do zawracania tramwajów i parking Parkuj i Jedź był dobrym pomysłem? Teren ten nie znajduje się przecież w centrum Piaseczna, tylko na jego początku. Czy doprowadzenie torów do tej zajezdni poprawiłoby komunikację między Warszawą a Piasecznem? Jeżeli na terenie byłej zajezdni pojawiłaby się pętla tramwajowa, to co byłoby z dojazdem do centrum Piaseczna? Przy pętli trzeba by było przesiadać się np.: w autobus, aby dojechać do centrum Piaseczna, lub do PKP w Piasecznie. Czy byłaby to poprawa komunikacji? Na pewno poprawiłaby się komunikacja z Warszawy do Mysiadła, oraz Centrum Handlowego Auchan, Leroy Merlin, a także do Fashion House Outlet Centre w Piasecznie. Przekazanie terenów dawnej zajezdni w Piasecznie, nie powinno zakłócić planów budowy linii tramwajowej do Piaseczna. Przecież linia tramwajowa, powinna obejmować większy teren Piaseczna, niż tylko do zajezdni. Co o tym myślicie? Zapraszam do komentowania tej informacji, lub przyłączcie się do rozmowy na naszym prywatnym forum powiatu piaseczyńskiego: zajezdnia w Piasecznie. Jakie plany mają zakonnicy, którzy zyskali bardzo atrakcyjny teren w Piasecznie? Na razie nie wiadomo, ale zapewne już wkrótce się o tym dowiemy...
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje23 sierpnia 2007, 00:00,

Skolimów uroczystość 90-lecia ochotniczego pożarnictwa

Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna informuje, że 2 września 2007 roku, odbędą się uroczystości związane z 90-leciem powołania na terenie Skolimowa Straży Ogniowej Ochotniczej. Podczas uroczystości, oprócz oficjalnej części uroczystości przewidziany jest podwieczorek taneczny dla mieszkańców. Zapraszamy na uroczystości do Skolimowa.

Ochotnicza Straż Pożarna w Skolimowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Skolimowie program uroczystości:
11:45 - zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych przed kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie.
12:00 - uroczysta Msza Święta oraz poświęcenie sztandaru dla OSP Skolimów.
13:15 - przejazd delegacji przez miasto Konstancin-Jeziorna do siedziby OSP Skolimów przy ul. Pułaskiego 72.
13:45 - zbiórka pododdziałów do II części uroczystości:
- przekazanie sztandaru przez Pana Burmistrza jednostce OSP – Skolimów,
- wystąpienia okolicznościowe,
- nadanie odznaczeń i wyróżnień druhom z OSP Skolimów,
- odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Pamiątkowej,
- część artystyczna w wykonaniu orkiestr i solistów,
- poczęstunek dla gości i delegacji OSP,
- zakończenie części oficjalnej,
- podwieczorek taneczny dla mieszkańców.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Konstancin-Jeziorna