Informacje15 czerwca 2008, 00:00,

Wypowiadają warunki układu zbiorowego w TDP Piaseczno

Od stycznia nic nowego nie pojawiło się w sprawie firmy i pracowników TDP Piaseczno, jednak jak to się okazało, była to cisza przez burzą. Otóż okazuje się, że właściciele zakładu TDP, dawnego Thomsona, wypowiedzieli warunki układu zbiorowego 2700 zatrudnionym. Do sądu pracy płynie lawina pozwów. W zakładzie TDP panuje nerwowa atmosfera i bunt przeciwko zaskakującym działaniom właścicielom firmy. Problem w tym, że obowiązujący do 30 czerwca tego roku układ zbiorowy (podpisany podczas sprzedaży Thomsona inwestorom z Indii) ma klauzulę niewypowiadalności. Według obowiązującego prawa, pracodawca najpierw powinien uzgodnić treść i podpisać nowy układ zbiorowy z załogą, a dopiero potem wypowiedzieć warunki starego. Pracodawca, postanowił jednak działać szybciej, na skróty...

Okazuje się, że w obecnej sytuacji, żeby kontynuować pracę, zatrudnieni muszą zaakceptować warunki nowego układu. A nie mogą tego zrobić, ponieważ go nie ma. Długoletni pracownicy (którzy mają trzymiesięczny okres wypowiedzenia) na udzielenie odpowiedzi dyrekcji, czy godzą na nowe warunki zatrudnienia, mają czas do połowy lipca. Jeśli ich nie przyjmą, najpewniej znajdą się za bramą. Przedstawiciele pracowników, od kilku miesięcy negocjują z Hindusami zapisy nowego układu zbiorowego. Według ostatniego projektu odprawy mają spaść do 4–5 pensji (z obecnych 21), dodatki do wynagrodzeń (mocno ograniczone) pozostać na obecnym poziomie, a nagrody jubileuszowe przybrać formę wypłaty dodatkowej pensji co 10 lat pracy.

W lipcu może się okazać, że liczba pracowników firmy TDP Piaseczno - drastycznie spadnie. W najgorszej sytuacji są osoby w wieku przedemerytalnym. Mają dylemat, czy nadal kurczowo trzymać się zakładu, czy odejść na bezrobocie. Z kolei wielu ludzi w młodym i średnim wieku chce przepracować w firmie do końca okresu wypowiedzenia i poszukać innego zatrudnienia. Są zmęczeni wiecznym bałaganem i pogarszającymi się zarobkami. Co odważniejsi, a było to około 700 osób w minionym roku, odeszli po znalezieniu innej pracy. Wielu długoletnich pracowników TDP Piaseczno, przebywa na zwolnieniach lekarskich ze względu na dolegliwości związane z depresją. Przepracowali w firmie pół życia, teraz czują się zbędni. Nikt już nie wierzy w to, że zakład stanie na nogi.

O najnowszych wydarzeniach w firmie TDP Piaseczno, poinformował redaktor Piotr Chmielewski na łamach gazety Nad Wisłą (nr 11 z 12 czerwca). Redaktor gazety poinformował, że czeka teraz na odpowiedź Dyrekcji firmy TDP, której nie zastał w firmie. W związku z tym, zapewne już wkrótce będzie ciąg dalszy informacji. Osoby, które są zainteresowane sprawą TDP Piaseczno zapraszamy do zapoznania się z poprzednimi informacjami w naszym serwisie: Wciąż niepewne losy firmy i pracowników TDP Piaseczno (2008-01-26), Związki zawodowe TDP Piaseczno w Kurierze Południowym (2007-11-17), Czy będzie strajk ostrzegawczy pracowników TDP Piaseczno (2007-10-27), Oświadczenie TDP Piaseczno w Kurierze Południowym (2007-09-29), Firma TDP Piaseczno dyskryminuje i straszy pracowników (2007-08-26), Videocon nie restrukturyzuje Thomson TDP Piaseczno (2007-07-06), Hinduski Videocon i gigantyczna inwestycja w Piasecznie (2007-05-22), Masowe zwolnienia w Thomson Displays w Piasecznie (2007-04-21). Rozmowa na forum: Thomson Displays Piaseczno
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje15 czerwca 2008, 00:00,

Headland Center Piaseczno - czy władze zaakceptują plany?

Redaktorzy gazety Nad Wisłą, śledzą losy planowanej w Piasecznie budowy centrum usługowo handlowe z dużą galerią handlową i supermarketem, kilkoma salami kinowymi, kręgielnią, biurami, hotelem, centrum konferencyjnym oraz trzema tysiącami miejsc parkingowych dla klientów. Redaktor Piotr Chmielewski na łamach gazety Nad Wisłą (nr 11 z 12 czerwca) poinformował, że irlandzcy inwestorzy mieli zaprezentować władzom Piaseczna, szczegóły budowy nowego, olbrzymiego kompleksu handlowo - usługowo -rozrywkowo - hotelowego przy ul. Energetycznej w Piasecznie. Aby samorząd gminy Piaseczno, przychylnie spojrzał na budowę, spółka Challange Twenty One ma zainwestować w otoczenie nowego kompleksu około 24 mln zł.

Realizacja budowy Headland Center (robocza nazywa obiektu), przez firmę Challange Twenty One, ma się rozpocząć najpóźniej wiosną 2009 roku. Aby zdobyć przychylność samorządu gminy Piaseczno, inwestorzy zobowiązali się, że zainwestują w rozwój sieci wodno - kanalizacyjnej oraz drogowej około 24 mln zł. W co konkretnie? Całkowicie wybudują ul. Elektroniczną (łączącą ul. Energetyczną oraz nowe centrum z ul. Okulickiego), co pochłonie około 10 mln zł, kupią 16 mieszkań dla rodzin z komunalnego budynku, który przeszkadza teraz w budowie ul. Elektronicznej, zapłacą za przyłącze wodno-kanalizacyjne około 3,8 mln zł, a także przebudują fragment ulicy Okulickiego, żeby mniej korkował się przed skrzyżowaniem z ul. Puławską. Zadeklarowali również, że dorzucą około 2 mln zł, kiedy skrzyżowanie przy ul. Energetycznej będzie przekształcane w wielopoziomowe. Czy władze Piaseczna, negocjujące z inwestorem - zaakceptują plany budowy Headland Center w Piasecznie?

Autorem informacji na łamach gazety Nad Wisłą (nr 11 z 12 czerwca) jest redaktor Piotr Chmielewski. Ze swojej strony wysyłałem maila do Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, aby dowiedzieć się, jakie są efekty negocjacji urzędników z inwestorem. Jak tylko otrzymamy informacje, to na pewno poinformujemy o tym na łamach naszego serwisu e-mieszkańców. W między czasie, zapraszamy do zapoznania się z poprzednią informacją w naszym serwisie: centrum usługowo handlowe kino kręgielnia hotel (2008-03-21), oraz do przyłączenia się do rozmowy na naszym prywatnym forum e-mieszkańców w wątku: Centrum Handlowo Usługowo Rozrywkowe w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno