Informacje14 lipca 2015, 07:00,

Wycieczka do Magicznego Ogrodu w Janowcu z GOK Tarczyn

Gminny Ośrodek Kultury zaprasza dzieci na wycieczkę do Magicznego Ogrodu w Janowcu. Wyjazd w dniu 14 lipca 2015 r. o godz. 7.00, ul. Stępkowskiego 17. Koszt wyjazdu 45 zł (wstęp i obiad). Nie zwlekaj. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy do dnia 10 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury, ul. J. Stępkowskiego 17 lub pod nr telefonu: (022) 71-57-962

Wycieczka do Magicznego Ogrodu w Janowcu z GOK Tarczyn

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=25&t=11181&start=15
Informacje9 lipca 2015, 10:00,

Tacy byliśmy jeszcze wczoraj…Tarczynian portret własny - album fotograficzny

Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie wydał II tom albumu fotograficznego pt. "Tacy byliśmy jeszcze wczoraj…Tarczynian portret własny”. Fotografia od czasu powstania fascynowała ludzi, a zatrzymanie ulotnej chwili na szklanej płytce lub kliszy fotograficznej było swoistą „magią”. Sztuka ta dawała możliwość szerokim rzeszom na „uwiecznienie” swojego wizerunku. Nawet dziś zabiegani lubimy wracać wspomnieniami do chwil uchwyconych przez aparat fotograficzny.

Tacy byliśmy jeszcze wczoraj…Tarczynian portret własny - album fotograficzny

Album przedstawia mieszkańców gminy Tarczyn. Składa się z 400 zdjęć, które udało się zgromadzić Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Tarczynie. Najstarsze pochodzą z końca XIX wieku. Ukazują portrety osób, których rodziny od wielu pokoleń związane są z ziemią tarczyńską: Zagórscy, Dębscy, Mulewiczowie, Latoszyńscy, Gawarscy, Golańscy, Porczyńscy, Porębscy, Galiczowie, Burzyńscy oraz tych mieszkańców, którzy osiedli w Tarczynie po II wojnie światowej.

Można rozpoznać osoby powszechnie znane przez swą działalność zawodową i społeczną, jak i takie które stoją często w tzw. „drugim szeregu”. Pamięć o jednych i drugich zasługuje na ocalenie dla przyszłych pokoleń.

Portrety, te wykonywane w atelier fotograficznym, jak również te na tle architektury Tarczyna mają w sobie coś magicznego, nieuchwytnego. Piękno, czar minionej epoki, tajemniczość przeszłości – duszę. Niestety, nie udało się rozszyfrować wszystkich nazwisk. Pamięć ludzka bywa zawodna.

Zapraszamy serdecznie do oglądania nowego wydawnictwa. Naprawdę warto.

Jeśli posiadacie Państwo w swoich zbiorach ciekawe zdjęcia rodzinne, z uroczystości gminnych, szkolne, fotografie ukazujące architekturę Tarczyna i okolic oraz dokumenty, świadectwa szkolne prosimy o udostępnienie ich Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Do tej pory zgromadziliśmy ok. 3 tys. zdjęć, które ukażą się w kolejnych albumach.

Alfred Kohn Dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Tarczynie

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt, oś 4 LEADER, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przeczytaj też: Tarczyn oddał hołd bohaterom II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Redakcja, 16 lipca 2019