Informacje16 kwietnia 2012, 00:00,

Wideo-tłumacz ułatwenie dla osób głuchoniemych

Z początkiem kwietnia w Kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno ustawione zostało urządzenie umożliwiające swobodną komunikację z urzędnikami osobom głuchoniemym lub z wadami słuchu. Urządzenie przypomina telefon z dużym wyświetlaczem. Po podniesieniu słuchawki łączy się przez Internet z dyplomowanym tłumaczem języka migowego.

Za pomocą wbudowanej w urządzenie kamery osoba posługująca się językiem migowym rozmawia z tłumaczem, który przekazuje słownie treść rozmowy urzędnikowi.Usługa jest całkowicie bezpłatna dla klientów urzędu, jest dostępna on-line przez czały czas pracy urzędu i nie wymaga wcześniejszego umawiania. Stanowisko wyposażone wideofon jest wyraźnie oznaczone dużym czytelnym znakiem.

Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej użytkownikom języka migowego, należy zapewnić „dostęp do komunikowania się w instytucjach publicznych w ich narodowym języku migowym” (2010 Brussels Declaration on Sign Language in the European Union). W Polsce od kwietnia 2012 roku obowiązuje Ustawa o języku migowym która ma ułatwiać osobom głuchym komunikowanie się oraz zapewnić dostęp do informacji.

autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje17 kwietnia 2012, 00:00,

Festiwal Małych Form Teatralnych EFFKA 2012

Centrum Kultury Piaseczno serdecznie zaprasza na Festiwal Małych Form Teatralnych EFFKA, który odbędzie się w dniach: 19-21 kwietnia 2012 roku w sali Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Festiwal Małych Form Teatralnych EFFKA to przegląd amatorskich zespołów teatralnych, dziecięcych i młodzieżowych z powiatu piaseczyńskiego oraz województwa mazowieckiego. Celem festiwalu EFFKA, jest konfrontacja dorobku zespołów teatralnych oraz inspirowanie młodych ludzi do pracy nad małą formą sceniczną. Zapraszam!

Festiwal Małych Form Teatralnych EFFKA Piaseczno

Podczas Festiwalu Małych Form Teatralnych EFFKA w Piasecznie, teatry występują w trzech kategoriach: EFFcia (przedszkolaki, dzieci w wieku 5-6 lat), EFFKA dziecięca (uczniowie szkoły podstawowej), EFFKA młodzieżowa (gimnazjaliści, licealiści, studenci, pozostali). Profesjonalne jury ocenia dobór repertuaru (prawdziwość wypowiedzi, oryginalność, wartość artystyczną), reżyserię, dykcję aktorów, grę aktorską, wykorzystanie scenografii, muzyki, ruchu scenicznego. Wstęp wolny.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno