Informacje25 kwietnia 2014, 00:00,

Uroczystość w Konstancinie w podziękowaniu za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II

Kazimierz Jańczuk (burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna) i Andrzej Cieślawski (przewodniczący Rady Miejskiej) zapraszają na uroczystości upamiętniające papieża Polaka i zarazem honorowego obywatela Konstancina. Mieszkańcy wspólnie podziękują za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II. Mieszkańców zapraszamy w niedzielę 27 kwietnia 2014 roku do Parku Zdrojowego. Uroczystość rozpocznie się przy pomniku Jana Pawła II, gdzie o godz. 15.30 władze gminy oraz mieszkańcy złożą kwiaty i zapalą znicze. Następnie w amfiteatrze zostanie odprawiona msza św. dziękczynna za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Całość zakończy o godz. 17.00 koncert zespołu "Góralska Hora". Usłyszymy m.in. pieśni, które towarzyszyły Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymek do Polski. Wyjątkowość koncertu podkreślą tradycyjne instrumenty góralskie takie jak m.in.: skrzypce, trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki.

UROCZYSTOŚĆ W PODZIĘKOWANIU ZA PONTYFIKAT I KANONIZACJĘ JANA PAWŁA II

Koncert zespołu Góralska Hora, zespół jest folkową kapelą z polskich gór oraz ze Słowacji. Czerpie swoje muzyczne pomysły z muzyki ludowej. Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach. Muzycy zespołu oprócz tradycyjnych instrumentów jak: skrzypce, cymbały węgierskie, altówka, kontrabas, sięgają po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie dziś już sporadycznie używane takie jak: trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki. Zespół Góralska Hora to jedna z bardziej cenionych grup muzycznych z polskich gór, która jest częstym gościem na różnego rodzaju festiwalach i koncertach w całym kraju, a także poza jego granicami. Więcej informacji na stronie internetowej www.kapelagoralska.com
autor/źródło: Redakcja serwisu informacyjnego gminy Konstancin Jeziorna

Informacje23 kwietnia 2014, 00:00,

Ekoodpowiedzialni w Auchan Piaseczno - dowiedz się, jak stać się ekoodpowiedzialnym

Jak na co dzień dbać o środowisko naturalne? Odpowiedzi na to inne pytania znajdą najmłodsi, którzy wraz z rodzicami odwiedzą w najbliższą sobotę Centrum Handlowe Auchan Piaseczno. Odbędzie się tam kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Ekoodpowiedzialni, promującej wśród najmłodszych ekologiczny styl życia, a także wystawa pt. Zamień elektroodpady na kulturalne wypady.

EKOODPOWIEDZIALNI W AUCHAN PIASECZNO

O ekoodpowiedzialnych zachowaniach warto często przypominać. W Polsce każdy z nas produkuje średnio około 320 ton śmieci rocznie, a większość z nich to wartościowe surowce wtórne. Wystarczy 35 zużytych butelek PET, żeby wyprodukować jedną bluzę z polaru, a aby uratować jedno drzewo, wystarczy tylko 59 kilogramów makulatury.

Więcej korzyści wynikających z odpowiedzialnego gospodarowania odpadami domowymi oraz zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym można będzie poznać na wystawie „Zamień elektroodpady na kulturalne wypady”. Ekspozycję można oglądać do 27 kwietnia w godzinach otwarcia galerii handlowej. Wystawa została przygotowana przez Fundację EkoRozwoju i Fundację Ekologiczną ARKA.

Z myślą o najmłodszych CH Auchan Piaseczno przygotowało spotkanie „Ekoodpowiedzialni”. Podczas gier, quizów i zabaw najmłodsi dowiedzą się między innymi, jak oszczędzać wodę, prąd oraz prawidłowo segregować odpady. Organizatorzy pokażą najmłodszym, że wystarczą proste działania, aby przyczynić się do ochrony środowiska. Warto między innymi zakręcać wodę podczas mycia zębów, kiedy tak naprawdę jej nie potrzebujemy, a kiedy wychodzimy z pokoju, wystarczy pamiętać o wyłączaniu światła, aby nasze rachunki za prąd zmalały.

EKOODPOWIEDZIALNI W AUCHAN PIASECZNO

Dzieci będą mogły wziąć udział w planszowej ekogrze oraz zajęciach plastycznych, podczas których będą mogły utrwalić wiedzę na temat ekoodpowiedzialnych zachowań. Zarówno dzieci, jak ich rodzice otrzymają materiały informacyjne, które ułatwią wcielanie w życie wiedzy zdobytej w trakcie spotkań. Każdy otrzyma również naklejkę z kodem QR, który przekieruje zainteresowanych do specjalnego serwisu z informacjami na temat ekologii.

Spotkanie w ramach kampanii „Ekoodpowiedzialni” odbędzie się 26 kwietnia 2014 roku w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno, przy ul. Puławskiej 46, w godzinach 11:00 - 17:00.

„Ekoodpowiedzialni” to ogólnopolska kampania organizowana przez Centra Handlowe Auchan. Odbywa się w kolejne weekendy od marca do maja 2014 r. w 22 galeriach handlowych.

Przeczytaj też: Poznaj sploty piaseczyńskich historii

autor/źródło: Agnieszka Kropiwiec