Informacje19 marca 2014, 00:00,

Ruszyła nowa linia autobusowa L21 do Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Zgodnie z zapowiedzią od wtorku (18 marca) kursuje nowa linia autobusowa L21. Dzięki niej mieszkańcy m.in. Dębówki bezpośrednio dojadą do Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii. W dniu startu nowe połączenie osobiście przetestowali burmistrzowie: Kazimierz Jańczuk i Dariusz Zieliński.

Ruszyła nowa linia autobusowa L21 do Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii

Na ten dzień mieszkańcy Dębówki czekali od dawna. Od wtorku (18 marca) ich wieś ma bezpośrednie połączenie autobusowe z Konstancinem-Jeziorną i Górą Kalwarią. To wszystko dzięki nowej, kursującej regularnie linii. Oprócz Dębówki autobusy L21 zatrzymują się m.in. w: Słomczynie, Cieciszewie, Moczydle i Wólce Dworskiej.

We wtorek nową trasą, razem z pierwszymi pasażerami, przejechali się m.in. Kazimierz Jańczuk - burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna, Dariusz Zieliński - burmistrz gminy Góra Kalwaria i Grzegorz Rytka, sołtys Dębówki. Linia L21 - podobnie jak pozostałe: L14, L15 i L16, których nowy rozkład jazdy obowiązuje również od 18 marca - na terenie naszej gminy kończy się w Klarysewie. Stąd można się wygodnie przesiąść do autobusów ZTM kursujących do Warszawy.

Ruszyła nowa linia autobusowa L21 do Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii

Bilety miesięczne na wybraną linię „L” dostępne są u kierowców autobusów. Kosztują: 90 zł - normalny i 45 zł - ulgowy. Wkrótce oferta być może zostanie uatrakcyjniona. Burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna chce, by jeden bilet miesięczny honorowany był na wszystkich trasach linii lokalnych. W tym celu prowadzi rozmowy z przewoźnikiem. Ponadto przypominamy, że rodziny wielodzietne mogą ubiegać się o zwrot 25 proc. kosztów zakupu biletów komunikacji publicznej. Taką możliwość daje im Konstancińska Karta Dużej Rodziny.

W tym roku funkcjonowanie lokalnej komunikacji będzie kosztowało gminę Konstancin-Jeziorna ponad milion złotych. Dla porównania w ubiegłych latach było to: 2013 r. - 600 tys. zł, 2012 r. - 550,5 tys. zł i 2011 r. - 350 tys. zł.
autor/źródło: Redakcja
Tematy:

Napisz komentarz

Informacje20 marca 2014, 00:00,

Społeczny Komitet na Rzecz Budowy Międzygminnego Schroniska dla Zwierząt


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

W celu wyjścia naprzeciw problemom związanym z bezdomnością zwierząt na terenie powiatu piaseczyńskiego został powołany do życia Społeczny Komitet na Rzecz Budowy Międzygminnego Schroniska. Komitet utworzyła grupa osób wywodzących się z różnych środowisk zawodowych od dawna zaangażowanych w działania na rzecz zwierząt, zaś miejscem zamieszkania związanych z powiatem piaseczyńskim. Celem Komitetu jest przekonanie władz samorządowych o konieczności wybudowania niewielkiego schroniska dla zwierząt na potrzeby kilku gmin wchodzących w skład powiatu piaseczyńskiego, a następnie zgodna z zasadami społeczeństwa obywatelskiego współpraca z władzami gmin przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Społeczny Komitet na Rzecz Budowy Międzygminnego Schroniska dla Zwierząt

W dniu 14 marca 2014 r. odbył się XI Konwent Wójtów, Burmistrzów i Starosty Powiatu Piaseczyńskiego, na którym Społeczny Komitet Budowy Schroniska przekonywał do budowy międzygminnego schroniska. Aktualna ustawa nakłada na gminy obowiązek zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom. Odłowione zwierzęta zgodnie z ustawą mogą być umieszczone tylko w schronisku. Najważniejsze problemy z jakimi borykają się gminy to brak miejsc w istniejących schroniskach, brak schronisk zapewniających godziwe warunki utrzymania zwierząt w związku z czym gminy są zmuszone do przyjmowania niezgodnych z prawem, nieefektywnych i bardzo kosztownych rozwiązań.

Inicjatywa budowy schroniska zyskała już jakiś czas temu aprobatę burmistrza Piaseczna Zdzisława Lisa, który podjął inicjatywę zjednania dla tej idei wszystkich samorządów powiatu piaseczyńskiego. Dzięki temu na konwencie burmistrzów żywe zainteresowanie inicjatywą wyrazili także włodarze pozostałych gmin. Ustalono, że w najbliższym czasie powstanie grupa robocza złożona z przedstawicieli gmin oraz Komitetu. W pierwszej kolejności zajmie się ustaleniem planu realizacji projektu międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Komitet uzyskał wsparcie wielu lokalnie działających organizacji pozarządowych. Będzie także zabiegał o szerokie poparcie społeczne.

Informacje o działalności komitetu dostępne są na stronie:
www.facebook.com/schroniskopiaseczno
autor/źródło: Renata Tyszkowska - Sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Schroniska
Tematy:

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie