Informacje27 lipca 2008, 00:00,

Rozruch oczyszczalni w Piasecznie - Gazeta Piaseczyńska


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Rozbudowa miejskiej oczyszczalni w Piasecznie zaskakuje postępem prac i wielkością obiektów. Podwojona przepustowość oczyszczalni z 10 do 20 tys. m sześc. na dobę stworzy możliwość obsługi nawet 163 tys. mieszkańców, pamiętać jednak należy o niekontrolowanym dopływie ścieków deszczowych, które dodatkowo angażują moce przerobowe. Poszczególne elementy oczyszczalni sukcesywnie oddawane będą do użytku, dzięki czemu już niedługo skończą się problemy z odbiorem nieczystości oraz przykrym zapachem. Poniższe informacje pochodzą z Gazety Piaseczyńskiej UMiG Piaseczno.

Rozbudowa miejskiej oczyszczalni w Piasecznie

Czerwcowe problemy: W trakcie przebudowy miejskiej oczyszczalni przeżyliśmy trudny moment, kiedy do Jeziorki wyciekły nie do końca oczyszczone ścieki. Na tę trudną i nieprzyjemną sytuację złożył się splot niesprzyjających okoliczności. Przede wszystkim bardzo dużo zanieczyszczeń płynnych pochodzących z terenu całego powiatu zlewanych było z szambiarek w punkcie zlewnym i oczyszczalnia pracowała na granicy swojej wydolności. Oprócz tego długotrwała susza spowodowała obniżenie poziomu wody w rzece Jeziorce. Kiedy te nie do końca oczyszczone ścieki wydostały się do prawie wyschniętego Kanału Piaseczyńskiego, to do Jeziorki trafiła wyraźnie brudniejsza woda. Występująca wtedy wysoka temperatura spotęgowała szybkie obniżenie zawartości tlenu w wodzie, co wywołało tak zwaną "przyduchę", objawiającą się m.in. śnięciem ryb. Przeprowadzona na interwencję wędkarzy i mieszkańców Konstancina pod koniec czerwca kontrola z Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazała znaczne przekroczenie obowiązujących norm i nakazała z dnia na dzień zamknięcie punktu zlewnego. Wszystkich nas ta sytuacja dotknęła i zaskoczyła. Jednak zapewniamy mieszkańców, że gmina dokłada starań, aby jak najszybciej przełączyć obieg ścieków na nowo wybudowaną część oczyszczalni, co zdecydowanie poprawi jakość odprowadzanych ścieków i wyeliminuje zagrożenie dalszego zanieczyszczania Jeziorki.

Nowy punkt zlewny: Do tej pory na nowo wybudowanej części miejskiej oczyszczalni przetestowano szczelność obiektów i płynność pracy zainstalowanych urządzeń. Spodziewamy się, że w lipcu uda się rozpocząć rozruch technologiczny na ściekach i od momentu odebrania części inwestycji sukcesywnie będzie można zlewać coraz większe ilości ścieków w nowo wybudowanym punkcie zlewnym. Na koniec września przewiduje się pełne otwarcie punktu zlewnego. Będzie on bardzo nowoczesny, obsługujący trzy beczkowozy naraz, zapewniający kontrolę nad ilością i jakością dowożonych ścieków. Każdy z przewoźników szamba będzie miał swój identyfikator przypisany do samochodu i przywożąc nieczystości, za każdym razem będzie obowiązany wprowadzić do systemu swoje dane przez przyłożenie czipa do czytnika. W ściekach na miejscu zostanie zbadany poziom ich kwasowości. Pozwoli to częściowo wyeliminować ścieki pochodzące z zakładów usługowo-przemysłowych. Właściciele takich firm, zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą podczyszczać ścieki, zanim trafią one do oczyszczalni.

Mechaniczne oczyszczanie ścieków w osadniku w oczyszczalni w Piasecznie

Likwidacja uciążliwych odorów: Po całkowitym uruchomieniu nowo wybudowanej części i przejęciu przez nią wszystkich dostarczanych ścieków możliwe będzie odłączenie starej oczyszczalni i jej zmodernizowanie. Przyniesie to ulgę wszystkim tym, którzy narzekali dotychczas na nieprzyjemny zapach unoszący się w mieście znad oczyszczalni. Do tej pory źródłem odoru był stary punkt zlewny oraz przetrzymywane na świeżym powietrzu osady. Obecnie zlewanie nieczystości odbywać się będzie za pośrednictwem zabudowanej kabiny i odtąd ścieki krążyć będą szerokimi rurami pod ziemią i w krytych komorach. Nagromadzone wyziewy przepuszczane będą przez biofiltry. Osady zaś będą kierowane do zamkniętych komór fermentacyjnych, następnie odwadniane, higienizowane i suszone. Spodziewamy się, że w ciągu doby wytwarzanych będzie około ośmiu ton osadu, który częściowo można wykorzystać do rekultywacji przyrodniczych. Teren punktu zlewnego został ogrodzony wysokim murem, który ma ograniczyć hałas.

Odzyskane surowce do ponownego wykorzystania: W trakcie oczyszczania ścieków wytwarzany będzie biogaz, który po zgromadzeniu w odpowiednim zbiorniku będzie wykorzystywany do produkcji ciepła i energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni. Oszczędzana będzie również czysta woda. Do płukania urządzeń nie trzeba będzie brać wody z sieci, gdyż do tego celu w zupełności wystarczy ta oczyszczona w procesie technologicznym.

W komorze fermentacyjnej z osadów wytwarzany będzie biogaz. Oczyszczalnia w Piasecznie

Sukcesywne podłączanie obiektów: Aby rozpocząć przyjmowanie i oczyszczanie dowożonych ścieków na nowej części oczyszczalni, nie musimy czekać do ukończenia wszystkich prac. Przewidujemy, że w miarę trwania rozruchu będzie można przyjmować sukcesywnie pewne ilości ścieków. Zależy to jednak od uzyskanych pozytywnych wyników oczyszczania, co pozwoli wnioskować o zgodę WIOŚ na uruchomienie punktu zlewnego.

Oczyszczalnia na światowym poziomie: Na koniec trzeciego kwartału przyszłego roku planowane jest oddanie całej, wartej około 174 mln złotych inwestycji. Będziemy się mogli poszczycić oczyszczalnią na światowym poziomie, spełniającą wysokie standardy unijne. Projekt ten, współfinansowany przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszenia różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami Unii. Na dofinansowanie zadania I pn. Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piasecznie, realizowanego w ramach projektu Funduszu Spójności, gmina Piaseczno zaciągnęła na warunkach preferencyjnych pożyczkę w kwocie 6mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje27 lipca 2008, 00:00,

EMC Instytut Medyczny PRYWATNY SZPITAL w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Kiedy w maju 2008 roku, na Blogu Mariusza Słowika Radnego Gminy Piaseczno www.slowik.k9.pl przeczytałem informacje, na temat spotkania w sprawie budowy Szpitala w Piasecznie - podchodziłem do tego z dystansem i niedowierzaniem. Jednak, w ostatnim czasie, pojawia się coraz więcej informacji na temat planów firmy EMC Instytut Medyczny. Dzięki temu, temat staje się coraz bardziej namacalny i z dnia na dzień - realny. Poniżej zamieściłem zdjęcie, jednej z placówek firmy EMC. Jest to nowoczesny Szpital Specjalistyczny z Przychodnią EuroMediCare we Wrocławiu. Jest szansa, że taki nowoczesny szpital powstanie również na terenie Piaseczna.

Szpital Specjalistyczny z Przychodnią EuroMediCare wybudowano  w 2001 roku, jako pierwszy niepubliczny szpital EMC na terenie Wrocławia

Z najnowszej gazety Nad Wisłą (nr 14 (256) - 24 lipca 2008) dowiadujemy się, że giełdowa spółka EMC Instytut Medyczny, chce przejąć i rozbudować piaseczyński szpital. Prezes zarządu EMC Instytut Medyczny, złożył na ręce starosty powiatu piaseczyńskiego oficjalną ofertę. Jak ustali redaktorzy Nad Wisłą, spółka EMC jest zainteresowana wydzierżawieniem szpitala w Piasecznie na 25 lat już jesienią tego roku, aby w przyszłym przejąć kontrakt z NFZ (który obecnie realizuje szpital z Wołoskiej) i rozpocząć budowę pełnowymiarowego szpitala powiatowego, który zapewni wyższą jakość leczenia i pełniejszą opiekę medyczną mieszkańców powiatu piaseczyńskiego.

Marcin Ciechomski z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Piasecznie poinformował mnie w mailu, że 30 lipca 2008 roku (środa), o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Piasecznie, odbędzie się XVIII sesja Rady Powiatu Piaseczyńskiego. W programie jest uwzględniony punkt 10) rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargowe wydzierżawienie zabudowanej nieruchomości położonej w Piasecznie, przy ul. Mickiewicza 39. Jak sami widzicie, ta sprawa będzie omawiana na najbliższej sesji powiatu, a uchwała jej dotycząca wraz z uzasadnieniem jest dostępna w BIP'ie powiatu piaseczyńskiego: bip.piaseczno.pl. Więcej na ten temat, napisałem na naszym prywatnym forum e-mieszkańców powiatu piaseczyńskiego w wątku: budowa prywatnego Szpitala w Piasecznie.

Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich

Stefan Dunin (Członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego odpowiedzialny za Służbę Zdrowia), poinformował redaktorów gazety Nad Wisłą, że tydzień temu grupa samorządowców z Piaseczna pojechała do Ząbkowic Śląskich i Wrocławia, aby naocznie przekonać się, jakim gospodarzem szpitali jest EMC. Samorządowcy, wrócili w dobrych nastrojach i pozytywnie nastawieni do inwestora. EMC Instytut Medyczny, nie czekając na podpisanie umowy ze starostwem, już zakupiła działkę sąsiadującą z terenem obecnego szpitala w Piasecznie. EMC chciałoby wybudować tu obiekt na około 100 łóżek z oddziałami internistycznym, chirurgicznym, ginekologicznym i dziecięcym. Byłaby także uruchomiona przyszpitalna przychodnia specjalistyczna.

Pacjenci z powiatu leczyliby się w szpitalu nieodpłatnie, w ramach kontraktu z NFZ. EMC przejęłoby personel obecnej placówki. Podczas ostatniej sesji rady powiatu Stefan Dunin ujawnił, że Centralny Szpital Kliniczny z Wołoskiej, z którym powiat zawarł długoletnią umowę na zapewnienie opieki szpitalnej dla mieszkańców, nie czyni żadnych przeszkód w wejściu na nasz rynek spółki EMC. Nowy operator piaseczyńskiego szpitala nawet współpracowałby z Wołoską, kupując od CSK MSWiA usługi uzupełniające jego ofertę. EMC jest zainteresowane zainwestowaniem w Piasecznie kilkudziesięciu milionów złotych do końca 2009 roku. Władze powiatu już wstrzymały swoje własne plany rozbudowy szpitala (szacowane na 36 mln zł!) do czasu, aż rada powiatu zdecyduje, czy skorzysta z oferty EMC. Więcej informacji, na temat firmy EMC Instytut Medyczny, możecie przeczytać na stronie internetowej: www.emc-sa.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie