Informacje16 września 2012, 00:00,

Rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę

Centrum Kultury w Piasecznie, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, Parafia Św. Anny w Piasecznie, Akcja Katolicka, Weterani Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koło w Piasecznie, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna, ZHP Hufiec Piaseczno serdecznie zapraszają na uroczyste obchody 73. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę, które odbędą się 17 września 2012 roku. Miejsce: Pomnik Katyński na Cmentarzu Parafialnym, przy ul. Kościuszki.

73 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ I AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKę

Program obchodów rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę:
godz. 11.00 Pomnik Katyński, Cmentarz Parafialny, ul. Kościuszki
- Hymn Narodowy - Piaseczyńska Orkiestra Dęta, Chór "Lira",
- Liturgia Słowa,
- przemówienia okolicznościowe,
- odczytanie Aktu Erekcyjnego Pomnika Katyńskiego,
- złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim, na Kwaterze Wojennej i na pozostałych Miejscach Pamięci Narodowej,
godz. 12.00 historyczna gra miejska dla młodzieży ze szkół powiatu piaseczyńskiego. Gra zorganizowana zostanie na terenie Piaseczna. Jej celem będzie przybliżenie wydarzeń, których rocznice obchodzimy co roku w sierpniu i we wrześniu. Gra skierowana jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy będą startować w kilkuosobowych patrolach, których zadaniem będzie odnalezienie na terenie miasta punktów, w których otrzymają do rozwiązania zadania związane z wydarzeniami historycznymi.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje16 września 2012, 00:00,

Rowerowy rajd terenowy Doliną rzeki Jeziorki

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych i Gmina Prażmów zapraszają rodziców z dziećmi do udziału w pierwszym rodzinnym rajdzie rowerowym DOLIN¡ RZEKI JEZIORKI, który odbędzie się 30 września 2012 roku na terenie gminy Prażmów. Trasa rajdu przebiegać będzie po ścieżce rowerowej Doliną Jeziorki. Ścieżka rowerowa „Doliną Jeziorki” ma początek przy Urzędzie Gminy Prażmów, przy ulicy Piotra Czołchańskiego 1. Trasa wyznaczona przez zielone tereny nadrzecznej doliny Jeziorki wynosi około 16 km. Przemierzając szlak można podziwiać malownicze, bogate w faunę i florę zbiorowiska leśne i łąkowe Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Już na samym początku trasy znajdują się interesujące, historyczne obiekty, takie jak kościół parafialny pw. Św. Franciszka oraz dwór rodziny Ryxów zbudowany w 1820 roku.

ROWEROWY RAJD TERENOWY DOLIN¡ RZEKI JEZIORKI

W miejscowości Zawodne można obejrzeć zabytkowy, drewniany młyn, jedyną tego typu budowlę w okolicy. Trasa przebiega również na skraju rezerwatu „Skarpa Jeziorki”, utworzonego w 1993 roku, na miejscu dawnego XIX-wiecznego parku dworskiego. Można tu podziwiać liczne drzewa pomnikowe, liczące ponad 200 lat. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje tulipanowiec amerykański. Drzewo to łatwo rozpoznać, gdyż posiada charakterystyczne liście o kształcie przywodzącym na myśl kwiat tulipana. Dzięki umieszczonym na trasie ścieżki tablicom informacyjnym można poznać wiele ciekawych informacji odnośnie organizmów i zjawisk przyrodniczych występujących w Chojnowskim Parku Krajobrazowym. Ścieżka kończy swój bieg, w tym samym miejscu, gdzie się zaczyna.

Harmonogram rajdu rowerowego Doliną rzeki Jeziorki
12:00 – rozpoczęcie rajdu przy Urzędzie Gminy Prażmów
12:10 – 15:00 – przejazd trasą rajdu (ścieżka rowerowa „Doliną Jeziorki”)
15:00 – 17:00 – konkurs i poczęstunek dla uczestników
17:00 – zakończenie rajdu.

MAPA ŚCIEżKI ROWEROWEJ

Zwieńczeniem rajdu będzie ognisko i poczęstunek. Dla uczestników przygotowaliśmy również konkurs sprawdzający wiedzę przyrodniczą, a dla najlepszych cenne nagrody. Rajd terenowy nie posiada ograniczeń wiekowych. Warunkiem uczestnictwa osób niepełnoletnich jest obecność rodzica lub opiekuna w trakcie rajdu. Uczestnicy zostaną podzieleni na trzy kategorie wiekowe, w ramach których odbędzie się konkurs z cennymi nagrodami: szkoły podstawowe – klasy IV-VI, szkoły gimnazjalne i licelane, oraz osoby dorosłe. Zgłoszenia można dokonać e-mailem na adres chojnowskipark@parkiotwock.pl lub r.belina@parkiotwock.pl do dnia 23 września 2012 r. W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerami 722 397 728 lub 722 397 726 Liczba miejsc jest ograniczona. Przed zgłoszeniem się, prosimy o zapoznanie się z regulaminem rajdu: regulamin (.pdf)
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Prażmów

Polecane dla Ciebie