Informacje24 października 2010, 00:00,

Powiat Piaseczyński nr 1 w Polsce wg. rankingu samorządów

Tygodnik Samorządu Terytorialnego Wspólnota (nr 41 z 9 października 2010 www.wspolnota.org.pl) opublikował doroczny ranking samorządów ocenianych pod względem wydatków na infrastrukturę ze środków własnych (tzn. bez dotacji zewnętrznych). Powiat piaseczyński odnotował kolejny imponujący sukces, zajmując I miejsce w Polsce. Ranking przedstawia również notowania porównawcze z ostatnich lat. W okresie mijającej kadencji powiat poprawił swoją pozycję aż o 38 lokat. Jest więc z czego się cieszyć, tym bardziej, że sposobem na sukces są dla władz powiatu dobrze skalkulowane inwestycje. Warto przy okazji podkreślić, że inwestowanie oznacza rozwój przedsiębiorczości, a to z kolei przekłada się na nowe miejsca pracy dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego.

Autorem i komentatorem rankingu tygodnika "Wspólnota" jest prof. Paweł Swianiewicz - znakomity ekspert ds. samorządności w Polsce, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Wraz z prof. Michałem Kuleszą i prof. Jerzym Regulskim tworzy on grono najbliższych doradców do spraw reformy samorządu terytorialnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Pierwsze miejsce w Polsce zobowiązuje! Gratulacje łączymy z przekonaniem, że powiat piaseczyński nadal będzie bronił swojej pozycji lidera, będąc wzorem gospodarności, profesjonalizmu i skuteczności.
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców powiat-piaseczynski
Tematy:

Informacje24 października 2010, 00:00,

RATUJMY ZABYTKI w Piasecznie - kwesta na cmentarzu

Powstały w 2000 r. Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie, jak co roku w Dniu Wszystkich Świętych, w godzinach 8.00-16.00 na cmentarzu komunalnym i parafialnym w Piasecznie przeprowadzi kwestę na rzecz renowacji zabytkowych grobów cmentarza parafialnego. Zapraszamy mieszkańców Piaseczna do udziału w kweście, zapraszamy tez wolontariuszy chcących pomóc w zbiórce pieniędzy.

Dotychczasowe działania podjęte przez komitet przyniosły wymierne efekty i pozwoliły przywrócić cmentarzowi parafialnemu właściwą mu rangę, który z obiektu zaniedbanego i często profanowanego ponownie stał się miejscem kultu, szacunku i pamięci historycznej. Piaseczyński cmentarz parafialny założono w 1796 r., a do rejestru zabytków został wpisany w roku 1991. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych, a zaniedbanych grobów. Najstarszy pochodzi z 1805 r. Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego pragnie te zabytki uratować.

W tym roku rozpoczęto prace konserwatorskie przy nagrobku wykonanym w roku 1851. Koszt renowacji nagrobka wynosi 21 tys. zł. W roku 2011 zostaną rozpoczęte prace budowlano – remontowe zabytkowego muru przy ul. Kościuszki. Koszt inwestycji to około 390 tys. zł.
autor/źródło: W imieniu Komitetu, przewodniczący Zbigniew Mucha tel. 602184511 email. jamucha@o2.pl