Informacje5 sierpnia 2012, 00:00,

Porządek z parkowaniem przy ulicy Kościuszki

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno planuje zmienić jesienią organizację ruchu i parkowania pojazdów wzdłuż ul. Kościuszki w Piasecznie. Dzięki zmianie organizacji ruchu na ul. Kościuszki przybędzie 17 miejsc postojowych, powstaną nowe klomby oraz elementy małej architektury. Wzdłuż głównej arterii Piaseczna od lat panuje bałagan komunikacyjny. Na dwupasmowej ul. Kościuszki przejezdny jest praktycznie jeden pas, gdyż drugi zajmują zaparkowane ukośnie pojazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samochody powinny parkować równolegle, jednak mała ilość miejsca powoduje, że kierowcy stają ukośnie.

TYTU£
W chwili obecnej parkowanie samochodów wzdłuż ul. Kościuszki znacznie ogranicza płynność ruchu. Foto: Tomasz Pawlak / Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

– Zdajemy sobie sprawę z problemu niedostatecznej ilości miejsc postojowych w centrum miasta, dlatego planujemy usankcjonować parkowanie ukośne, które stało się faktem – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Chcemy jednak zrobić to zgodnie z prawem, miejsca będą wymalowane i odpowiednio wyprofilowane, a ulica zostanie ograniczona do jednego pasa ruchu.

Takie rozwiązanie wymaga częściowej przebudowy chodnika i likwidacji kilku istniejących obecnie zatoczek postojowych oraz wycinki kilku starych drzew. Uzyskane w ten sposób miejsce będzie wykorzystane na nowe miejsca parkingowe oraz klomby z zielenią. Na jezdni, począwszy od skrzyżowania z ul. Chyliczkowską, aż do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza, wymalowane zostaną ukośne miejsca parkingowe. Rozwiązanie to zapewni możliwość zaparkowania dodatkowych siedemnastu pojazdów. W chwili obecnej projekt nowej organizacji jest na etapie uzgodnień ze Starostwem Powiatowym. Zmiany na ul. Kościuszki powinny być widoczne jeszcze jesienią tego roku.

Równolegle do wprowadzenia nowego porządku na ul. Kościuszki komisje problemowe Rady Miejskiej dostały do zaopiniowania projekt wprowadzenia w centrum miasta stref płatnego parkowania. Pomysł ma na celu udrożnienie i ożywienie centralnej części miasta. – Dziś wiele osób traktuje miejsca postojowe jak parking, pozostawiając na nich samochód na wiele godzin. Nam zależy na tym, aby zapewnić większą rotację, z korzyścią zarówno dla punktów usługowych czy sklepów, jak i dla klientów – przekonuje burmistrz Zdzisław Lis. – Zanim taki system powstanie, chcemy przygotować w mieście nowe parkingi, na których będzie można pozostawić samochód bez opłat. Przewidujemy też, że pierwsze pół godziny lub godzina postoju w strefie płatnego parkowania będzie darmowa – wyjaśnia burmistrz.

TYTU£
System płatnego parkowania będzie wprowadzony stopniowo, na rysunku proponowana pierwsza strefa.

W opracowanym Studium Układu Komunikacyjnego gminy Piaseczno miasto zostało podzielone na sześć stref płatnego parkowania. Oczywiście wprowadzanie systemu pobierania opłat będzie następować stopniowo, według analiz przeprowadzanych na bieżąco. – Obecnie rozważana jest propozycja wprowadzenia płatnej strefy wzdłuż ulic Kościuszki, Kilińskiego i Sierakowskiego – informuje Włodzimierz Rasiński, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Transportu Publicznego. – Po uzyskaniu opinii komisji problemowych burmistrz zdecyduje o przygotowaniu i wprowadzeniu tej propozycji pod obrady Rady Miejskiej – dodaje.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje2 sierpnia 2012, 00:00,

Park jak z bajki spektakle teatralne w Piasecznie

W każdą niedzielę babiego lata Stowarzyszenie Teatralna Chata i Teatr Baza zapraszają dzieci i dorosłych do Parku Miejskiego w Piasecznie, na plenerowe spektakle dla dzieci z cyklu: PARK JAK Z BAJKI. Organizatorzy pokażą dwa przedstawienia: Zatopiona wioska oraz Bajka o wróżce Matyldzie. W najbliższą niedzielę 5 sierpnia 2012 roku o godz. 15.00 zostanie przedstawiony spektakl ZATOPIONA WIOSKA. Wstęp wolny. Zapraszam w okolice stawu.

PARK JAK Z BAJKI SPEKTAKLE TEATRALNE W PIASECZNIE

PARK JAK Z BAJKI to projekt skierowany do najmłodszych mieszkańców Piaseczna. Będzie to cykl małych przedstawień teatralnych w scenerii piaseczyńskiego parku. Przedstawienia będą wpisane w scenerię parku, fabuła będzie wyrastać z otaczającej rzeczywistości (zarośla, jeziorko itd.) Podczas cotygodniowych spotkań mali uczestnicy będą poznawać kolejnych, tajemniczych mieszkańców parku. Pojawią się takie postacie jak: Wróżka, Babkowa Piaska, Ślimakowa, Betonowy Ludek, Bogata i Biedna Wdowa, itp.

Występują aktorzy Teatru Baza: Monika Szymczyk, Tomasz Taranta, Maciej Dmochowski. Scenariusz: Grzegorz Ryczywolski. Reżyseria: Tomasz Zadróżny. Spektakl "Zatopiona wioska" będzie można obejrzeć w terminach: 5 sierpnia, 12 sierpnia, 2 września; natomiast "Bajka o wróżce Matyldzie" w dniach: 19 sierpnia, 26 sierpnia, 9 września. Teatr Baza: www.teatrbaza.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno