Informacje28 grudnia 2012, 00:00,

Podsumowanie spotkań Cross-Cultural Caffeteria


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W okresie od września do listopada 2012 na terenie Piaseczna odbyła się realizacja edukacyjnego projektu Cross-Cultural Caffeteria: Spotkania globalnego Południa z młodzieżą Piaseczna prowadzonego przez Fundację Studio (S)praw Kobiet w partnerstwie ze Szkołą Języków Obcych SPOT.

Projekt był skierowany do młodzieży piaseczyńskiej i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r. Wszystkie spotkania Caffeterii miały charakter nieodpłatny i wzięła w nim udział młodzież, (około 20 osób w wieku od 15 do 20 lat) z komunikatywną znajomością j. angielskiego, zainteresowana tematem przenikania się kultur Zachodu i globalnego Południa. Fundacja Studio (S)praw Kobiet, która była pomysłodawczynią tego projektu wiązała z nim wielkie nadzieje edukacyjne i - jak się okazało – pierwszy krok milowy w kierunku zrozumienia „innej“ perspektywy na świat został właśnie postawiony. Już pierwsze spotkanie pomyślnie wprowadziło przybyłą młodzież w atmosferę Caffeterii, umożliwiając zapoznanie się wszystkich osób w niej uczestniczących ze sposobem i specyfiką prowadzenia spotkań. Spotkanie było zaaranżowane w sali, której podłoga została wyłożona poduszkami, krzesła (oprócz jednego egzemplarza ze względu na niepełnosprawność gościa Caffeterii) i stoły zostały usunięte. Samowar, kominek oraz kilka symbolicznych półek były jedynymi meblami, projektor używany do prezentacji stanął na małym stoliczku na środku sali. Poczęstunek tego dnia odbył się w ogrodzie przy ognisku (produkty mięsne i wegetariańskie były serwowane na liściach kapusty i konsumowane bez sztućców). Młodzież, na początku nieśmiała, w miarę spotkania otwierała się na innych, radząc sobie zarówno z tematem, jak i sposobem przekazu zagadnień (sic! jedna osoba usiadła na roboczym krześle – ostatecznie nie używanym przez uczestnika niepełnosprawnego - i nie chciała dołączyć do grupy na poduszkach, co spowodowało usunięcie również tego krzesła na następnych spotkaniach).

CROSS-CULTURAL CAFFETERA BEZP£ATNE WARSZTATY O WIELOKULTUROWOŚCI DLA M£ODZIEżY Z PIASECZNA

Przez kilka pierwszych spotkań, młodzież wychodziła z założenia, że wszystkie zjawiska kulturowe można interpretować tylko poprzez pryzmat własnych doświadczeń, własnej kultury i stereotypów. Jednak w miarę uczestnictwa w programie uczestnicy wykazywali znacznie większą tolerancję wobec innych systemów wartości i zachowań. Zajęcia zaczęły się od przedstawienia różnych wizerunków Sudanu (miejsca, ludzi, obyczajów). Niezmiernie ciekawe było przedstawienie się wykładowcy pełnym imieniem i nazwiskiem składającym się z wielu części. Następnie zostały wyświetlone nowoczesne architektoniczne projekty miast Sudanu i rozwiązania dotyczące zagospodarowania terenu, które młodzieży piaseczyńskiej kojarzyły się z krajami Północy. Pokazany materiał był zaskakujący nie tylko dla młodzieży, co nasuwa na myśl, że dorośli w naszym kraju mają także wiele do nadrobienia jeśli chodzi o tolerancję i szacunek dla różnic kulturowych.

Z kolei debata dotycząca ról kobiet w domu i na obczyźnie poprzez pryzmat Meksyku (role matek, role córek, interakcje międzypokoleniowe, mieszane małżeństwa a konflikt tradycji), miała na celu wprowadzenie pojęcia różnic genderowych w kulturach świata. Spotkanie odbyło się pod znakiem budowania pomostów kulturowych z uwzględnieniem różnic: Co nas łączy? Co przenika do naszej tradycji, z czego już czerpiemy dobre praktyki, co trudno przenieść na inny grunt systemowy? Bardzo ciekawym doświadczeniem było spojrzenie z innej perspektywy na role męskie i kobiece i zwrócenie uwagi uczestnikom na to, jak subiektywnie mogą być one interpretowane. Spotkania nie ograniczały się tylko do prezentacji przygotowanych przez zaproszonych obcokrajowców ale także miały charakter warsztatów. Na jednym z warsztatów, poprzez zastosowanie tradycyjnej techniki ustnego opowiadania, jako metody przechodzenia wiedzy z pokolenia na pokolenie, osoba prowadząca zapoznawała młodzież - podzieloną na trzy grupy i ubraną w tradycyjne stroje - z problematyką nieuczęszczania do szkoły. Przebrany za lokalnego mędrca Kenijczyk, opowiadał każdej z grup jedną historię ilustrującą sytuację braku możliwości kontynuowania nauki. Po krótkim przygotowaniu, grupa wykorzystując swoją kreatywność, gestem, ruchem, jak i słowami, opowiadała historię dziewczynek zmuszonych do przerwania nauki. Goście spotkania koordynowali grupy i, wraz z prelegentem, podpowiedź przy przygotowywaniu scenek. Po każdym przedstawieniu, uczestnicy spotkania interpretowali je ze swojej perspektywy i analizowali przebieg historii. Osoba prowadząca opatrywała dyskusję komentarzami wypowiadanymi z perspektywy Globalnego Południa. Na zakończenie, przy tradycyjnej kuchni Swahili na słodko (masala chai i ciasteczkach konde za tende), w formie dyskusji, podsumowane zostały kwestie/konsekwencje braku możliwości edukacji w krajach Dalekiego Południa, jak i różnice podejścia do nauki w Polsce i Afryce. Inicjatywa Fundacji S(S)K była bardzo potrzebna, ponieważ nie wystarczy tylko mówić i pisać o przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń kulturowych. Skonfrontowanie młodzieży, jakkolwiek nie byłoby to trudne, bezpośrednio z mieszkańcami innych kultur przynosi o wiele ciekawsze, a już na pewno pozytywniejsze rezultaty niż teoria. Młodzież poprzez symulowanie sytuacji z innych obszarów kulturowych, a także odgrywanie ról dobitniej uświadamiała sobie, na czym polega szacunek do inności, która nie musi podlegać wartościowaniu. Totalna integracja kulturowa nastąpiła na spotkaniu w ramach warsztatów gry na bębnach, (20 bębnów: afrykańskie djembe oraz pojedyncze bębny z innych regionów świata: conga, surdo, darbuka, cajón), dodatkowo selekcja grzechotek i dzwonków.

Jedno z ostatnich spotkań Caffeterii dotyczyło konfliktów świata współczesnego z naciskiem na odmienną perspektywę krajów prosperujących i mniej uprzywilejowanych. Na samym początku młodzież wylosowała ‘paszporty’. Następnie poproszone zostały o zajęcie odmiennych stron pomieszczenia, zależnie od swojej ‘narodowej przynależności’. Przedstawiciele Globalnego Południa przeszli na jedną stronę, przedstawiciele krajów rozwiniętych na drugą. Pomiędzy grupami rozciągnięta została czerwona taśma, po czym grupa uprzywilejowana poczęstowana została lodami, bez komentarza. Prelegent oraz goście moderowali następnie grupy naprowadzając je w argumentacji na ważne ogniwa źródeł dzisiejszych konfliktów na świecie. Ukazywano im obrazowo wzajemną współzależność oraz wagę zrozumienia wzajemnej sytuacji jako klucz do zrozumienia i porozumienia. Wyzwania takie nie są proste, jednakże należy je podejmować i promować. Ważne są szczególnie w miejscowościach poza wielkimi miastami i centrami kulturowymi, gdzie panują nadal wśród lokalnej społeczności uprzedzenia w stosunku do innych, nie tylko innych kultur ale także innych osób (tzn. nie mieszczących się w szablonach przypisanych kulturowo ról społecznych). Dzięki takiej odważnej akcji Fundacji SSK mamy nadzieję, że gros lokalnego społeczeństwa otworzyło się na działania międzykulturowe i dlatego wszyscy powinnyśmy popierać w przyszłości takie inicjatywy.
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje19 grudnia 2012, 00:00,

Zmiana cen biletów lokalnych linii dojazdowych


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

W I kwartale 2013 roku zmienią się ceny biletów lokalnego transportu zbiorowego. Przykładowo za przejazd na trasie linii L – 2 ze Złotokłosu do Piaseczna zapłacimy złotówkę więcej za bilet jednorazowy, który wyniesie 5 zł. Uchwałą Nr 743/XXVII/2012 Rady Miejskiej w Piasecznie z dnia 21.11.2012 r. ustalone zostały następujące ceny urzędowe za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego:

ZTM: zmiany na liniach L na terenie Piaseczna

Linia L-2 na trasie Złotokłos (3 Maja) - Piaseczno Urząd Miasta
1) bilet jednorazowy pełnopłatny 5,00 zł
2) bilet ulgowy jednorazowy (50 %) 2,50 zł
3) bilet miesięczny pełnopłatny 90,00 zł
4) bilet miesięczny ulgowy (50%) 45,00 zł

Linia L-5 na trasie Bobrowiec Pętla - PKP Piaseczno
1) bilet jednorazowy pełnopłatny 3,00 zł
2) bilet ulgowy jednorazowy (50 %) 1,50 zł
3) bilet miesięczny pełnopłatny 70,00 zł
4) bilet miesięczny ulgowy (50%) 35,00 zł

Linia L-13 na trasie PKP Zalesie Górne - PKP Piaseczno
1) bilet jednorazowy pełnopłatny 3,00 zł
2) bilet ulgowy jednorazowy (50 %) 1,50 zł
3) bilet miesięczny pełnopłatny 70,00 zł
4) bilet miesięczny ulgowy (50%) 35,00 zł

Powyższe ceny biletów zaczną obowiązywać po wejściu w życie uchwały nr 743/XXVII/2012 czyli po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie