Informacje23 lutego 2018, 13:30,

Okulistyczny program edukacyjny w Konstancinie-Jeziornie: zaćma, jaskra - ciche złodziejki wzroku


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


23 lutego 2018 roku o godz. 14.30 Dom Artystów Weteranów Scen Polskich oraz Medasco zapraszają na wykład otwarty pt.: Okulistyczny program edukacyjny: zaćma, jaskra – ciche złodziejki wzroku. Miejsce: Dom Artystów, ul. Pułaskiego 6, Konstancin-Jeziorna. Wykład jest bezpłatny, bez zapisów. Po wykładzie będzie możliwość zbadania wzroku (optometryści z sieci Salonów Optycznych Doktor Marchewka).

OKULISTYCZNY PROGRAM EDUKACYJNY W KONSTANCINIE-JEZIORNIE: ZAĆMA, JASKRA - CICHE ZŁODZIEJKI WZROKU

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Anonimowy, 16 lipca 2019
Medasco oferuje kompleksową organizację zabiegu usunięcia zaćmy na Litwie (Wilno lub Kowno) i na Słowacji wraz z refundacją kosztów przez NFZ. Wyjazdy grup pacjentów na Litwę odbywają sie z Białegostoku, Warszawy i Wrocławia. Cena wyjazdu wraz z zabiegiem i soczewką (Alcon lub Zeiss), badaniem przed zabiegiem i kontrolnym nastpenego dnia po zabiegu, transportem busem, noclegiem, wyżywieniem, tłumaczeniem dokumentacji medycznej, finansowaniem zabiegu oraz procedowaniem refundacji w NFZ to 1050 zł. Opinie naszych pacjentów są na naszej stronie internetowej.
Informacje19 lutego 2018, 17:40,

Seniorze Strzeż Się - Przyjdź, Posłuchaj, Przekaż Dalej


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Telefony od osób podających się za policjantów czy krewnych do ludzi starszych, z żądaniem lub prośbą o pieniądze, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Także wszelkie wizyty osób udających administratorów, hydraulików, gazowników i pracowników socjalnych były tematem kolejnych już spotkań z seniorami. Tym razem policjanci wraz z Panią Burmistrz spotkali się z seniorami w Józefosławiu i w Piasecznie. Przyjdź, Posłuchaj, Przekaż Dalej!

SENIORZE STRZEŻ SIĘ - PRZYJDŹ, POSŁUCHAJ, PRZEKAŻ DALEJ

W ramach działań prewencyjnych niemal codziennie na terenie powiatu piaseczyńskiego odbywają się spotkania z seniorami i nie tylko, których tematem są metody i sposób działania oszustów. W gminie Piaseczno w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Komendantem Powiatowym Policji Panem mł. Insp. Robertem Chmielewskim, a Wiceburmistrzem Miasta i Gminy Piaseczno Panią Hanną Kułakowską- Michalak spotkania te odbywają się w ramach projektu „Seniorze Strzeż Się” Wczoraj takie mitingi odbyły się w Centrum Kultury w Piasecznie oraz w Domu Kultury w Józefosławiu. Dziękujemy za liczny Państwa udział i apelujemy o podzielenie się tą wiedzą z innymi. Po prostu „Podaj Dalej”!

Poniżej prezentujemy typowe prowadzenie rozmów, i metody oszustw:

„Babciu poznajesz mnie?" W tym miejscu nieświadoma babcia podaje imię myśląc, że rozmawia z wnukiem czy inną znajomą osobą z rodziny. Oszust będący po drugiej stronie słuchawki potwierdza i opowiada ckliwą historyjkę o tym, że pilnie potrzebuje pieniędzy, bo musi spłacić dług lub coś pilnie kupić. Kiedy oszustowi udaje się nakłonić seniora do udzielenia pożyczki informuje, że nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy – odbierze ją jakaś inna osoba. Ta odbierając pieniądze przekazuje babci czy dziadkowi telefon komórkowy, umożliwiając w ten sposób ponowną rozmowę z rzekomym wnuczkiem. Ma to dodatkowo uwiarygodnić konieczność przekazania pieniędzy. Zdenerwowani chcąc pomóc, oddają oszczędności zgromadzone w domu lub wypłacają je z banku.

Inny przykład: zaczyna się podobnie, ponownie jest to telefon od krewnego z prośbą o szybką pomoc finansową z powodu np. nagłej choroby czy jakiegoś wypadku. Rozmówca informuje, że ważne jest szybkie działanie, a jeśli senior nie ma gotówki w domu, to może ją wypłacić z banku, a nawet zaciągnąć kredyt. Po zakończeniu rozmowy telefon dzwoni raz jeszcze. Tym razem dzwoniący podaje się za funkcjonariusza Policji lub Centralnego Biura Śledczego Policji. Informuje, że senior mógł stać się właśnie ofiarą wyłudzenia, ale na szczęście policja obserwuje oszusta i może zatrzymać go na gorącym uczynku. „Funkcjonariusz” przekonuje, że potrzebna będzie wzajemna współpraca. Chodzi o przekazanie pieniędzy, które zostaną wykorzystane do przygotowania fikcyjnej prowokacji. Dodatkowo zapewnia, że po całej akcji pieniądze zostaną zwrócone. Niestety część seniorów będąc przekonana, że pomaga Policji przekazuje pieniądze oszustom.

- Oszustwa metodą „na wnuczka” czy „na policjanta CBŚ” są nam znane. Ścigamy i zatrzymujemy osoby zajmujące się tym procederem. Ważna jest jednak profilaktyka i zapobieganie. Od kilku lat bardzo dużo mówimy o tym problemie, przygotowujemy spoty telewizyjne, zamieszczamy informacje w Internecie, spotykamy się z osobami starszymi w trakcie debat społecznych, w klubach seniorów, radach osiedli czy podczas codziennej służby (np. dzielnicowi w trakcie obchodu rejonu). Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami. Współpracujemy z wszelkimi możliwymi podmiotami: prasa, radio, telewizja, ośrodki pomocy społecznej, banki, spółdzielnie mieszkaniowe, a także z kościołem. Pojawiamy się wszędzie tam, gdzie możemy ostrzec przed tego rodzaju oszustwami - mówi Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Policji.

To tylko dwa przykłady wyłudzeń metodą „na wnuczka” lub „na policjanta CBŚ”. Ale przestępcy nie próżnują i szukają innych, coraz to nowszych sposobów na zdobycie pieniędzy. Jak nie paść ofiarą oszustwa i co powinno budzić niepokój?

Przede wszystkim należy przyjąć prostą zasadę: nigdy nie wolno przekazywać pieniędzy osobom obcym! Nie ma znaczenia za kogo się podają. Nawet jeśli pokażą policyjną legitymację! Policja nigdy nie prosi obywateli o pieniądze! Nawet podpisanie jakiegoś pokwitowania na niewiele się zda. Oszuści są na to przygotowani i posługują się fałszywymi danymi.

Druga zasada to należy weryfikować informacje. Po zakończeniu rozmowy należy samemu skontaktować się z wnukiem, z kuzynem i zapytać o co chodzi. O sprawie powiadomić policję, przy czym należy najpierw rozłączyć połączenie, a następnie samemu zadzwonić pod nr 997 lub 112. Oszuści stosują tutaj pewien trick. Proszą seniora żeby się nie rozłączał i wybrał na klawiaturze telefonu nr policji, a następnie oddają słuchawkę swojemu kompanowi. Senior jest przekonany, że zadzwonił na policję, gdy tymczasem połączenie nie zostało przerwane i druga odzywająca się w słuchawce osoba to wspólnik przestępcy.

Trzecia rzecz, która pozwoli uniknąć kłopotów, to niewpuszczanie do mieszkania osób obcych. Wszelkie niespodziewane wizyty administratorów, hydraulików, gazowników, pracowników socjalnych i innych da się samemu zweryfikować dzwoniąc do konkretnej instytucji. Dobrze jest przyjąć zasadę, by w trakcie wszelkich takich kontroli technicznych itp., mieć wsparcie kogoś młodszego: syna, córki, zięcia, wnuka. Poza sytuacjami nagłymi jak np. woda kapiąca z sufitu, wszelkie kontrole i przeglądy mogą poczekać. Można umówić się na inny termin, w którym senior nie będzie sam.

- Dzięki nagłaśnianiu przypadków wyłudzeń w mediach osoby starsze są coraz bardziej świadome ewentualnych zagrożeń. Dodatkowo współpraca banków z policją i szkolenia pracowników sprawiają, że udaje im się kilkanaście razy w roku udaremnić takie oszustwa. Warto jednak pamiętać, że w takich przypadkach zawsze potrzebna jest współpraca pomiędzy klientem a doradcą – nie bójmy się mówić o swoich wątpliwościach i bądźmy wyrozumiali, gdy pracownik dopytuje o cel pożyczki czy powód nagłej wypłaty dużej sumy pieniędzy. Wynika to najczęściej z chęci sprawdzenia, czy klient nie padł właśnie ofiarą przestępców – mówi Monika Poncyliusz, rzecznik klienta w PKO Banku Polskim.

Jak nie dać się oszukać ”fałszywemu” wnuczkowi czy policjantowi?
- po odebraniu telefonu nie należy wpadać w panikę, spróbować opanować emocje i nie działać pod presją czasu,
- zapiszmy dane telefonującej osoby (przynajmniej imię i nazwisko) i zapytajmy kim dzwoniący jest dla naszego krewnego,
- po zakończeniu rozmowy najlepiej zadzwonić do kogoś bliskiego i koniecznie opowiedzieć o całym zdarzeniu,
- w żadnym wypadku nie przekazujmy pieniędzy nieznajomemu ani nie róbmy przelewu na jego konto,
- nigdy nie bierzmy kredytu pod wpływem nacisku osób trzecich.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję telefonując pod numer 997 lub 112.

Pamiętajmy: - Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
- Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Policjanci apelują: nie wyrzucajcie swoich pieniędzy do kosza na śmieci, bo tak każe wam rzekomy policjant! Przestępcy wmawiają, że nasze oszczędności w banku są w niebezpieczeństwie i koniecznie musimy je wypłacić, aby przekazać do zabezpieczenia policjantowi. To kłamstwo nie dajmy się zwieść!

W ramach programu „Seniorze Strzeż Się”kolejne spotkania z policjantami i przedstawicielem miasta i gminy Piaseczno odbędą się w następujących terminach:
-20 lutego o godzinie 17.30 w Klubie Seniora – budynek OSP w Złotokłosie
-21 lutego o godzinie 17.00 w Klubie Seniora – świetlica wiejska w Woli Gołkowskiej
-21 lutego o godzinie 18.15 w Klubie Seniora – dom weselny Maria w Jastrzębiu
-22 lutego o godzinie 14.30 w Klub Seniora – Klub Kultury w Zalesiu Górnym
-28 lutego o godzinie 18.30 w Klubie Seniora- Szkoła Podstawowa w Gołkowie

Program skierowany jest dla seniorów, ale także dla wszystkich osób chcących pomóc w powstrzymaniu oszustw, poznaniu mechanizmu działania oszustów i przekazania innym wiedzy o możliwościach uchronienia swoich dóbr przed przestępcami. "Podaj Dalej"!

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie