Informacje16 lutego 2012, 00:00,

Odśnież dach po intensywnych opadach śniegu

Apel Wojewody Mazowieckiego: Długotrwałe, intensywne opady śniegu, potęgowane silnym mrozem, mogą w znaczny sposób obciążać dachy i inne płaskie powierzchnie na budynkach. Spowodowane w ten sposób niebezpieczeństwo zagraża zarówno ludziom znajdującym się wewnątrz budynków, jak i przypadkowym przechodniom. Apeluję zatem do właścicieli nieruchomości bądź ich zarządców, by w okresie intensywnych opadów regularnie odśnieżali dachy oraz usuwali zwisające z nich sople. Szczególną uwagę skupić należy na dachach płaskich lub o małym kącie nachylenia, oraz tych o powierzchni zabudowy powyżej 2000 m kw. (hiperrnarkety, hale targowe, sportowe, magazyny) i inne o powierzchni dachu powyżej 1000 m kw.

ODŚNIEżAJMY DACHY PO INTENSYWNYCH OPADACH ŚNIEGU

Przypominam również, że utrzymanie obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym, w tym usuwanie z nich nadmiernych opadów śniegu oraz sopli, należy do obowiązków właścicieli lub zarządców budynków. Niedopełnienie tych obowiązków zagrożone jest karami przewidzianymi w art. 91 a prawa budowlanego - w tym karą pozbawienia wolności do roku. Wszelkie przypadki zaniedbań w tym temacie zgłaszać należy do powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego.
autor/źródło: Jacek Kozłowski - Wojewoda Mazowiecki www.mazowieckie.pl
Tematy:

Popularny: 500 odsłonInformacje16 lutego 2012, 00:00,

Bezpłatny odbiór azbestu od mieszkańców Piaseczna i utylizacja odpadów azbestowych

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno kontynuuje program bezpłatnego odbioru i utylizacji odpadów zawierających azbest. Wszystkich zainteresowanych informujemy, że termin składania wniosków mija 16 kwietnia 2012 roku. Dzięki trwającej od 2003 roku akcji, udało się wyeliminować już ponad 2 256 ton eternitu zdemontowanego z budynków mieszkalnych i gospodarczych, znajdujących się na terenie Gminy Piaseczno. W samym tylko 2011 usunięto około 600 ton. Na realizację tego zadania gmina otrzymała kwotę 50 281,32 złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 20 000 złotych ze Starostwa Powiatowego w Piasecznie.

BEZP£ATNY ODBIÓR AZBESTU OD MIESZKAńCÓW PIASECZNA

Mieszkańcy, którzy będą chcieli w tym roku skorzystać z bezpłatnego odbioru i utylizacji azbestu, zobowiązani są złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do 16.04.2012r. Po tym terminie wnioski na rok bieżący nie będą przyjmowane. Wzory dokumentów dostępne są na stronie internetowej www.piaseczno.eu, w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno oraz w pokoju nr 63. Akcja rozpocznie się po przeprowadzeniu przetargu. Koszty związane z odbiorem i utylizacją wyrobów zawierających azbest poniesie gmina. Właściciele obiektów zobowiązani są jedynie do sfinansowania bezpiecznego demontażu eternitu oraz, oczywiście, nowego pokrycia dachu. Ustawowy termin usunięcia wszystkich wyrobów zawierających azbest to rok 2032.
autor/źródło: Barbara Wysocka - Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Gminy Piaseczno