Informacje14 listopada 2016, 19:07,

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu - informacja policji


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Dla 59- letniego mężczyzny pomoc przyszła za późno! Pamiętaj wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI NA ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z WYCHŁODZENIEM ORGANIZMU

Jak co roku, w chwili gdy w naszym kraju następuje ochłodzenie i temperatury na zewnątrz, zwłaszcza w nocy spadają blisko zera lub poniżej, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

W ubiegłych latach zdarzały się przypadki, kiedy osoby bezdomne znajdowały nocleg w komendach Policji. Tam bezpiecznie mogły spędzić noc. Policjanci odwozili potrzebujących do domów, do izb wytrzeźwień, także do policyjnych aresztów, ponieważ często były to także osoby nietrzeźwe, które wieczorem i w nocy na zimnie siedziały w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Najczęściej tacy ludzie, z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwali zimna i dlatego byli narażeni na śmierć. Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

W minioną niedzielę oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie otrzymał informację, że w pobliżu Dworca Kolejowego znajduje się mężczyzna, który nie daje oznak życia. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że 59- letni mężczyzna zmarł najprawdopodobniej z powodu wychłodzenia organizmu.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje20 listopada 2016, 13:00,

Poznaj ptasie sekrety w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Jakie są zimowe zwyczaje ptaków żyjących w Polsce? Czy skrzydlatym przyjaciołom łatwo jest przetrwać zimę w kraju? Dowiedzą się tego wszystkie dzieci, które w najbliższą niedzielę zasiądą przed sceną w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Podczas spotkania teatralnego maluchy przeżyją ptasią przygodę między innymi z sikorką, bocianem czy dzięciołem. Wstęp wolny!

POZNAJ PTASIE SEKRETY W CENTRUM HANDLOWYM AUCHAN PIASECZNO

W niezwykłą podróż po ptasim świecie najmłodszych gości Centrum Handlowego Auchan Piaseczno zabierze główna bohaterka - sikorka Agatka. Wraz z nią maluchy poznają zimowe obyczaje ptaków, a także dowiedzą się, w jaki sposób można im pomóc przetrwać mroźne miesiące w kraju.

Ponadto mali widzowie wyruszą wraz z bocianem do Afryki, poznają egzotyczny taniec w wykonaniu flaminga i papugi, a także dowiedzą się, dlaczego dzięcioł tak uparcie puka w drzewo. Nie zabraknie również chóru kur, który zadba o oprawę muzyczną teatralnej wyprawy.

POZNAJ PTASIE SEKRETY W CENTRUM HANDLOWYM AUCHAN PIASECZNO

Spektakl pt. „Sikorka Agatka” zaprezentowany zostanie w ramach cyklu „Rodzinne spotkania z teatrzykiem”, który od początku roku realizowany jest w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Dobrą zabawę z pewnością zagwarantuje pełna humoru fabuła oraz niezwykła scenografia i barwne kostiumy.

Spotkanie teatralne odbędzie się w niedzielę 20 listopada 2016 roku w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno przy ulicy Puławskiej 46. Bezpłatny spektakl odegrany zostanie trzykrotnie - o godzinie 13.00, 15.00 oraz 17.00.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

POZNAJ PTASIE SEKRETY W CENTRUM HANDLOWYM AUCHAN PIASECZNO

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie