Informacje28 listopada 2017, 17:59,

Na targ po zakupy i na koncert - rewitalizacja targowiska Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Gmina Piaseczno projektuje nowe targowisko miejskie. Ma to być jednak miejsce, w którym będzie się odbywał nie tylko handel, ale także spotkania, imprezy i koncerty.

– Chcemy poprawić wizerunek tej części miasta, a także przywrócić ten teren mieszkańcom. Obszar objęty jest programem rewitalizacji, budowane jest tam obecnie Centrum Edukacyjno-Multimedialne, powstaną nowe drogi i Trakt nad Perełką, a dopełnieniem będzie nowoczesne i eleganckie wielofunkcyjne targowisko, gdzie oprócz handlu odbywać się będą koncerty, imprezy i spotkania – mówi Daniel Putkiewicz, zastępca burmistrza.

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Targowisko czeka przebudowa

Funkcjonujące targowisko nie do końca spełnia oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i władz gminy. Handel prowadzony jest we wtorki i piątki na około 500 stoiskach handlowych. Stawki opłaty wahają się – w zależności od powierzchni, jaką zajmuje dane stoisko – od 10 do 50 zł.

– Najważniejszym powodem naszej decyzji o przebudowie targowiska jest zły stan techniczny tego obiektu. Istniejąca zabudowa jest chaotyczna, a do tego przestarzała i mocno wyeksploatowana – podkreśla pełnomocnik burmistrza Anna Bednarska.

Mocno zdewastowana jest także nawierzchnia targu. Oprócz tego teren ten jest praktycznie pozbawiony zieleni, co mocno kontrastuje z coraz bardziej zadrzewionym miastem. – Zmieni się to po dokonaniu planowanych nasadzeń – zapewnia Anna Bednarska. Problemem targowiska są też toalety. Są one wprawdzie w budynku biura i na terenie tzw. hali mięsnej, ale większość sprzedających i klientów korzysta z mało wygodnych przenośnych toalet. Kolejnym ważnym powodem, który wpłynął na decyzję o przebudowie targowiska, jest zbliżająca się realizacja zadania dotyczącego przedłużenia i przebudowy ul. Żytniej, która ma połączyć ulicę Jana Pawła II z Nadarzyńską. Ulica ta przebiegać będzie bowiem częściowo przez teren targu.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Jest już koncepcja, wkrótce ruszy przetarg

Gmina ma już koncepcję przebudowy targowiska i trwają prace związane z przygotowaniem jego projektu funkcjonalno-użytkowego. Szacunkowy koszt budowy to około 10 milionów złotych. – Zależy nam na stworzeniu w tym miejscu estetycznej przestrzeni publicznej o czystym i funkcjonalnym układzie. Chcemy, żeby nowe targowisko nie tylko pełniło funkcje handlowe, ale także stwarzało warunki do organizacji różnego rodzaju wydarzeń okolicznościowych, imprez masowych, festynów czy wystaw – mówi zastępca burmistrza Daniel Putkiewicz. Po stworzeniu projektu funkcjonalno-użytkowego następnym etapem będzie ogłoszenie przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj” oraz realizacja inwestycji. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przebudowane targowisko powinno zacząć funkcjonować już w 2019 roku – podkreśla wiceburmistrz Putkiewicz.

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Więcej miejsc parkingowych

Na terenie przyszłego targowiska przewidziano 254 stanowiska handlowe – Jest to liczba mniejsza niż obecnie. Wynika to ze zmniejszenia powierzchni targowiska, co jest z kolei spowodowane budową ul Żytniej, ale także z wymogów projektowych i analizowanych przez nas potrzeb mieszkańców– informuje Anna Bednarska.

Zwiększy się za to liczba miejsc parkingowych. W projekcie przewidziano 95 miejsc postojowych dla klientów na terenie samego targowiska (plus 6 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych) oraz 48 miejsc przy projektowanej ul. Żytniej. Swój pojazd będą mogli zaparkować także rowerzyści – dla nich na całym terenie wyznaczone zostaną 32 miejsca postojowe. Na targowisku ma być również możliwość doładowania samochodów z napędem elektrycznym.

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Targowisko w Piasecznie nie tylko do handlu

Na terenie placu targowego – oprócz stoisk handlowych – powstanie dużych rozmiarów konstrukcja zacieniająca, usytuowana od strony ul. Jana Pawła II. Będzie ona mogła służyć jako zadaszenie widowni. Do konstrukcji przylegać będzie utwardzony plac przeznaczony na scenę.

Stanowiska handlowe o wymiarach 3×3 m, wraz z wydzielonymi miejscami postojowymi dla dostawców o wymiarach 3×6 m, zostały rozlokowane na całej powierzchni targowiska, w tym pod konstrukcją zacieniającą. Centralnie, przy wewnętrznej drodze manewrowej, obok miejsc parkingowych, przewidziano lokalizację dwukondygnacyjnego budynku socjalno-biurowego, w którym znajdować się będą m.in. ogólnodostępne toalety publiczne. Po wschodniej stronie ul. Żytniej (w miejscu włączenia się w Trakt nad Perełką) ma powstać teren rekreacyjny w postaci zielonego skweru. Cały teren zostanie oświetlony oszczędnym w eksploatacji oświetleniem typu LED.

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Nowa przestrzeń publiczna

Targ ma być dobrze skomunikowany z centrum miasta. Będzie można do niego dotrzeć m.in. nowo projektowanym Traktem nad Perełką, który będzie przebiegał po sąsiedzku. Nowe targowisko wraz z powstającym Centrum Edukacyjno-Multimedialnym (CEM) ma zasadniczo poprawić wizerunek tej części miasta. – Obie inwestycje mają nawiązywać do siebie stylem i tworzyć jedną otwartą przestrzeń publiczną – przekonuje wiceburmistrz Putkiewicz.

UMiG Piaseczno

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje2 grudnia 2017, 09:30,

Turniej Młodzików Piłka Ręczna Uzależnia w Mysiadle


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

UKS Szczypiorniak Lesznowola pod patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Starosty Powiatu Piaseczyńskiego, Wójta Gminy Lesznowola organizuje I Ogólnopolski Turniej Młodzików PIŁKA RĘCZNA UZALEŻNIA. Liczba uczestników: około 230-250 (zawodnicy i trenerzy). Zawody odbędą się 2 i 3 grudnia 2017 roku. Miejsce rozgrywek: Mysiadło. Zapraszamy na Turniej Młodzików Piłka Ręczna Uzależnia w Mysiadle.

TURNIEJ MŁODZIKÓW PIŁKA RĘCZNA UZALEŻNIA W MYSIADLE

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie