Informacje28 listopada 2017, 17:59,

Na targ po zakupy i na koncert - rewitalizacja targowiska Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Gmina Piaseczno projektuje nowe targowisko miejskie. Ma to być jednak miejsce, w którym będzie się odbywał nie tylko handel, ale także spotkania, imprezy i koncerty.

– Chcemy poprawić wizerunek tej części miasta, a także przywrócić ten teren mieszkańcom. Obszar objęty jest programem rewitalizacji, budowane jest tam obecnie Centrum Edukacyjno-Multimedialne, powstaną nowe drogi i Trakt nad Perełką, a dopełnieniem będzie nowoczesne i eleganckie wielofunkcyjne targowisko, gdzie oprócz handlu odbywać się będą koncerty, imprezy i spotkania – mówi Daniel Putkiewicz, zastępca burmistrza.

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Targowisko czeka przebudowa

Funkcjonujące targowisko nie do końca spełnia oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i władz gminy. Handel prowadzony jest we wtorki i piątki na około 500 stoiskach handlowych. Stawki opłaty wahają się – w zależności od powierzchni, jaką zajmuje dane stoisko – od 10 do 50 zł.

– Najważniejszym powodem naszej decyzji o przebudowie targowiska jest zły stan techniczny tego obiektu. Istniejąca zabudowa jest chaotyczna, a do tego przestarzała i mocno wyeksploatowana – podkreśla pełnomocnik burmistrza Anna Bednarska.

Mocno zdewastowana jest także nawierzchnia targu. Oprócz tego teren ten jest praktycznie pozbawiony zieleni, co mocno kontrastuje z coraz bardziej zadrzewionym miastem. – Zmieni się to po dokonaniu planowanych nasadzeń – zapewnia Anna Bednarska. Problemem targowiska są też toalety. Są one wprawdzie w budynku biura i na terenie tzw. hali mięsnej, ale większość sprzedających i klientów korzysta z mało wygodnych przenośnych toalet. Kolejnym ważnym powodem, który wpłynął na decyzję o przebudowie targowiska, jest zbliżająca się realizacja zadania dotyczącego przedłużenia i przebudowy ul. Żytniej, która ma połączyć ulicę Jana Pawła II z Nadarzyńską. Ulica ta przebiegać będzie bowiem częściowo przez teren targu.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Jest już koncepcja, wkrótce ruszy przetarg

Gmina ma już koncepcję przebudowy targowiska i trwają prace związane z przygotowaniem jego projektu funkcjonalno-użytkowego. Szacunkowy koszt budowy to około 10 milionów złotych. – Zależy nam na stworzeniu w tym miejscu estetycznej przestrzeni publicznej o czystym i funkcjonalnym układzie. Chcemy, żeby nowe targowisko nie tylko pełniło funkcje handlowe, ale także stwarzało warunki do organizacji różnego rodzaju wydarzeń okolicznościowych, imprez masowych, festynów czy wystaw – mówi zastępca burmistrza Daniel Putkiewicz. Po stworzeniu projektu funkcjonalno-użytkowego następnym etapem będzie ogłoszenie przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj” oraz realizacja inwestycji. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przebudowane targowisko powinno zacząć funkcjonować już w 2019 roku – podkreśla wiceburmistrz Putkiewicz.

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Więcej miejsc parkingowych

Na terenie przyszłego targowiska przewidziano 254 stanowiska handlowe – Jest to liczba mniejsza niż obecnie. Wynika to ze zmniejszenia powierzchni targowiska, co jest z kolei spowodowane budową ul Żytniej, ale także z wymogów projektowych i analizowanych przez nas potrzeb mieszkańców– informuje Anna Bednarska.

Zwiększy się za to liczba miejsc parkingowych. W projekcie przewidziano 95 miejsc postojowych dla klientów na terenie samego targowiska (plus 6 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych) oraz 48 miejsc przy projektowanej ul. Żytniej. Swój pojazd będą mogli zaparkować także rowerzyści – dla nich na całym terenie wyznaczone zostaną 32 miejsca postojowe. Na targowisku ma być również możliwość doładowania samochodów z napędem elektrycznym.

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Targowisko w Piasecznie nie tylko do handlu

Na terenie placu targowego – oprócz stoisk handlowych – powstanie dużych rozmiarów konstrukcja zacieniająca, usytuowana od strony ul. Jana Pawła II. Będzie ona mogła służyć jako zadaszenie widowni. Do konstrukcji przylegać będzie utwardzony plac przeznaczony na scenę.

Stanowiska handlowe o wymiarach 3×3 m, wraz z wydzielonymi miejscami postojowymi dla dostawców o wymiarach 3×6 m, zostały rozlokowane na całej powierzchni targowiska, w tym pod konstrukcją zacieniającą. Centralnie, przy wewnętrznej drodze manewrowej, obok miejsc parkingowych, przewidziano lokalizację dwukondygnacyjnego budynku socjalno-biurowego, w którym znajdować się będą m.in. ogólnodostępne toalety publiczne. Po wschodniej stronie ul. Żytniej (w miejscu włączenia się w Trakt nad Perełką) ma powstać teren rekreacyjny w postaci zielonego skweru. Cały teren zostanie oświetlony oszczędnym w eksploatacji oświetleniem typu LED.

NA TARG PO ZAKUPY I NA KONCERT - REWITALIZACJA TARGOWISKA PIASECZNO

Nowa przestrzeń publiczna

Targ ma być dobrze skomunikowany z centrum miasta. Będzie można do niego dotrzeć m.in. nowo projektowanym Traktem nad Perełką, który będzie przebiegał po sąsiedzku. Nowe targowisko wraz z powstającym Centrum Edukacyjno-Multimedialnym (CEM) ma zasadniczo poprawić wizerunek tej części miasta. – Obie inwestycje mają nawiązywać do siebie stylem i tworzyć jedną otwartą przestrzeń publiczną – przekonuje wiceburmistrz Putkiewicz.

UMiG Piaseczno

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje2 grudnia 2017, 09:00,

Kraina Św. Mikołaja - Kiermasz Świąteczny w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

2 grudnia 2017 roku zapraszamy serdecznie i tradycyjnie do Szkoły Podstawowej nr 5 Piaseczno przy ul. Szkolnej 14 na wspaniałą Krainę Św. Mikołaja. Wydarzenie rusza o godz. 10.00. Podczas wydarzenia czeka nas wiele atrakcji. Oczywiście świątecznych! Mikołaj ma wiele niespodzianek, elfiki już szykują prezenty. Bądźcie pewni, że jak zawsze na stoiskach kiermaszowych czeka na gości prawdziwy zawrót głowy.

KRAINA ŚW. MIKOŁAJA - KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W PIASECZNIE

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie