Informacje19 listopada 2012, 00:00,

Na stokach góry Ararat - w poszukiwaniu Arki Noego - Joanna i Musa Satlik w Klubie Podróżnika

Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza mieszkańców do Klubu Podróżnika pt. Na stokach góry Ararat - w poszukiwaniu Arki Noego. Spotkanie odbędzie się 20 listopada 2012 roku o godz. 20.00 w sali Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy nie mogąc podróżować a chcą poznać tych, którzy to robią i pięknie o tym opowiadają. Wstęp wolny. Zapraszamy na spotkanie Klubu Podróżnika w Piasecznie.

NA STOKACH GÓRY ARARAT - W POSZUKIWANIU ARKI NOEGO - JOANNA I MUSA SATLIK

Z wizytą u Kurdów, czyli... szukamy Arki Noego. Masyw Ararat składa się z dwóch gór. Mniejsza góra to Mała Ararat (3896 m npm). Jednak na nią nikt nie zwraca uwagi, bo pozostaje w cieniu większej siostry - Dużej Ararat (5137 m npm). Wszyscy przybywają na wschód Turcji, by to właśnie ją podziwiać i ją ewentualnie zdobyć z nadzieją na natknięcie się śladów po Arce Noego. Sam ich także poszukiwałem wraz z amerykańską ekspedycją. Na razie bez skutku. Ararat to góra leżąca w granicach Turcji, jednak historycznie, a i duchowo należąca do Ormian, ale zamieszkana przez Kurdów. Ja sam właśnie jestem Kurdem i urodziłem się ponad 27 lat temu na stokach Araratu, na wysokości około 2500 m npm. Od urodzenia mam więc dobrą aklimatyzację :) Kurdowie nie mają swojego kraju, ale mają swój język, kulturę i obyczaje. To kurdyjski książę Ishak wybudował przepiękny pałac wznoszący się na wzgórzu ponad miastem Dogubayazit zwany przez wszystkich Ishak Pasha Sarayi. Ale tutaj na ziemi tureckiej, a może i kurdyjskiej, zobaczycie wiele pamiątek po Ormianach - przede wszystkim kościoły. Są też zabytki otomańskie i seldżuckie. Zabytki to nie wszystko. Mamy unikalną Jaskinię Lodową i gorące źródła, a także wiele obszarów nieskalanych stopą turysty z pięknymi widokami. Zapraszam na pokaz zdjęć, a potem... na Ararat i kurdyjską kolację w moim domu. Musa Saltik. Więcej informacji, można znaleźć na stronie: www.ararattrek.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje20 listopada 2012, 00:00,

Sukces zawodniczek UKS Return Piaseczno

Duży sukces odniosły najmłodsze zawodniczki UKS Return Piaseczno. 10-letnia Oliwia Kornacka i 8-letnia Amelka Kotarska wywalczyły w Lidzbarku Warmińskim awans na ogólnopolski turniej finałowy Uczniowskich Klubów Sportowych, który odbędzie się 01 - 02.12.2012... również w Lidzbarku. Nasze najmłodsze zawodniczki wystąpią w gronie ośmiu najlepszych UKSów w Polsce co jest ich największym sukcesem!

SUKCES ZAWODNICZEK UKS RETURN PIASECZNO

- Amelka i Oliwia zajęły drugie miejsce w dzisiejszym turnieju półfinałowym. Mieliśmy trochę szczęścia, ponieważ drużyna SKS 40, która w końcu uplasowała się na 3 miejscu również miał dwa wygrane mecze. O zajętym drugim miejscu zadecydował bezpośredni pojedynek, który nam dosyć szczęśliwie udało się wygrać 3:2. Zaznaczyć trzeba, że na turnieju wojewódzkim Nasze dziewczęta przegrały finał z tą samą drużyną 2:3 - tam debla przegraliśmy, tu udało się wygrać - relacjonuje trener Michał Sawicki.
- Na uwagę zasługuje występ Oliwki, która przegrała tylko dwie gry w przeciągu całego turnieju i zaprezentowała się naprawdę korzystnie. Jak lwica walczyła Amelka i dzięki temu Return znalazł się wśród 8 najlepszych drużyn w Polsce! - zakończył Michał Sawicki.

W niedzielę (18.11) drugoligowa drużyna zmierzyła się z liderem II ligi CONDOHOTELS MORLINY II OSTRÓDA. Niestety osłabieni brakiem Maćka Karmolińskiego,ulegliśmy wyraźnie 2:8. Na uwagę zasługuje świetny występ Marka Badowskiego, który pokonał medalistę drużynowych Mistrzostw Europy Adriana Więcka, oraz Jacka Karcza!

WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY UDANYCH WYSTęPÓW
autor/źródło: Maciek Chojnicki