Informacje2 listopada 2017, 17:09,

Możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych na Jeziorce w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych na Jeziorce w Piasecznie. Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych IMGW – PIB w Warszawie wydało Ostrzeżenie hydrologiczne Nr O:6 w związku z wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych.

MOŻLIWE JEST PRZEKROCZENIE STANÓW OSTRZEGAWCZYCH NA JEZIORCE W PIASECZNIE

Stopień zagrożenia: 3 Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 10:00 dnia 02.11.2017 do godz. 15:00 dnia 03.11.2017 na obszarze dopływów środkowej Wisły (mazowieckie).

W związku ze spływem wód opadowych w zlewniach dopływów środkowej Wisły, przewiduje się dalsze wzrosty poziomu wody przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych. Możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych na Jeziorce w Piasecznie Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Dyżurny synoptyk hydrolog: Marcin Dominikowski

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje2 listopada 2017, 17:14,

Rekord zbiórki na renowację zabytkowych nagrobków w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

W tegorocznej kweście na Cmentarzu Parafialnym oraz na Cmentarzu Komunalnym w Piasecznie wolontariusze zebrali rekordową sumę blisko 18 tys. zł.

REKORD ZBIÓRKI NA RENOWACJĘ ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW W PIASECZNIE

Już po raz osiemnasty w dzień Wszystkich Świętych w pobliżu piaseczyńskich nekropolii wolontariusze oraz członkowie Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie kwestowali na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Tym razem dzięki wsparciu osób odwiedzających groby udało się pozyskać rekordową kwotę 17 994,43 zł. Wśród kwestujących nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu, kierownictwa urzędu oraz radnych. – To bardzo cenna inicjatywa. Na ile możemy, staramy się wspierać te działania jako samorząd. A jako mieszkańcy po prostu włączamy się w tę akcję i zbieramy pieniądze do puszek jako wolontariusze – mówi Zdzisław Lis, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Piaseczyński cmentarz parafialny został założony ponad dwieście lat temu, w 1796 roku. Obecnie jest on wpisany do rejestru zabytków, a na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych i zapomnianych pomników, które wymagają pilnej renowacji.

REKORD ZBIÓRKI NA RENOWACJĘ ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW W PIASECZNIE

Na przestrzeni osiemnastu lat działalności Komitetu udało się odrestaurować szereg pomników na cmentarzu parafialnym, które często są prawdziwymi dziełami sztuki. – Odnowiliśmy między innymi nagrobki Emilii Pomianowskiej, Andrzeja Szymońskiego, Emilii Drews, Seweryna Piekarskiego, Adama Jarzębowskiego i Konstantego Piekarskiego – wylicza Zbigniew Mucha, przewodniczący Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie.

Przewodniczący Mucha zaznacza jednocześnie, że renowacja nagrobków postępowałaby o wiele wolniej, gdyby nie pomoc samorządu Piaseczna. – W bieżącym roku, dzięki wsparciu finansowemu gminy Piaseczno w kwocie ponad 40 tys. zł, uda nam się odnowić pięć zabytkowych nagrobków, w przyszłym roku – kolejne trzy – deklaruje.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

REKORD ZBIÓRKI NA RENOWACJĘ ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW W PIASECZNIE

W czasie ubiegłorocznej kwesty członkom Komitetu i wolontariuszom udało się uzbierać ponad 12 tys. zł.

źródło foto: profil na facebooku Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie https://www.facebook.com/SpolKomRen/

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie