Informacje11 kwietnia 2014, 00:00,

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W Niedzielę Palmową - 13 kwietnia 2014 roku o godz. 15.00 - już po raz piąty Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę. Na ulice wyjdzie lud jerozolimski, przed Piłatem stanie Jezus, oskarżany przez faryzeuszy i dostojników żydowskich, rzymscy żołnierze powiodą Go na Golgotę. Maryja, Weronika i płaczące Niewiasty wyjdą Mu naprzeciw, Szymon Cyrenejczyk wesprze w dźwiganiu krzyża, Piotr będzie żałował tego, że się zaparł, Judasz, utraciwszy nadzieję, ucieknie przed możliwością przebaczenia. Na Golgocie setnik rzymski, Longinus, rozpozna w Ukrzyżowanym Syna Bożego. Dokona się Męka, dokona się tryumf Krzyża. Zapraszamy wszystkich na niezwykłe, uliczne widowisko misteryjne do Góry Kalwarii. Po ponad 200 latach przerwy powracamy do wielkopostnej tradycji wspólnego przeżywania Męki Pańskiej, zapoczątkowanej tu już w XVII wieku.

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii


O godz. 12.15 na rynku odbędzie się uroczysty wjazd Jezusa na osiołku do miasta – w otoczeniu uczniów, pośród tłumu mieszkańców, w scenerii ulicznego targowiska, przygotowanego przez Cech Rzemiosł z Góry Kalwarii. Uroczysta procesja przejdzie do kościoła parafialnego, gdzie będzie można wziąć udział w Liturgii Niedzieli Palmowej.

O godz. 15.00 właściwe Misterium rozpocznie się od krótkiej sceny historycznej, nawiązującej do tradycji z XVII wieku (kiedy to Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium pasyjnym Mazowsza), podczas której zostanie odczytany Dekret Piłata skazujący Chrystusa na śmierć – odpis autentycznego dokumentu z 1761 roku, stylizowanego na ówczesny miejski akt sądowy, który był co roku odczytywany w dawnej Nowej Jerozolimie – Górze Kalwarii. Zostanie on następnie przekazany przez Burmistrza Miasta Piłatowi. W ten sposób XVII-wieczne doświadczenie Męki Chrystusa splecie się z naszym, przeżywanym w XXI wieku.

Po scenie historycznej nastąpi główna część Misterium Męki Pańskiej. Na ulice wyjdą aktorzy i statyści (około setki osób) przebrani w historyczne stroje, a także rekonstruktorzy – rzymscy legioniści z LEGIO XIIII GMV. Zabrzmią piękne pieśni pasyjne – o oprawę muzyczną widowiska zadba grający na żywo zespół Monogramista JK, pod kierownictwem Jacka Kowalskiego, który jest również autorem tekstów pieśni i rymowanego scenariusza misterium.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii


Powrót do korzeni Odrodzenia zapomnianej formy teatralnej, jaką są paraliturgiczne, plenerowe widowiska teatralne, dokonała w 2009 roku grupa osób działająca charytatywnie wBractwie Męki Pańskiej i Społecznej Inicjatywie Młodych w Górze Kalwarii. Dopracowując i ulepszając plan misterium, zabiegała o większy rozmach, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnego charakteru i wierności tradycji górnokalwaryjskiej. Pasja będzie rozgrywana w miejskiej przestrzeni przed ratuszem, poszerzona nie tylko o część historyczną, ale też o dodatkową scenę, Jezusa wjeżdżającego wraz z uczniami do Jerozolimy podczas lokalnego miejskiego targu. Zaproszono do współpracy aż 20 legionistów rzymskich z LEGIO XIIII GMV pod kierunkiem Michała Stępnia, którzy utorują Chrystusowi przejście wśród tłumów. W spektaklu weźmie udział też oślica Jagoda, przywieziona z Czarnego Lasu, na której Jezus wjedzie do miasta.

autor/źródło: Redakcja serwisu informacyjnego mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Napisz komentarz

Informacje11 kwietnia 2014, 00:00,

Przystanek Zalesie nr 57 Gazeta Zalesia Górnego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Przystanek Zalesie to regularnie wydawana gazetka sołecka. Ukazuje się od maja 2008 roku jako miesięcznik w nakładzie papierowym w standardowej ilości 700 szt. Jej podstawowym celem jest informowanie lokalnej społeczności o działaniach podstawowego szczebla samorządu czyli Rady Sołeckiej i inicjatywach społeczno - kulturalnych podejmowanych w Zalesiu Górnym i sąsiednich miejscowościach.

Przystanek Zalesie Bezpłatna Gazeta Sołecka Zalesie Górne


Najnowszy numer gazety Przystanek Zalesie: przystanek-zalesie-57.pdf. Zachęcamy mieszkańców, do pobrania gazetki Zalesia i zapoznania się z jej zawartością.

autor/źródło: Łukasz Kamiński
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie