Informacje12 maja 2019, 10:00,

Krótka przerwa - festiwal odpoczynku w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


12 maja 2019 roku  w godz. 12.00-17.00 Centrum Kultury w Piasecznie, Biblioteka Miasta i Gminy Piaseczno, Stowarzyszenie C.D.N. zapraszają na Krótką Przerwę, czyli Dzień Odpoczynku. Wydarzenie odbędzie się w Parku Miejskim im. Książąt Mazowieckich, ul. Chyliczkowska. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Krótka przerwa - festiwal odpoczynku w Piasecznie

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Na terenie parku zorganizowana zostanie gra rodzinna „Tajemnice Parku Książąt Mazowieckich”. Podczas gry, poza zadaniami związanymi z dziedzictwem Piaseczna, w parku pojawią się animatorzy w historycznych strojach. Na uliczkach parkowych spotkać będzie można panny ze szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny, starostę Franciszka Ryxa, a być może nawet samego króla Augusta III. Postacie przywoływać będą istotne osoby, wydarzenia, miejsca z przeszłości Piaseczna. Gra skierowana będzie do całych rodzin i angażująca starszych i młodszych mieszkańców. Cały Park będzie podzielony na strefy z różnymi formami aktywności dla mieszkańców. Głównie jednak zapraszamy piasecznian do nieco innego sposobu spędzenia czasu wolnego dla całych rodzin. Proponujemy zrobienie sobie KRÓTKIEJ PRZERWY w coraz bardziej pędzącym świecie. Zapraszamy między innymi do „Czytelni”, „ Ryneczka Umiejętności”, Strefy leżakowej, Strefy gier rodzinnych i animacji , Strefy „ Ciało i umysł”.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje12 maja 2019, 17:00,

Festiwal im. Witolda Maliszewskiego w Jazgarzewie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

12 maja 2019 roku o godz. 19.00 odbędzie się FESTIWAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO. W programie: Witold Maliszewski - Kwintet smyczkowy, Ignacy Feliks Dobrzyński - Kwintet smyczkowy. Wykonawcy: Zespół Kameralistów Camerata Vistula. Prowadzenie koncertu - Malina Sarnowska. Miejsce:  Kościół pw. Św. Rocha w Jazgarzewie, ul. Główna 2. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Festiwal im. Witolda Maliszewskiego w Jazgarzewie

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Festiwal im. Witolda Maliszewskiego to cykl koncertów muzyki klasycznej dedykowanych piaseczyńskiemu kompozytorowi z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, Stowarzyszenie Sztuka i Pasja. Miejsce: Kościoły dekanatu piaseczyńskiego.

Witold Maliszewski - polski kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodził się 20 sierpnia 1873 roku w Mohylowie na Podolu. Był założycielem i dyrektorem (1913–1921) Konserwatorium w Odessie, które wykształciło wielu muzyków światowej sławy. Terror bolszewicki zmusił kompozytora do opuszczenia Odessy w 1921 roku i przyjazdu do Warszawy. W Warszawie Maliszewski był dyrektorem Państwowego Konserwatorium Muzycznego, przemianowanego na Wyższą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina (1922–1927) oraz prezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (1925–1928) . W roku 1927 pełnił funkcję przewodniczącego jury I Konkursu Chopinowskiego. 10 listopada 1933roku „za zasługi na polu twórczości i pedagogiki muzycznej” został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Najsłynniejszym uczniem W. Maliszewskiego był Witold Lutosławski. Witold Maliszewski zmarł 18 lipca 1939 w Zalesiu Dolnym. Jego grób znajduje się na piaseczyńskim cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki. Był kompozytorem konserwatywnym, pozostającym pod wpływem neoromantyków rosyjskich, zwłaszcza swego nauczyciela, Rimskiego-Korsakowa oraz Głazunowa. Do najważniejszych dzieł Maliszewskiego należy: 5 symfonii, 3 kwartety smyczkowe, balety Boruta i Syrena, Requiem (1930), Missa Pontificalis (1930), Koncert b-moll na fortepian i orkiestrę (1938), Kwintet smyczkowy d-moll oraz Wielka kantata biblijna.

MALINA SARNOWSKA - skrzypaczka, animatorka kultury, pedagog Ukończyła z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec prof. Julii Jakowicz oraz podyplomowe studia pedagogiki muzyki i tańca „Orff Schulwerk” w Instytucie Orffa w Salzburgu. Pracą pedagogiczną zajmuje się od lat. Była zaangażowana w koncerty edukacyjne (jako prowadząca i wykonawczyni) Filharmonii Narodowej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, prowadzi zajęcia umuzykalniające z dziećmi, a także szkolenia dla nauczycieli w Polsce i za granicą. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Carla Orffa. Współautorka cykli edukacyjnych dla WSiP.

CAMERATA VISTULA - Zespół Kameralistów Założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego Zespołu. W skład 12-osobowej grupy wchodzi sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian. Skład taki umożliwia przedstawienie słuchaczom wielu dzieł kameralistyki światowej, rzadko wykonywanych tylko z powodu nietypowego składu instrumentów, na jaki zostały napisane. W repertuarze Cameraty Vistuli znajdują się dzieła kameralne, powstałe od późnego baroku do współczesności. Skład zespołu: Andrzej Wróbel – wiolonczela, kierownictwo artystyczne, Andrzej Gębski – skrzypce, Gwidon Ciężarek – skrzypce, Grzegorz Chmielewski – altówka, Elżbieta Piwkowska – wiolonczela, Radosław Nur – kontrabas.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie