Informacje14 lutego 2016, 16:39,

Konsultacje społeczne w Piasecznie dotyczące Mapy Zagrożeń

12 lutego 2016 roku w sali konferencyjnej znajdującej się w Centrum Kultury w Piasecznie odbyły się konsultacje społeczne dotyczące prac nad mapą zagrożeń na poziomie powiatu. W spotkaniu uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie insp. Robert Kokoszka oraz przedstawiciele instytucji, służb i organizacji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

KONSULTACJE SPOŁECZNE DOTYCZĄCE MAPY ZAGROŻEŃ

Przed południem odbyły się konsultacje społeczne dotyczące prac nad mapą zagrożeń na poziomie powiatu. Spotkanie poprowadził Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie inspektor Robert Kokoszka. W konsultacjach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, sołtysi oraz przedstawiciele instytucji, służb i organizacji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego lub których wiedza pomoże w opracowaniach dotyczących zagrożeń na terenie miasta i gminy Piaseczno. Założenia i projekt "mapy zagrożeń" przedstawił oraz szczegółowo omówił naczelnik wydziału prewencji z piaseczyńskiej komendy asp.sztabowy Robert Oleksiak.

Konsultacje mają na celu wypracowanie ogólnych założeń, optymalizacji zarówno źródeł jak i zakresu informacji, które będą wykorzystane przy tworzeniu „Krajowej Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Mapa Bezpieczeństwa to jedna z form wizualizacji stanu bezpieczeństwa, gdzie znajdzie się wykaz zagrożeń dla życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia, wykaz zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, sporządzony z uwzględnieniem rozkładu przestrzennego i czasowego. Mapa Zagrożeń zostanie utworzona na poziomie każdej gminy wchodzącej w skład powiatu piaseczyńskiego.

Informacje15 lutego 2016, 16:43,

Nie daj się oszukać "na policjanta"

Przestępcy działający metodą "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Partnerami kampanii informacyjnej KSP i Faktu są Metro Warszawskie, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe i Szybka Kolej Miejska.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ NA POLICJANTA

Komenda Stołeczna Policji i redakcja gazety codziennej „Fakt” przestrzegają mieszkańców stolicy przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.

Oszuści dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, często podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.

Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Oszuści często informują starsze osoby, aby udając się do banku wypłacić pieniądze, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:
- Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
- Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ NA POLICJANTA

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

WAŻNA INFORMACJA! Wszystkie placówki bankowe zapraszamy do współpracy z Komendą Stołeczna Policji. Pomoc pracowników banków w momencie, kiedy starsza osoba próbuje wypłacić z konta dużą sumę pieniędzy bądź zlikwidować lokatę, bardzo często udaremnia dokonanie przestępstwa przez oszustów i prowadzi do ich zatrzymania.

Aby zminimalizować liczbę przestępstw dokonywanych metodą "na policjanta CBŚ" czy "na członka rodziny" policjanci chętnie przeprowadzą szkolenia dla pracowników banków. Poinstruują, na co zwrócić uwagę, gdy starsza osoba próbuje wypłacić lub przelać znaczną kwotę pieniędzy, a można domniemywać, że jest potencjalną ofiara przestępstwa. Jeśli jakakolwiek placówka bankowa jest zainteresowana tego rodzaju współpracą prosimy o kontakt z wydziałem kryminalnym Komendy Stołecznej Policji. Dane kontaktowe wydziału znajdą Państwo na stronie internetowej KSP.