Informacje15 września 2015, 18:13,

Góra Kalwaria rozpoczyna program walki z Rakiem Szyjki Macicy


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Góra Kalwaria postanowiła, podobnie jak rosnąca rzesza samorządów aktywnie wspierać profilaktykę nowotworową w Polsce. Burmistrz wraz z Radą Miejską zdecydowali o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego za powstawanie m.in. raka szyjki macicy, dla dziewczynek zameldowanych na terenie miasta i gminy. Z bezpłatnych szczepień może skorzystać ok 100 dziewczynek.

Góra Kalwaria rozpoczyna program walki  z Rakiem Szyjki Macicy

Czym jest wirus HPV? Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV jest również przyczyną powstawania nowotworów. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytnicy, szyi i głowy.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z miast i gmin w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Podstawową rolą samorządu jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców, w tym dbanie o ich bezpieczeństwo zdrowotne: kształtowanie postaw prozdrowotnych, edukację i profilaktykę zdrowia oraz zapobieganie chorobom. Aktywnie zachęcamy rodziców do korzystania z tej formy profilaktyki, ponieważ program, który wdrożyliśmy jest wyrazem troski o zdrowie młodzieży. Dopingujemy też inne samorządy, które nadal rozważają walkę z HPV do wprowadzenia podobnych rozwiązań. Będzie to z korzyścią dla nas wszystkich. – Dariusz Zieliński, Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria

We wszystkich gminach, w których prowadzone są szczepienia odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Takie spotkania to doskonała okazja do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i zrobienia cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii. 29 września (wtorek) spotkanie edukacyjne odbędzie się również dla rodziców z Miasta i Gminy Góra Kalwaria, dotyczyć będą chorób wywoływanych przez wirus HPV i metodach walki z nimi. Spotkanie odbędzie o godz. 18.00 w szkole Podstawowej nr. 2 im. Księcia Janusza, przy ulicy Kalwaryjskiej 3 w Górze Kalwarii. Wykład poprowadzi dr n med. Teresa Marek-Szydłowska.

Kto może skorzystać z darmowych szczepień? Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 2003 roku, zameldowane na terenie Miasta i Gminy Góra Kalwaria. Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne oraz w całości finansowane przez samorząd.

Jak skorzystać ze szczepień? Program bezpłatnych szczepień rozpoczyna się pod koniec września. Pełen cykl wymaga podania 2 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu. Realizatorem programu bezpłatnych szczepień jest SPZOZ, ul. Jana Białka 4 w Górze Kalwarii oraz w filiach. Aby skorzystać ze szczepień należy zgłosić się do jednej z tych placówek.

Rak szyjki macicy - podstawowe dane Rak szyjki macicy (RSM) to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku 20-44 lat. Według danych z 2010 roku w Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy wyniosła ponad 3000 kobiet, z czego ponad 1700 chorych zmarło. Oznacza to, że statystycznie, w Polsce codziennie umiera niespełna 5 kobiet z powodu raka szyjki macicy.

Szczepionka przeciw zakażeniom wirusem HPV to najmłodsze osiągnięcie wakcynologii – nauki o szczepieniach. Istnieje wiele typów wirusa HPV, a za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które odpowiadają za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy (RSM). Szczepienia połączone z regularnie wykonywaną cytologią mogą skutecznie ochronić kobiety przed RSM.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Anonimowy, 16 lipca 2019
http://sekrety-zdrowia.org/szczepionka-przeciwko-wirusowi-brodawczaka-ludzkiego-hpv-powoduje-powazne-skutki-uboczne/
Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=7&t=11433
Informacje15 września 2015, 20:00,

Spektakl Cień w ramach Wtorku Teatralnego w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

15 września 2015 roku o godz. 20.00 w ramach Wtorku Teatralnego Teatr Po 20-tej wystawi sztukę pn.: Cień, w reżyserii Ewy Kłujszo. Będzie to adaptacja bajki dla dorosłych Jewgienija Szwarca w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego, opartej na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Serdecznie zapraszamy do sali piaseczyńskiego Domu Kultury, ul. Kościuszki 49. Wstęp 10 złotych. Zapraszamy na spektakl Cień w ramach Wtorku Teatralnego.

Spektakl Cień w ramach Wtorku Teatralnego w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=6&t=4264&start=30

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie