Informacje25 sierpnia 2012, 00:00,

Góra Kalwaria na Festiwalu Warszawa Singera

W dniach od 25 sierpnia do 2 września 2012 roku, odbędzie się w Warszawie IX edycja Festiwalu Kultury żydowskiej Warszawa Singera. Na tegorocznym festiwalu wystąpią m.in. wybitny amerykański wokalista Joshua Nelson, legendarny nowojorski klezmer Frank London, czy wirtuoz klezmerskiej mandoliny Jeff Warschauer. Festiwal uświetni także koncert polskich wokalistek - Justyny Steczkowskiej oraz Kayah, która wystąpi ze specjalnie przygotowanym repertuarem żydowskim.

Na festiwalu będzie można także wysłuchać historii o społeczności żydowskiej Góry Kalwarii, bowiem 25 września odbędzie się prezentacja multimedialna dotycząca wystawy historyczno – fotograficznej „Śladami przeszłości Ger”.

GÓRA KALWARIA NA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

Wernisaż wystawy opracowanej przez dr Piotra Rytko i Pawła Tabora z Ośrodka Kultury odbył się w zeszłym roku podczas Dni Kultury żydowskiej w Górze Kalwarii. Natomiast w sobotę 25 września o godz. 18.30 w Austriackim Forum Kultury na ul. Próżnej 8 odbędzie się prelekcja historyczna oraz prezentacja multimedialna z unikatowymi zdjęciami obrazującymi dzieje społeczności żydowskiej Ger, czyli Góry Kalwarii. W lutym 2011 roku, minęło 70 lat od wysiedlenia żydów z Góry Kalwarii. Jednym z niewielu śladów, jakie po nich pozostały, są fotografie, dokumentujące życie kulturalne, religijne, zawodowe i społeczne. Góra Kalwaria była wyjątkowym sztetlem, ponieważ w miasteczku mieli swoją siedzibę kolejni cadykowie z rodu Alterów, którzy byli przywódcami Chasydów z Ger – ruchu religijnego liczącego w okresie międzywojennym ponad 100 tys. współwyznawców.

W sobotę 1 września w lokalu przy ulicy Próżnej 14 odbędzie się wystawa zdjęć „Śladami przeszłości Ger”.

GÓRA KALWARIA NA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

Tego samego dnia o godz. 17 w Klubie Mamele, przy Placu Grzybowskim 12/16 będzie można posłuchać historii o Górze Kalwarii podczas spotkania dotyczącego projektu realizowanego przez Avnera Yonai polegającego na reaktywacji Orkiestry Mandolinowej z Góry Kalwarii. Avner Yonai zainspirowany historią swojej rodziny, postanowił odtworzyć orkiestrę mandolinistów w hołdzie dla żydów zamieszkujących przedwojenną Polskę. Zaangażował do projektu znanego wirtuoza mandoliny Mike’a Marshalla jako reżysera muzycznego oraz popularnych muzyków ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela – tak powstała jedenastoosobowa grupa. Projekt zadebiutował na festiwalu muzyki żydowskiej w Berkeley w Kalifornii. Grupa występowała w Polsce podczas Festiwalu Singera w Warszawie oraz w Górze Kalwarii w 2011 roku.

GÓRA KALWARIA NA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

Na festiwalu wystąpi również Jeff Warschauer, członek reaktywowanej Orkiestry Mandolinowej z Góry Kalwarii. Jest on znanym na całym świecie wirtuozem klezmerskiej mandoliny, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, śpiewającym pieśni jidysz. Należy do Klezmer Conservatory Band, występował z Baletem Bolszoj, brał udział w wielu sesjach nagraniowych. Jego grupa Warschauer Klezmer Ensemble często gości na koncertach w USA, Holandii i Polsce. Artysta występował również w Czechach, Australii i Nowej Zelandii.

GÓRA KALWARIA NA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

Jeff Warschaur będzie brał udział w kilku wydarzeniach: koncercie „Dem Fideles Neshome”/„Dusza skrzypiec”, 30 sierpnia, godz. 19, Klubokawiarnia Znośna Lekkość Bytu, ul. Lubelska 30/32; warsztatach „Yiddish Song”/„Pieśni jidysz” – warsztaty muzyczne prowadzone przez Deborah Strauss i Jeff Warschauer, godz. 17, Klubokawiarnia Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16; oraz warsztatach „Yiddish Dance” - warsztaty muzyczne i tańce przy akompaniamencie duetu: Deborah Strauss i Jeff Warshauer, 1 września, godz. 16, Klubokawiarnia Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16
autor/źródło: Piotr Rytko

Informacje26 sierpnia 2012, 00:00,

Bezpłatne warsztaty - pokonaj ból, wycisz emocje

Strefa Tańca i Ruchu STiR w Józefosławiu oraz Szkoła Zdrowia Kręgosłupa Be Happy! zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach: Gimnastyka kręgosłupa wg metody Josepha Pilatesa - pokonaj ból, wycisz emocje! Osoba prowadząca: Natalia Tarka- instruktor gimnastyki Pilates. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych profilaktyką i leczeniem dysfunkcji układu ruchu i kręgosłupa.

Bezpłatne warsztaty - pokonaj ból, wycisz emocje

Organizatorzy zapoznają zainteresowane osoby z systemem ćwiczeń Pilates - bezpiecznej i efektywnej metody ćwiczeń rehabilitacyjnych, nauczą jak dbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Pokażą przykłady prostych ćwiczeń do samodzielnego stosowania w domu i pracy oraz zaproponują najbardziej odpowiedni i skuteczny trening. Termin warsztatów : środa 29 sierpnia 2012 roku, godzina 19:00. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie udziału telefonicznie 600-384-895 lub na e-mail: basia@strefa-rt.pl. Ilość miejsc ograniczona! Na warsztatach wymagany strój sportowy. Więcej informacji: www.strefa-rt.pl