Informacje23 sierpnia 2009, 00:00,

Gdzie druga połowa ulicy KNIAZIEWICZA w Piasecznie?


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Mieszkańcy Piaseczna, a zwłaszcza wspólnota bloku przy Wojska Polskiego 28, czyli tzw. Metropolis, dopytują dlaczego leżąca w centrum miasta i stanowiąca dojazd do ich budynku ulica Kniaziewicza jest wybudowana jedynie w połowie tj. akurat na ich nie dotyczącym odcinku od Jana Pawła II do Perełki, natomiast na interesującym ich odcinku - od Perełki do Nadarzyńskiej - pozostaje wciąż drogą gruntową. Skarżą się też, że odcinek ten jest wysypany nierównym i ostrym tłuczniem, pełnym śmieci typu śruby i gwoździe, a dodatkową pułapkę dla samochodów stanowią wystające na kilkanaście centymetrów studzienki kanalizacyjne. Ponieważ ulica Kniaziewicza jest drogą gminną, niezrozumiałe jest dlaczego połowa ulicy zasłużyła na budowę a pozostała nie...

GDZIE DRUGA PO£OWA ULICY KNIAZIEWICZA W PIASECZNIE?

Tymczasem problem polega na tym, że mimo iż Kniaziewicza jest drogą gminną, to do jej wykonania - na całym odcinku pomiędzy Jana Pawła II a Nadarzyńską - zobowiązana została firma Piekut Development. Zobowiązanie to zostało na inwestora nałożone przy okazji uzgodnień komunikacyjnych wydanych mu przez gminę i wynikało z faktu, że ulica stanowić miała dojazd do realizowanych przez niego przy tej ulicy trzech inwestycji wielorodzinnych, tj. budynku Metropolis i osiedla Central Park. Inwestor zobowiązał się do wykonania projektu oraz do wybudowania drogi wraz z chodnikami i całą niezbędną infrastrukturą. Jak dziś widać, zobowiązanie to wykonane zostało w połowie, a i to - jak się okazuje - niezgodnie z początkowym projektem, po czym roboty utknęły. Obecnie wygląda na to, że w związku ze spadkiem koniunktury w budownictwie mieszkaniowym i związanym z tym spadkiem obrotów, inwestor będzie starał wymigać się od wykonania całości przyjętego zobowiązania. Jedynym "hakiem" na niego jest w tej sytuacji podpisane przez niego porozumienie partycypacyjne, w którym inwestor zobowiązał się do wniesienia na rzecz gminy opłaty "partycypacyjnej" z tytułu przyłączenia w/w osiedla do gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Część opłaty została już wniesiona w ratach, a teraz inwestor zwrócił się do gminy z wnioskiem o przejęcie przez nią wykonanego już odcinka ulicy Kniaziewicza i rozliczenie szacowanych przez niego na 1,23mln zł kosztów jego budowy w ramach pozostałej części tejże opłaty.

GDZIE DRUGA PO£OWA ULICY KNIAZIEWICZA W PIASECZNIE?

Gmina Piaseczno nie mówi nie, bo zamiana opłaty partycypacyjnej na rzeczówkę, w sytuacji, gdy inwestor wykonuje inwestycje drogowe stanowiące zadanie własne gminy, jest stosowaną praktyką, jednak kwestionuje zakres proponowanych do rozliczenia robót. Jej zdaniem do rozliczenia nie mogą być wrzucane np.: koszty przebudowy kanalizacji, która na pewnym odcinku kolidowała z planowaną zabudową i tylko z tej racji musiała być przebudowana oraz koszty budowy kanału odwodnieniowego, który obsługuje li i jedynie powstałe osiedle Central Park. W związku z tym przedstawione nakłady wymagają weryfikacji. Gmina kwestionuje także wysokość nakładów poniesionych na opracowanie projektów, koszty map, operatów i uzgodnień. Ponadto gmina przypomina, że droga nie może być przejęta, dopóki nie będzie wybudowana zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę - a ponieważ wybudowany już odcinek ulicy został wykonany niezgodnie z pierwotnym projektem, wykonana została dokumentacja zamienna i obecnie istniejący odcinek wymaga lekkiego skorygowania. Jednocześnie gmina oczekuje od inwestora ostatecznego określenia terminu zakończenia prac drogowych na pozostałej części Kniaziewicza do Nadarzyńskiej (łącznie z mostkiem na Kanale Piaseczyńskim, który musi być odebrany przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych). Korespondencja trwa i jak widać, do rozliczenia istniejącego odcinka jeszcze daleko, a do budowy pozostałego niestety jeszcze dalej (o ile w ogóle uda się tę budowę od inwestora wyegzekwować). A do tego czasu połowa Kniaziewicza trwać będzie w niezmienionym katastrofalnym stanie. Jednocześnie składane przez radnych wnioski o tymczasowe dosypanie i wyrównanie tłucznia pozostaną nieuwzględnione, bo przecież to inwestor ma drogę wykonać... Ponieważ sytuacja taka jak wyżej opisana nie jest rzadkością i podobny przypadek mamy chociażby na nieodległej ulicy Bema (o której przy następnej okazji), wydaje się że pomysł wyręczania się prywatnymi inwestorami w realizacji zadań gminnych i rozliczanie ich w ramach partycypacji jest nie do końca trafiony. Dużo prościej i pewniej byłoby, gdyby gmina - nie licząc na innych - wykonywała swoje drogi w ramach własnego budżetu, równolegle egzekwując od inwestora należną opłatę partycypacyjną.

Skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego z Nadarzyńską

PS. Pozostając w tej okolicy Piaseczna, mamy jednak jedną lepszą wiadomość. Po wielu perturbacjach gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Nadarzyńskiej (na odcinku od Wojska Polskiego do Kościuszki) wraz z rondem, które zastąpić ma bardzo niebezpieczne i kolizyjne skrzyżowanie ulic Nadarzyńskiej i Wojska Polskiego. Dokumentacja trafiła już do uzgodnień i przed końcem roku gmina powinna uzyskać pozwolenie na budowę. Oznacza to, że prace budowlane powinny rozpocząć się wiosną przyszłego roku.

Chodnik przy skryżowaniu ulic Wojska Polskiego z Nadarzyńską

Projekt ronda zakłada przesunięcie przejścia dla pieszych (wyposażonego w światła) w stronę północną, na wysokość wejścia do delikatesów Alma (to dlatego na tej wysokości urywa się wykonany wzdłuż ulicy Wojska Polskiego nowy chodnik) oraz powstanie od frontu budynku "Metropolis" kilkunastomiejscowego parkingu.

Artykuł ukazał się w numerze 114 gazety "co i jak".
autor/źródło: MAGDA WO¬NIAK - radna gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje24 sierpnia 2009, 00:00,

OTWARTE OGRODY - Zalesie Dolne 2009 - zapraszamy


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Informujemy z przyjemnością, że w dniach 26-30 sierpnia 2009 roku odbędzie się II edycja Festiwalu OTWARTE OGRODY W ZALESIU DOLNYM. Organizatorzy zapraszają na spotkanie w prywatnych ogrodach, otwartych specjalnie dla gości festiwalu, gdzie odbędą się spotkania z ciekawymi ludźmi, artystami, z historią i zabytkami Zalesia. Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym to nie miejski festyn, to kameralne imprezy w wyjątkowych ogrodach Zalesia, o charakterze kulturalno-integracyjnym dla mieszkańców i sympatyków naszej miejscowości.

OTWARTE OGRODY ZALESIE DOLNE 2009

W związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej uczestnikom festiwalu przybliżonych zostanie kilku mieszkańców Zalesia, bohaterów tamtych czasów. Organizatorzy proponują, więc spotkanie z historią rodziny Zawadzkich i Czarneckich oraz refleksję: czym jest dla nas patriotyzm dzisiaj. Zaproszeni goście wezmą udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym wyjątkowego charakteru Zalesia. Przygotowanych zostało wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach tematycznych i konkursach. W tym roku to dzieci poprowadzą nas swoimi trasami po Zalesiu na wycieczce rowerowej. Atrakcją tegorocznego festiwalu będzie ogród zabytkowych samochodów i malarsko-muzyczne spotkanie dwóch artystów Pawłów Górskich we wspólnym programie artystycznego ogrodu. Zapraszamy do Zalesia

PROGRAM FESTIWALU OTWARTE OGRODY ZALESIE DOLNE 2009
Środa (26 sierpnia) i czwartek (28 sierpnia)
15.00-18.00 Warsztaty literackie i fotograficzne dla młodzieży szkół średnich z Zalesia prowadzone przez pisarkę Manulę Kalicką i artystę fotografika Wiktora Nowotkę. Miejsce: ul. Jałowcowa 6 Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego.
Sobota (29 sierpnia)
Program Zalesie - nasza mała ojczyzna: Organizatorzy zapraszają do udziału przedstawicieli: Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historycznego miasta. st. Warszawy, Muzeum Harcerstwa.
11.00 Otwarcie festiwalu.
11.15 O niezwykłych mieszkańcach Zalesia opowiedzą: prof. Zofia Jancewicz - o rodzinie Zawadzkich, Barbara Czarnecka-Szymańska o Stefanie Czarneckim i Stanisławie Broniewskim-Orszy.
11.40 Co dzisiaj możemy nazwać patriotyzmem? Program muzyczny przygotowują harcerze z piaseczyńskiego Hufca Watra.
12.15 Rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewy Krauze w Zalesiu Dolnym i Zespołu Szkół nr 2 im. Emilii Plater w Zalesiu Dolnym - prace plastyczne, literackie i fotograficzne związane z historią i Zalesiem. Promocja wydania II zeszytu o Zalesiu - Zalesie w czasie okupacji.
13.00-14.00 Panel dyskusyjny Zalesie - miejscem szczególnym. Do dyskusji zostali zaproszeni przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego. Miejsce: ul. Anny Jagiellonki 12 Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego we współpracy z ZHR i Ośrodkiem Kultury w Piasecznie.
14.00 -15.00 Budynki opowiadają historię. Spotkanie w ogrodzie Barbary Czarneckiej–Szymańskiej i Artura Szymańskiego. Wystawa pamiątek i dokumentów związanych z okresem okupacji. Miejsce: ul. Anny Jagiellonki 13 Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego.
15.30-17.30 Wystawa zabytkowych samochodów. Spotkanie w ogrodzie Antoniego Zwolskiego, pasjonata zabytkowych samochodów - z udziałem jego przyjaciół z Automobil Klubu. Miejsce: ul. Kwiatowa 20 Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego.
Niedziela (30 sierpnia)
Niedzielne przedpołudnie dla dzieci i młodzieży.
11.00-13.00 Szklane impresje. Warsztaty dla dzieci - malowanie na szkle i warsztaty dla młodzieży- z witrażownictwa poprowadzi Danuta Czech. Miejsce: ul. Graniczna 20 Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego.
11.00-14.00 Budujemy wspólny ogród. Najmłodszych mieszkańców Zalesia Dolnego zapraszamy do wspólnego tworzenia ogrodu na terenie Ogródka Jordanowskiego. Sadzenie roślin ogrodowych. Imprezę poprowadzi Katarzyna Obłąkowska-Kubiak.
13.30-14.00 Koncert muzyczny dziecięcego zespołu Gama. Miejsce: ul. Anny Jagiellonki 17/róg Kopernika Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego.
12.00-13.30 Wycieczka rowerowa. Jak dzieci widzą Zalesie? Tym razem trasę pomagają nam ustalić najmłodsi mieszkańcy. Start o 12.00 sprzed szkoły podstawowej przy Al. Kasztanów 12. Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego i drużyna harcerska ZHR.
15.00-17.00Ogród malarsko – muzyczny. Wystawa obrazów artysty malarza Pawła Górskiego i oraz koncert muzyczny Pawła Górskiego z zespołem Ostatnie Takie Trio. Uczestników zapraszamy do wspólnego malowania pejzażu Zalesia.
17.00 - zakończenie festiwalu Miejsce: ul. Kordeckiego 22 w Zalesinku Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego i Ośrodek Kultury w Piasecznie.

Zapisy na wszystkie warsztaty prosimy zgłaszać na adres: zalesiedolne@op.pl Punkt informacyjny Festiwalu: 29-30 sierpnia, godz. 10.00-13.00, 15.00-16.00 na stacyjce Zalesie Dolne przy ul. Stołecznej. Dojazd z Warszawy: autobusem 727 z Dworca Południowego, przystanek przy kościele w Zalesiu. Wszystkie imprezy organizowane w ramach Otwartych Ogrodów są bezpłatne. Mile będą widziane kapelusze oraz stroje z poprzednich epok i stylów. Dodadzą wdzięku i uroku festiwalowi Otwartych Ogrodów. Zachęcamy, więc wszystkich uczestników do przeszukania strychów i garderoby. Państwa pomysły będą uwiecznione przez profesjonalnego fotografa. Info: zalesie-dolne.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie