Informacje2 września 2017, 15:00,

Festiwal Filmu PATRZ WIĘCEJ w Górze Kalwarii - pokazy i koncert NATALIA PRZYBYSZ i RAPHAEL ROGIŃSKI

2 września 2017 roku Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii zaprasza na dwudniowy Festiwal Filmu PATRZ WIĘCEJ. W programie pokazy filmów dokumentalnych opatrzone komentarzem gościa z Wajda School & Studio, a na deser prawdziwa uczta melomana: koncert Natalii Przybysz i Raphaela Rogińskiego. Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Miejsce: Kino Uciecha, ul. ks. Sajny 14, 8 września - wieża strażacka za Kinem Uciecha w Górze Kalwarii.

FESTIWAL FILMU PATRZ WIĘCEJ W GÓRZE KALWARII - POKAZY I KONCERT NATALIA PRZYBYSZ I RAPHAEL ROGIŃSKI

PATRZ WIĘCEJ to projekt realizowany w 40 polskich miastach. Festiwal zachęca do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy – dokument. 2 września Kino Uciecha wyświetli sześć starannie wyselekcjonowanych filmów, m.in. „Kiedy będę ptakiem” o starszej kobiecie z birmańskiego plemienia Kajan, która zakłada na szyję metalowe obręcze, by zarobić jako atrakcja turystyczna oraz „Paparazzi” o ważnych wydarzeniach medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazzi. Pomiędzy pokazami, które zaczynają się o godzinie 17.00, widzowie wysłuchają komentarzy gościa z Wajda School & Studio.

Niecały tydzień później, w piątek 8 września o godzinie 20.30 wystąpi wyjątkowy duet: Natalia Przybysz i Raphael Rogiński. Ona – charyzmatyczna wokalistka i autorka tekstów, posiadaczka jednego z najlepszych głosów w Polsce – doskonale porusza się w klimatach soul/R’n’B (Sistars) i blues/rock (solowe płyty: „Kozmic Blues. Tribute to Janis Joplin” i „Prąd”, który osiągnął status diamentowej płyty). On – wszechstronnie uzdolniony gitarzysta, badacz folkloru – propaguje muzyczną tradycję żydowską (Cukunft, Shofar, Alte Zachen), amerykański folk (Wovoka, Shy Albatross), a ostatnio pieśni kurpiowskie (Żywizna). We wspólnym projekcie Shy Albatross (wraz z perkusistą Hubertem Zemlerem i wibrafonistą Miłoszem Pękalą) Natalia i Raphael reinterpretują tradycje folkowe z różnych zakątków świata. Na wydanej w 2016 roku płycie „Woman Blue” znalazło się 9 utworów z tekstami zaczerpniętymi z tradycji, opowiadającymi o perspektywie kobiet pogrążonych w żałobie, cierpiących głód, obdarzonych paranormalnymi zdolnościami, gangsterek i niewolnic. W warstwie instrumentalnej słychać nawiązania do bluesa, muzyki afrykańskiej i irlandzkiego folku.

Podczas koncertu w Górze Kalwarii duet wykona nie tylko utwory Shy Albatross, ale też takich artystów jak David Bowie, Nina Simone, Terry Callier i Wanda Warska (utwór „Uroda” z muzyką Warskiej i tekstem Agnieszki Osieckiej znalazł się na wydanej w tym roku płycie „nowOsiecka” ). Magiczna muzyka duetu rozbrzmi na wieży strażackiej za Kinem Uciecha – w miejscu, które oczarowało mieszkańców podczas wakacyjnych pokazów kina letniego.

Organizatorzy: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Wajda School & Studio, Agencja koncertowa yMmusic. Patroni medialni: Przegląd piaseczyński, Nasze Piaseczno, WPR Piaseczno, powiat-piaseczynski.info.

Informacje28 sierpnia 2017, 04:00,

Utrudnienia na przejeździe kolejowym w Ławkach-Gabryelinie

Trakcja PRKiL S.A. informuje, że wprowadzi czasową organizację ruchu - ruch wahadłowy na przejeździe kolejowym w Ławkach-Gabryelinie od dnia 28.08.2017 r.