Informacje28 września 2011, 00:00,

Bezpłatnie oddaj liście i nie tylko... w PUK SITA Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Zapraszamy do korzystania z bezpłatnego punktu zbiórki odpadów biodegradowalnych. Od 26 września 2011 roku już bez najmniejszych problemów możemy bezpłatnie oddać do utylizacji liście, które spadają nam na posesję, skoszoną trawę lub rozdrobnione gałęzie czy zielsko pozostałe po jesiennej pielęgnacji działki. - Taki punkt to nowość w naszej gminie - mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. - Od kilku lat dążymy do ograniczenia palenia liści przez właścicieli posesji, wprowadzając różnego rodzaju ograniczenia i zakazy. Niestety do tej pory oprócz restrykcji mieszkańcy nie otrzymywali nic w zamian - przyznaje wiceburmistrz. - Mam nadzieję, że nowo powstały punkt, choć na razie pilotażowy i ograniczony w czasie, stworzy skuteczną alternatywę dla samowolnego spalania i przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców i dla środowiska.

Oddaj bezpłatnie liście

- Obecnie gmina dostosowuje się do wymogów nowej ustawy o gospodarce odpadami i jestem przekonany, że już wkrótce będziemy mogli zapewnić naszym mieszkańcom w pełni profesjonalny punkt odbioru odpadów, który będzie działał w naszej gminie już na stałe - przekonuje Daniel Putkiewicz. Podobne punkty z powodzeniem działają np. w naszej partnerskiej gminie Upplands Väsby. Tam selektywna zbiórka cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Mogła się o tym przekonać delegacja z Piaseczna podczas sierpniowej wizyty w Szwecji.

Bezpłatny punkt zbiórki mieści się w siedzibie firmy PUK SITA Piaseczno przy ul. Technicznej 6 w Piasecznie i czynny będzie do 30 listopada 2011 r. w godzinach: poniedziałek 10.00-18.00, środa 10.00-18.00, sobota 8.00-18.00.

Punkt przyjmuje następujące odpady:
- skoszoną trawę
- liście
- rozdrobnione gałęzie
- pozostałe odpady powstające w wyniku prac ogrodniczych
- opakowania ze szkła
- opakowania z plastiku
- karton, makulatura
- zużyty sprzęt AGD i RTV

W punkcie nie są przyjmowane:
- odpady ulegające biodegradacji, powstające w wyniku prowadzenia gospodarstwa rolnego lub hodowli zwierząt, prowadzenia działalności handlowej oraz odpady kuchenne ulegające biodegradacji
- przeterminowane produkty spożywcze
- ziemia, kamienie i gruz, popioły paleniskowe
- odpady zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi itp.
- szyby okienne i samochodowe, szkło budowlane
- plastikowe meble ogrodowe, elementy wyposażenia wnętrz, elementy stolarki budowlanej, rury, rynny itp.
- opakowania z plastiku i szkła zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi
Odpady nie spełniające opisanych kryteriów mogą zostać przyjęte po naliczeniu opłat za ich utylizację według cennika firmy.

Kto może skorzystać z punktu?
Z punktu zbiórki odpadów mogą korzystać mieszkańcy gminy Piaseczno posiadający stałe zameldowanie na terenie gminy Piaseczno oraz osoby, które złożyły informację NIP-3 w urzędzie skarbowym ze wskazaniem gminy Piaseczno jako miejsca zamieszkania. Każda osoba korzystająca z punktu winna udokumentować uprawnienia do bezpłatnego korzystania, okazując dowód osobisty lub kopię złożonego formularza NIP-3 na wezwanie pracownika punktu. Prowadzący punkt, do celów statystycznych, prowadził będzie ewidencję osób korzystających z punktu oraz ilości deponowanych odpadów.

Możliwy także odbiór bezpośrednio od właścicieli nieruchomości
Równolegle ze stacjonarnym punktem zbiórki gmina, we współpracy z firmą PUK SITA Piaseczno, stworzyła możliwość odpłatnego odebrania wyżej wymienionych odpadów bezpośrednio ze wskazanych posesji. Odbiór odpadów odbywa się w specjalnie oznaczonych logiem firmy workach o pojemności 120 l. Płatność za odbiór jest wliczona w koszt zakupu worka - cena worka 5zł. Worki można nabyć w siedzibie firmy codziennie w godz. 9.00-13.00 lub zamówić telefonicznie. Przy zamówieniach telefonicznych powyżej 20 worków - bezpłatna dostawa pod wskazany adres. Informacja o terminach odbiorów worków z posesji zostanie przekazana w chwili zakupu worków.

W workach można gromadzić:
- odpady skoszonej trawy
- liście
- rozdrobnione gałęzie
- pozostałe odpady powstające w wyniku prac ogrodniczych
Inne odpady nie będą odbierane!

Odbiór zakupionych worków należy zgłosić najpóźniej do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym odbiór pod nr tel. 22 737 17 70, 22 737 18 80 lub wysyłając SMS na nr 515 224 741 bądź wiadomość na adres e-mailowy: pukpiaseczno@post.pl. Więcej informacji na stronie internetowej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych PUK Sita Piaseczno www.sitapiaseczno.pl
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje28 września 2011, 00:00,

Wystawa fotograficzna - ŚLADAMI PRZESZ£OŚCI GER


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Od wczoraj do 31 października 2011 roku, można oglądać wystawę fotograficzną ŚLADAMI PRZESZ£OŚCI GER (w języku jidysz nazwa Góry Kalwarii). Miejsce wystawy: Gminna Biblioteka Publiczna przy ul. Pijarskiej 40 w Górze Kalwarii. Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki. Wystawa fotograficzna Śladami przeszłości Ger, została opracowana i przygotowana przez dr. Piotra Rytko. Opracowanie graficzne: Paweł Tabor z Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Zapraszamy na wystawę!

ŚLADAMI PRZESZ£OŚCI GER

W lutym tego roku minęło 70 lat od wysiedlenia żydów z Góry Kalwarii przez nazistów. Po kilkutysięcznej społeczności żydowskiej pozostało niewiele śladów, jednym z nich są unikatowe fotografie obrazujące jej życie kulturalne, religijne, zawodowe i społeczne. Założeniem autora wystawy jest przywracanie pamięci poprzez ukazanie obrazów z życia codziennego oraz kulturalnego. Na wystawie znajda się fotografie z przedstawień teatralnych, występów orkiestry mandolinowej a także zdjęcia młodzieży z wielu organizacji działających przed wojną w Górze Kalwarii. Fotografie te uświadamiają nam jak bardzo aktywna była społeczność żydowska Góry Kalwarii, zaangażowana nie tylko w działalność gospodarczą ale również kulturalną, której przejawem było funkcjonowanie teatru, bibliotek, orkiestry mandolinowej oraz organizacji młodzieżowych. Zdjęcia z otwarcia wystawy są do obejrzenia na stronie: biblioteka.gorakalwaria.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie