Informacje22 marca 2007, 00:00,

Będzie asfalt na Parceli w Górze Kalwarii

Rada Miejska wreszcie postanowiła o ułożeniu asfaltu na ulicach: Tuwima, Sobieskiego, Gałczyńskiego i Broniewskiego. Sfinansowanie inwestycji odbędzie się dzięki pożyczce 1,2 mln zł. Odcinek Broniewskiego wzdłuż Polsportu pozostanie jednak nietknięty. Radni mają nadzieję, że Polsport będzie partycypował w kosztach ze względu na planowany tam market. Pisaliśmy o planach Polsportu w informacji: Czy w Górze Kalwarii powstanie market TESCO. Poza tym wyjazd na Wyszyńskiego, jak i na Pijarską trzeba uzgodnić z zarządcami dróg

źródło informacji: gazeta podwarszawska Nad Wisłą
autor/źródło: Katarzyna Schab - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria

Informacje21 marca 2007, 00:00,

21 marca Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Wagarowicza

Jak ogólnie wiadomo pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Pomijając zagadnienia z geografii takie jak fakt, że właśnie w tym dniu następuje zrównanie dnia z nocą, zrobimy sobie małą powtórkę z polskich tradycji. A jedną z chyba najbardziej znanych jest staropolska tradycja topienia Marzanny. Najczęściej Marzannę topią uczniowie, wraz z nią odrzucając szkolne boleści. Jednak najczęściej 21 marca uczniowie zajmują się innymi rzeczami (jak np.: uciekanie z lekcji), ponieważ wtedy właśnie świętujemy Dzień Wagarowicza.

Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Wagarowicza
kliknij aby powiększyć

Dzień wagarowicza zastąpił tradycyjne obrzędy topienia Marzanny. Już od wielu lat jest to dla uczniów dzień szaleństwa, zabawy i wolności od szkoły. 21 marca ma być śmiesznie i kolorowo. W dzień wagarowicza na odrobinę szaleństwa mogą pozwolić sobie wszyscy. Dlatego chętnie przebierają się nie tylko uczniowie. Pomysłów na spędzenie tego niepisanego święta jest niemal tyle, ile uczniowskich głów. Te, które najbardziej podobają się młodym, nie zawsze niestety, budzą zachwyt rodziców czy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczniów dyrektorów i nauczycieli.

Czy wiecie jak wasze dzieci spędzają pierwszy dzień wiosny? Może nasz serwis odwiedza również młodzież z powiatu piaseczyńskiego i opisze nam jak spędzają dzień wagarowicza? Czekamy na Wasze komentarze.

źródło zdjęcia: www.100lat.pl
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu powiat piaseczyński Piaseczno