Informacje22 stycznia 2013, 00:00,

Bajkał. Królestwo wody i lodu wystawa fotografii w Muzeum Regionalnym w Piasecznie

Muzeum Regionalne w Piasecznie oraz autorzy Piotr Malczewski i Sławomir Pułka zapraszają na wystawę fotografii z ekspedycji nad Bajkał. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 stycznia 2013 roku o godz. 18.00. Program wieczoru: otwarcie wystawy przez autorów, impresje filmowe, poczęstunek w klimacie rosyjskim. Miejsce wystawy: Muzeum Regionalne w Piasecznie, Pl. Piłsudskiego 10 w Piasecznie. Wystawa zatytułowana BAJKA£. KRÓLESTWO WODY I LODU potrwa do 24 lutego 2013 roku. Piotr Malczewski i Sławek Pułka w 2011 i 2012 roku przemierzali Bajkał - jego fragmenty, brzegi, wyspy i taflę: pociągiem (Kolej Krugłobajkalska), Uazem oraz pieszo z sankami wokół wyspy Olchon. Wystawa jest niewielkim wyborem obrazów fotograficznych lodowego królestwa tworzącego zaskakujące i imponujące formy, wręcz rzeźby lodowe, faktury i rysunki zatracające czasem dosłowność zimowych pejzaży, a przechodzące w abstrakcyjne fascynujące światy.

BAJKA£ KRÓLESTWO WODY I LODU WYSTAWA FOTOGRAFII W MUZEUM REGIONALNYM PIASECZNO

Bajkał jest miejscem magicznym… Bajkał. Święte Morze. Ten ogromny i najgłębszy zbiornik słodkiej wody na świecie leży w południowej Syberii, ok. 6,5 tys. km od Polski i 65 km od Irkucka. Długość Bajkału jest imponująca – 637 km, szerokość wynosi od 28 do 88 km, a maksymalna głębokość to 1637 m i jest to najgłębsze słodkowodne jezioro świata. Obecnie stanowi 25% zasobów słodkiej wody na ziemi. W Bajkale spotyka się ponad tysiąc gatunków roślin, z czego 35% to endemity, a z blisko 1550 gatunków zwierząt 80% nie występuje w żadnym innym miejscu na ziemi. Podczas wiatrów i sztormów lód wielokrotnie pęka i ulega przemieszczaniu. Jego powierzchnia nie przypomina gładkiej tafli. Lód w każdym miejscu wygląda inaczej, ma różną kolorystykę, przezroczystość i strukturę pęknięć. I ciągle się zmienia, nie tylko wizualnie, ale i dźwiękowo – potrafi pękając, grzmieć, jęczeć, grać jak delikatne szarpnięcie struny lub strzelać jak artyleria z wrażeniem trzęsienia ziemi. Czasem Bajkał podczas naprężeń potrafi na dużą odległość wyrzucać kawałki lodu. Powstają również tzw. „naplieski” (z ros.) – to lodowe pokrywy na niskich brzegach powstające poprzez falowanie wody na przymarzniętym piasku i kamieniach. Bajkał „staje”, czyli tworzy się pokrywa lodu, zwykle w końcu grudnia lub początku stycznia. Lód na jeziorze ma zazwyczaj grubość 70-130 cm, przy brzegach potrafi być grubszy. Gdy w marcu, kwietniu tafle lodu zaczynają na siebie nachodzić, grubość pokrywy może mieć 3-8 m, a nawet i więcej.

BAJKA£ KRÓLESTWO WODY I LODU WYSTAWA FOTOGRAFII W MUZEUM REGIONALNYM PIASECZNO

Piotr Malczewski jest fotografem przyrody i podróżnikiem. Ukończył Studium Fotografii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z wydawnictwami i agencjami fotograficznymi w Polsce, we Francji, w Niemczech i Szwajcarii. W jego dorobku znajdują się przede wszystkim fotografie przyrodnicze, artystyczne i podróżnicze. (www.piotrmalczewski.com). Sławomir Pułka uczestnik wielu warsztatów oraz plenerów fotograficznych, autor zdjęć publikowanych w miesięczniku Foto. Fotograf amator łączący pasję fotografowania z podróżami. W swoich zdjęciach przedstawia fascynację przyrodą, czasami jako dosłowność, czasami jako abstrakcję, dla którego obraz w kadrze jest swoistą medytacją, wyciszeniem, zatrzymaniem i refleksją….

Muzeum Regionalne przy Pl. Piłsudskiego 10 w Piasecznie jest czynne: od środy do piątku w godz. 10.00 - 18.00; oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 - 15.00 Ceny biletów: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł. W sobotę wstęp do muzeum jest bezpłatny.
autor/źródło: Monika Gielecińska - Muzeum Regionalne w Piasecznie

Informacje21 stycznia 2013, 00:00,

Podsumowanie Roku Sportowego 2012 Gminy Piaseczno - relacja oraz lista nagrodzonych

W miniony piątek, 18 stycznia 2013 roku w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji Piaseczno odbyła się jedna z najważniejszych imprez sportowych w Gminie Piaseczno pt.: PODSUMOWANIE ROKU SPORTOWEGO 2012 GMINY PIASECZNO. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone w siedmiu kategoriach – zawodnik, uczeń za wysokie wyniki sportowe, trener, nauczyciel w-f za osiągnięcie wysokich wyników w pracy szkoleniowej, nadzieja sportowa za znaczący postęp w osiąganych wynikach sportowych, działacz sportowy za działalność społeczną na rzecz sportu oraz sponsor za znaczny wkład finansowy w rozwój sportu w Gminie Piaseczno.

PODSUMOWANIE ROKU SPORTOWEGO 2012 GMINY PIASECZNO - RELACJA ORAZ LISTA NAGRODZONYCH

Wśród przybyłych gości znalazły się takie osobistości jak Erwina Ryś- Ferens olimpijka, wielokrotna rekordzistka i medalistka Polski oraz Europy, obecnie Radna Sejmiku Mazowieckiego, pan Tadeusz Stańczuk Członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego wieloletni działacz na rzecz sportu w Gminie Piaseczno. Gospodarzem imprezy był Zdzisław Lis Burmistrz MiG Piaseczno.

PODSUMOWANIE ROKU SPORTOWEGO 2012 GMINY PIASECZNO
Autor zdjęcia: Arkadiusz Strzyżewski. Więcej zdjęć: forum.powiat-piaseczynski.info

Wyróżnienia i nagrody otrzymało łącznie 123 osób. W kategorii zawodnik wręczono 38 statuetek, nadzieja sportowa - 19, trener - 16, działacz sportowy – 11, sponsor -13, uczeń - 16 ( 7gimnazjum, 9 szkoła podstawowa), nauczyciel wychowanie fizycznego 10 ( 4 gimnazjum, 6 szkoła podstawowa). Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Restaurację Fryderyk. Oprawę muzyczną poprowadził DJ Martin Rosa jeden z bardziej rozpoznawalnych DJ w powiecie piaseczyńskim.

PODSUMOWANIE ROKU SPORTOWEGO 2012 GMINY PIASECZNO

» LISTA NAGRODZONYCH (.pdf)

autor/źródło: Katarzyna Kondraciuk - GOSiR Piaseczno
Tematy:Piaseczno