Informacje14 marca 2015, 12:00,

Akcja Pomóż Matysi, Eli i Innym w Fashion House Outlet w Piasecznie

Matysia ma 9 lat. Jeszcze do niedawna dzieciństwo mijało jej beztrosko na zabawie z rówieśnikami. Uwielbia przyrodę i zwierzęta. Od kwietnia 2014 roku zmaga się z ostrą białaczką szpikową. Ela Walczyńska mieszka w Warszawie i od grudnia również walczy się z białaczką. Matysia i Ela mają wspólnego przeciwnika ostrą białaczkę szpikową, aby z nim wygrać potrzebują przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Matysi, Eli i Innych organizujemy akcję rejestracji potencjalnych dawców.

– Każdy dodatkowy potencjalny dawca zwiększa szanse nas chorych na przeżycie. Proszę przyłączcie się do walki z rakiem szpiku. To nic nie boli i nie kosztuje. Może to właśnie Twój szpik uratuje życie moje lub kogoś innego - mówi Ela Walczyńska- pacjentka.

Rejestracja potencjalnych dawców:
Data: 14 - 15.03.2015 r.
Godziny: 10:00 - 20:00
Miejsce: FASHION HOUSE Outlet w Piasecznie
Adres: ul. Puławska 42E, Piaseczno

Akcja Pomóż Matysi, Eli i Innym w Fashion House Outlet w Piasecznie

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł. Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 654 000 (styczeń 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 733 (styczeń 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Anonimowy, 16 lipca 2019
Czy wolontariusz powinien obrażać ludzi, którzy z rożnych przyczyn (czasami medycznych) odmawiają udziału w akcji?Ktoś mi odpowie?Czy ma prawo krzyczeć : "Jak będziesz umierać to nikt się z tobą nie będzie męczył"?Czy muszę się tłumaczyć obcemu człowiekowi w centrum handlowym dlaczego odmawiam?czy organizatorzy akcji to jakoś skomentują?Nauczcie najpierw wolontariuszy poszanowania do ludzi. W parze z ratowaniem życia powinien chyba iść szacunek do drugiego człowieka i jego prawa do samostanowienia!!!no chyba że macie inne zdanie na ten temat...
Anonimowy, 16 lipca 2019
Niewłaściwe, napastliwe i grubiańskie zachowanie wolontariusza!!!!który nie przyjmuje odmowy. Gdzie zgłosić?
Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=4&t=746&start=90
Informacje13 marca 2015, 09:30,

Spotkanie z pisarką dla dzieci - Agnieszką Frączek w Piasecznie

13 marca 2015 roku o godzinie 9.30 odbędzie się spotkanie z pisarką dla dzieci - Agnieszką Frączek. Miejsce: Oddział biblioteki dla dzieci przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie.

Spotkanie z pisarką dla dzieci - Agnieszką Frączek w Piasecznie

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010). W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka, Literatura 2008) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka, Literatura 2011), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom, Literatura 2009) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie, Literatura 2012). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych, Literatura 2010). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie,Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Literatura 2009oraz Struś na cisie i inne fisie, Literatura 2010). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=6&t=10970