Artykuł partnerski17 kwietnia 2020, 08:32,

10 rzeczy, które warto wiedzieć o wózkach widłowych spalinowych

10 rzeczy, które warto wiedzieć o wózkach widłowych spalinowych

Wózki widłowe spalinowe to wyjątkowo wydajne i przydatne w wielu branżach pojazdy umożliwiające transport ładunków oraz palet na duże odległości. To wiedzą o nich właściwie wszyscy. A co jeszcze warto wiedzieć? Ile palą wózki widłowe? Jaki jest koszt zakupu takiego widlaka? Czy istnieją wózki spalinowe, które nie szkodzą środowisku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście!

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Historia wózków unoszących sięga aż do początku XX wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się prototypy urządzeń mające ułatwiać przewożenie ciężkich ładunków. Pierwsze pojazdy, podobne do dzisiejszych wózków widłowych, wyposażone były w napęd elektryczny i powstały dopiero pół wieku później! Następnym etapem było stworzenie wózków widłowych o napędzie spalinowym, które dziś właśnie są tematem niniejszego artykułu!

Komu mogą przydać się informacje o wózkach widłowych?

Zdecydowanie, wiedzę na temat widlaków musi posiadać operator wózków widłowych, który na co dzień dba nie tylko o prawidłową obsługę sprzętu, ale także jako pierwsza osoba może na bieżąco nadzorować stan techniczny pojazdu. To właśnie on, dokonując oglądu wózka widłowego, przed i po pracy, może najszybciej wyłapać wszelkie niepokojące zmiany i zgłosić je do naprawy.
Profesjonalną, techniczną wiedzę na temat wózków widłowych musi również bezwzględnie posiąść konserwator wózków widłowych. To właśnie do niego trafia urządzenie wymagające naprawy, usunięcia usterki czy przeglądu.
Jednak czy wiedzę na temat wózków jezdniowych unoszących powinny posiadać tylko i wyłącznie osoby mające bezpośrednią styczność z tymi pojazdami? Niekoniecznie! Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który w swojej firmie posiada (lub planuje posiadać) wózki widłowe spalinowe, dobrze abyś także wiedział o nich nieco więcej!

1. Wózki widłowe spalinowe mogą być napędzane dwojako

Pod hasłem wózki widłowe spalinowe kryją się zarówno wózki o napędzie Diesel (czyli tankowane, podobnie jak samochody) oraz wózki z napędem LPG, które wyposaża się w butle gazowe (specjalistyczne - przeznaczone wyłącznie dla widlaków, jeśli chcesz wiedzieć jak należy je wymieniać, sprawdź tutaj).
Obydwa rodzaje wózków spalinowych charakteryzuje podobne spalanie. Zwykle, rodzaj napędu nie ma wpływu na cenę pojazdu.

Napęd w wózkach spalinowych

2. Ile waży wózek widłowy?

Od wagi wózka widłowego zależy jego spalanie, ale nie jest to jedyna istotna informacja. Parametr wózka, jakim jest jego waga, jest istotny także ze względów czysto technicznych - szczególnie w zamkniętych czy półotwartych pomieszczeniach. Waga wózka widłowego spalinowego wraz z ładunkiem nie może być wyższa niż dopuszczalne obciążenie podłoża. W innym przypadku, nawierzchnia podłoża mogłaby ulec zniszczeniu.
Ile zatem ważą przeciętne wózki widłowe spalinowe? Wszystko zależy od udźwigu pojazdu (a bezpośrednio od zamontowanej przeciwwagi):

  • wózki o udźwigu do 1500 kg ważą ok 3 ton;
  • pojazdy o udźwigu 2500 kg ważą ok 4 ton;
  • wózki widłowe o udźwigu ok 3500 kg ważą ok 5 ton.

3. Ile pali wózek widłowy spalinowy?

Spalanie w wózku widłowym uzależnione jest od wielu różnorodnych czynników. Wśród nich wymienić można:

  • intensywność i ilość wykonywanych dziennie/tygodniowo cykli pracy;
  • waga transportowanych ładunków;
  • ilość wykonywanych cykli unoszenia ładunków.

Przede wszystkim jednak decydujący jest rozmiar i waga wózka widłowego spalinowego. Im większy pojazd, tym większe jest jego spalanie, np.:

  • dla wózków o wadze do 3000 kg spalanie powinno wynosić do 3,5l/h;
  • dla wózków o wadze 3000 - 6000kg spalenie wynosi do 6 l/h;
  • dla pojazdów cięższych niż 10 ton może to być nawet 9l/h.

Oczywiście, dane te mogą się nieco różnić, szczególnie biorąc pod uwagę stan techniczny urządzeń. Jednak, jeśli Twój wózek ma stanowczo zbyt wysokie spalanie - warto sprawdzić dlaczego.

4. Jak powinny wyglądać spaliny w wózku widłowym?

Być może tego nie wiesz, ale kolor emitowanych spalin w wózku widłowym ma znaczenie! To on wskazuje na to, czy proces spalanie przebiega poprawnie. Jak powinny wyglądać spaliny w wózku widłowym spalinowym? Optymalnie, gdyby ich kolor był lekko niebieskawy lub siny.
Co powinno zaniepokoić?

  • nadmierna emisja spalin;
  • spaliny w kolorze białym - oznaczają, że spalana jest woda;
  • czarny kolor spalin - sugeruje spalanie niekompletne;
  • nadmiernie intensywne niebieskie zabarwienie spalin - oznacza spalanie oleju.

5. Czy istnieją wózki widłowe spalinowe, które… nie emitują spalin?

Całkowity brak emisji spalin do środowiska w przypadku wózków o napędzie spalin jest właściwie niemożliwy, ale… można go znacznie ograniczyć! Już od lat projektanci i producenci wózków widłowych szukają efektywnych pomysłów na minimalizację niezdrowych spalin, jakie są ubocznym wynikiem pracy wózków spalinowych. Jednym z takich rozwiązań jest montaż filtrów w wózkach widłowych spalinowych. Co prawda nie eliminują one w pełni problemu związanego z zanieczyszczaniem środowiska, ale pozwalają w znacznym stopniu go zniwelować.
Dzięki temu, wózki widłowe spalinowe można wykorzystywać także w półotwartych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach, na halach itp.

Wózek widłowy a emisja spalin

6. Czy wózki widłowe spalinowe nadają się do pracy na zewnątrz?

Zdecydowanie tak! Właśnie do tego typu prac wykorzystuje się głównie wózki z napędem spalinowym. Dzięki nadbudowanej kabinie, można ich używać nawet w kiepskich warunkach pogodowych - takich jak wiatr, czy deszcz.
Wózki widłowe spalinowe z kabiną, wyposażone w ogrzewanie sprawdzają się również zimą. Wystarczy, iż wózek wyposaży się w dodatkowe łańcuchy na opony i poradzi on sobie z transportem ładunków nawet w śniegu i mrozie.

7. Czy wózek widłowy spalinowy może poruszać się po wzniesieniach?

Wózki widłowe czołowe z natury nie są przystosowane do poruszania się po wzniesieniach i pagórkach. Maksymalny kąt przechylenia terenu po jakim bezpiecznie może poruszać się wózek widłowy spalinowy nie powinien przekroczyć 15%.
Warto zaznaczyć jednak, że istnieje specjalny rodzaj wózków, które z łatwością radzą sobie poruszając się i transportując ładunki na bardziej pochyłych powierzchniach. Posiadają one także napęd spalinowy.

8. Jak nazywają się większe i bardziej wydajne wózki spalinowe?

Jak zaznaczyliśmy w poprzednim punkcie, istnieją wózki o napędzie spalinowym, które od pojazdów czołowych różnią się tym, że:

  • są zdecydowanie większe;
  • ich udźwig sięga nawet kilku ton;
  • mają możliwość poruszania się po wzniesieniach i pagórkach;
  • radzą sobie również z jazdą na grząskim i nierównym terenie.

Jeśli potrzebujesz tego typu wydajnych pojazdów, znajdziesz je np. tutaj: www.lemarpol.eu/oferta/wozki-widlowe-terenowe.

Wózki terenowe

9. Ile kosztują wózki widłowe spalinowe?

Koszt zakupu wózka widłowego spalinowego zależy od wielu czynników, tak samo zresztą jak w przypadku zakupu innego typu urządzeń unoszących. Są to m.in.:

  • maksymalny udźwig pojazdu;
  • maksymalna wysokość unoszenia;
  • zabudowana kabina lub sam dach;
  • dodatkowe wyposażenie;
  • dodatkowy osprzęt.

Markowy wózek widłowy spalinowy (czołowy) to wydatek około 60-65 tysięcy złotych.

10. Ile kosztują używane wózki spalinowe?

Zakup używanych wózków widłowych to bardzo dobra opcja, dla wszystkich przedsiębiorców, których nie stać na nowy wózek widłowy lub, którzy nie posiadają zdolności kredytowej.
Sprzedażą używanych wózków zajmują się składy tych urządzeń, a także coraz częściej dealerzy poszczególnych marek, jak np.:

Podsumowanie

Podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy 10 rzeczy, które warto wiedzieć o wózkach widłowych spalinowych - począwszy od ich wagi i spalanie, po koszt zakupu nowych i używanych pojazdów.
Jeśli interesują Was tego typu urządzenia, ich ceny oraz parametry możecie porównać obserwując okazje na: www.lemarpol.com.pl/wozki/wozki-widlowe-spalinowe czyli stronie jednego z największych w Polsce składów wózków widłowych nowych i używanych.

autor/źródło: lemarpol.com.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski17 kwietnia 2020, 08:30,

Płatki jaglane a odchudzanie

Płatki jaglane a odchudzanie

Płatki jaglane są zdrowe, bogate w wartości odżywcze, a odpowiednio przyrządzone- także bardzo smaczne. Nie zawierają glutenu i dostarczają cennych dla zdrowia witamin z grupy B oraz wielu składników mineralnych. Są źródłem energii. Można z nich przygotować pożywną jaglankę lub zjeść bez obróbki termicznej – na surowo.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Płatki jaglane są zdrowe, bogate w wartości odżywcze, a odpowiednio przyrządzone- także bardzo smaczne. Nie zawierają glutenu i dostarczają cennych dla zdrowia witamin z grupy B oraz wielu składników mineralnych. Są źródłem energii. Można z nich przygotować pożywną jaglankę lub zjeść bez obróbki termicznej – na surowo.

Płatki jaglane – właściwości

Płatki jaglane pozyskiwane są poprzez zgniecenie całego ziarna prosa. Nie mają charakterystycznego smaku, jednak dzięki swojej chrupkości i uniwersalnym zastosowaniom w kuchni, są coraz bardziej doceniane i coraz częściej używane. Płatki jaglane są produktem dość kalorycznym – 100 g zawiera około 361 kcal. Mimo to, mają dobroczynny wpływ na kondycję naszego organizmu. W przygotowaniu są o wiele mniej czasochłonne niż mąka jaglana.

Płatki jaglane zawierają węglowodany złożone, które są jednym z głównych źródeł energii dla organizmu. Dodatkowo cechują się wysoką zawartością witamin z grupy B oraz są bogate w miedź, fosfor, żelazo i magnez. Zawierają też nieznaczną ilość witaminy E. To sprawia, że płatki jaglane mają właściwości prozdrowotne wynikające z dobroczynnego działania makro i mikroskładników w nich zawartych.

Płatki jaglane a dieta

Płatki jaglane na odchudzanie? Tak! Płatki jaglane w diecie odchudzającej pełnią bardzo ważną rolę. Zjedzone na śniadanie dostarczą energię na cały dzień, a tworzący się w żołądku kleik, zapewni uczucie sytości na długi czas. Płatki jaglane, tak jak większość produktów zbożowych, są dość kaloryczne. Jednak dzięki zawartości błonnika, witamin i minerałów nie warto rezygnować z nich podczas diety. Co więcej, znajdujący się w nich krzem poprawia przemianę materii. Będąc na diecie warto sięgać po płatki jaglane rano, aby dodać sobie energii na cały dzień.

Płatki jaglane – właściwości zdrowotne

Warto pamiętać, że ze względu na wysoki indeks glikemiczny, który wynosi  aż 71, płatki jaglane nie są polecane osobom zmagającym się z cukrzycą. Spożywanie płatków jaglanych jest jednak wskazane w wielu innych schorzeniach, chorobach i przypadłościach. Mogą przynieść skuteczną pomoc podczas zaparć, przy problemach z trawieniem oraz z oddawaniem moczu (mają właściwości moczopędne). Ponadto, są polecane dla osób mających problemy z bezsennością oraz koncentracją. Ze względu na pozytywny wpływ na cerę i włosy stanowią często element diet upiększających.

Potrawy z płatków jaglanych

Płatki jaglane to doskonała propozycja na śniadanie. Mamy wiele możliwości. Można z nich przygotować pożywną granolę lub musli z suszonymi bądź świeżymi owocami, z pestkami dyni czy słonecznika i podawać z jogurtem. Innym sposobem przygotowania płatków jaglanych jest ugotowanie ich na mleku, mleku roślinnym lub wodzie i podawanie w formie jaglanki. Płatki jaglane można także wykorzystywać jako dodatek do ciasteczek, pancakes, muffinek lub domowych batoników. Mogą być także składnikiem panierki do mięs lub kotletów wegetariańskich.

autor/źródło: biobabalscy.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie