Artykuł partnerski17 kwietnia 2020, 08:30,

Płatki jaglane a odchudzanie

Płatki jaglane a odchudzanie

Płatki jaglane są zdrowe, bogate w wartości odżywcze, a odpowiednio przyrządzone- także bardzo smaczne. Nie zawierają glutenu i dostarczają cennych dla zdrowia witamin z grupy B oraz wielu składników mineralnych. Są źródłem energii. Można z nich przygotować pożywną jaglankę lub zjeść bez obróbki termicznej – na surowo.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Płatki jaglane są zdrowe, bogate w wartości odżywcze, a odpowiednio przyrządzone- także bardzo smaczne. Nie zawierają glutenu i dostarczają cennych dla zdrowia witamin z grupy B oraz wielu składników mineralnych. Są źródłem energii. Można z nich przygotować pożywną jaglankę lub zjeść bez obróbki termicznej – na surowo.

Płatki jaglane – właściwości

Płatki jaglane pozyskiwane są poprzez zgniecenie całego ziarna prosa. Nie mają charakterystycznego smaku, jednak dzięki swojej chrupkości i uniwersalnym zastosowaniom w kuchni, są coraz bardziej doceniane i coraz częściej używane. Płatki jaglane są produktem dość kalorycznym – 100 g zawiera około 361 kcal. Mimo to, mają dobroczynny wpływ na kondycję naszego organizmu. W przygotowaniu są o wiele mniej czasochłonne niż mąka jaglana.

Płatki jaglane zawierają węglowodany złożone, które są jednym z głównych źródeł energii dla organizmu. Dodatkowo cechują się wysoką zawartością witamin z grupy B oraz są bogate w miedź, fosfor, żelazo i magnez. Zawierają też nieznaczną ilość witaminy E. To sprawia, że płatki jaglane mają właściwości prozdrowotne wynikające z dobroczynnego działania makro i mikroskładników w nich zawartych.

Płatki jaglane a dieta

Płatki jaglane na odchudzanie? Tak! Płatki jaglane w diecie odchudzającej pełnią bardzo ważną rolę. Zjedzone na śniadanie dostarczą energię na cały dzień, a tworzący się w żołądku kleik, zapewni uczucie sytości na długi czas. Płatki jaglane, tak jak większość produktów zbożowych, są dość kaloryczne. Jednak dzięki zawartości błonnika, witamin i minerałów nie warto rezygnować z nich podczas diety. Co więcej, znajdujący się w nich krzem poprawia przemianę materii. Będąc na diecie warto sięgać po płatki jaglane rano, aby dodać sobie energii na cały dzień.

Płatki jaglane – właściwości zdrowotne

Warto pamiętać, że ze względu na wysoki indeks glikemiczny, który wynosi  aż 71, płatki jaglane nie są polecane osobom zmagającym się z cukrzycą. Spożywanie płatków jaglanych jest jednak wskazane w wielu innych schorzeniach, chorobach i przypadłościach. Mogą przynieść skuteczną pomoc podczas zaparć, przy problemach z trawieniem oraz z oddawaniem moczu (mają właściwości moczopędne). Ponadto, są polecane dla osób mających problemy z bezsennością oraz koncentracją. Ze względu na pozytywny wpływ na cerę i włosy stanowią często element diet upiększających.

Potrawy z płatków jaglanych

Płatki jaglane to doskonała propozycja na śniadanie. Mamy wiele możliwości. Można z nich przygotować pożywną granolę lub musli z suszonymi bądź świeżymi owocami, z pestkami dyni czy słonecznika i podawać z jogurtem. Innym sposobem przygotowania płatków jaglanych jest ugotowanie ich na mleku, mleku roślinnym lub wodzie i podawanie w formie jaglanki. Płatki jaglane można także wykorzystywać jako dodatek do ciasteczek, pancakes, muffinek lub domowych batoników. Mogą być także składnikiem panierki do mięs lub kotletów wegetariańskich.

autor/źródło: biobabalscy.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski17 kwietnia 2020, 08:29,

Kauczukowe maty do jogi

Kauczukowe maty do jogi

Pytanie, jaką matę do jogi wybrać, zadają sobie zazwyczaj osoby, które dopiero zaczynają praktykę jogi. Brak wiedzy w tej dziedzinie często kończy się nietrafionym zakupem, czasem nawet czegoś co w ogóle matą do jogi nie jest. Jaka więc mata jest odpowiednia do praktykowania jogi?

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Wybierając matę do jogi warto wziąć pod uwagę różne kryteria, choćby takie jak:

  • przyczepność,
  • grubość,
  • waga,
  • rozmiar,
  • trwałość,
  • kolory i wzory,
  • pielęgnacja maty,
  • cena.

Warto też przeanalizować wybór maty pod kątem stopnia zaawansowania, preferowanego stylu jogi czy też miejsca, w którym będziemy praktykować jogę.

Materiały, z których wykonane są maty

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć maty wykonane z różnych materiałów. Są maty z PCV, z pianki termoplastycznej, z poliuretanu, z kauczuku, z bawełny, a nawet z mikrofibry lub z juty. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Wybór jest więc spory. Naszym faworytem są jednak maty z naturalnego kauczuku.

Kauczukowe maty do jogi są niekwestionowanym liderem wśród mat pod kątem przyczepności i antypoślizgowości. Są też dość wytrzymałe, a wykorzystanie naturalnego materiału to ich dodatkowa zaleta. Tego typu maty wytrzymują co najmniej dwa-trzy lata intensywnego użytkowania. Poszczególne modele różnią się grubością, a zatem i wagą, dlatego można dopasować je do indywidualnych potrzeb. Do wyboru są zarówno cienkie i wyjątkowo lekkie maty idealne dla tych, którzy praktykują jogę w różnych miejscach, ale też grubsze maty doskonałe do użytkowania w domu. Ciekawym rozwiązaniem są maty z kauczuku pokryte warstwą poliuretanu, takie jak te dostępne w sklepie Utupluti. PU sprawia, że mata jest przyjemna w dotyku, gładka, ale nie śliska, a do tego dobrze pochłaniają wilgoć. 

Maty z naturalnego kauczuku można polecić przede wszystkim miłośnikom jogi statycznej, choć modele specjalnie wzmocnione sprawdzą się też przy jodze dynamicznej. Takie maty stanowią też najlepszy wybór osób dla mało zaawansowanych, bo początki często wiążą się z trudnościami w opanowaniu ślizgających się dłoni i stóp. Antypoślizgowa mata w tym wypadku bardzo pomoże podczas ćwiczeń.

Amortyzacja, waga i rozmiar maty

Trudność często sprawia wybór maty pod kątem grubości. Tymczasem zasada jest prosta - im grubsza mata tym lepsza amortyzacja. Jest to szczególnie ważne przy dynamicznych stylach jogi oraz dla tych, którzy preferują miękkie podłoże. Im cieńsza mata tym mniejsza amortyzacja, ale za to zajmuje ona mniej miejsca i jest lżejsza. Najcieńsze modele - nawet mające 1 mm grubości sprawdzą się przede wszystkim w podróży.

Zazwyczaj standardowe rozmiary mat są optymalne dla większości osób, ale w sprzedaży można też spotkać maty o nietypowych wymiarach. Maty o długości powyżej 180 cm to dobry wybór dla osób wysokich, z kolei szersze niż 60 cm mogą zwiększać komfort ćwiczeń.

Kolory i wzory mat

Aspekty techniczne są niezwykle ważne, ale wygląd maty również ma ogromne znaczenie. Piękna wizualnie mata zachęca do ćwiczeń i pozwala symbolicznie odciąć się od tego co znajduje się poza nią. Z drugiej strony nie powinna to być mata pstrokata, bo będzie odciągać uwagę od praktyki jogi i rozpraszać myśli.

Inwestycja w dobrej jakości matę to inwestycja w komfort ćwiczeń oraz w bezpieczeństwo, z kolei nieprzemyślany zakup może skutecznie zniechęcić do praktykowania jogi. Dlatego trzeba wybrać mądrze! 

autor/źródło: utupluti.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie