Informacje27 lipca 2011, 00:00,

ZTM Warszawa: bilety można zwrócić, można wykorzystać


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


16 sierpnia 2011 roku zacznie obowiązywać nowa taryfa przewozowa i nowe wzory biletów. Zostaną zmienione ceny wszystkich biletów, oprócz Biletu Seniora. Ze starych biletów krótko- i długookresowych, w tym także tych wycofywanych z obiegu będzie można nadal korzystać, jednak pod jednym warunkiem – muszą zostać skasowane lub aktywowane przed 16 sierpnia br.

Nowe ceny i wzory biletów ZTM Warszawa

Pasażerowie, którzy przed zmianą taryfy kupili oraz aktywowali lub skasowali bilety czasowe, krótkookresowe i długookresowe; w tym także likwidowane bilety: 30-dniowe na jedną linię, 7- i 14-dniowe oraz 90-minutowe, będą mogli z nich korzystać, aż do końca terminu ich ważności.

Zakup kolejnego biletu, tego samego rodzaju i typu, przed wejściem w życie taryfy (podczas trwania ważności poprzedniego kontraktu), pozwoli na automatyczne przedłużenie terminu ważności biletu zakodowanego na WKM o kolejne 3, 7, 14, 30 a nawet 90 dni. Nie będzie natomiast możliwe zakodowanie trzeciego kontraktu.

16 sierpnia nie będzie już można kasować i aktywować biletów jednorazowych i czasowych ze starej taryfy. Pasażerowie zostaną o tym poinformowani za pomocą specjalnych komunikatów. Przy próbie posłużenia się np. nieważnym biletem kartonikowym na wyświetlaczach kasowników i w bramkach metra pojawi się napis – „poza dozwolonym terminem użycia”. Bilety krótkookresowe, długookresowe i długookresowe na jedną linię pozostaną ważne do końca terminu ich ważności.

Osoby legitymujące się nieważnym dokumentem przewozowym muszą się liczyć z konsekwencjami i koniecznością uiszczenia opłaty dodatkowej w wysokości 180 zł (50-krotność ceny biletu jednorazowego).

Nieaktualne bilety kartonikowe, które nie zostały skasowane lub aktywowane, pasażerowie będą mogli oddawać we wszystkich Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, przez 6 miesięcy od wejścia w życie nowej taryfy. Natomiast bilety zakodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej będzie można zwracać w punktach przy ul. żelaznej i stacji metra Świętokrzyska, a w soboty dodatkowo w POP-ie na stacji metra Centrum. Za zwroty biletów nieskasowanych / nieaktywowanych nie będzie pobierana opłata manipulacyjna. Tradycyjnie, opłatę manipulacyjną w wysokości 20 proc. wartości nominalnej biletu (jednak nie więcej niż 50 zł) trzeba będzie zapłacić za zwrot biletów długookresowych, które zostały już aktywowane.

Ostateczną cezurą będzie 10 lutego 2012 roku, wtedy wszystkie bilety ze starej taryfy utracą ważność i nie będzie można ich już zwracać w kasach ZTM.
autor/źródło: Konrad Klimczak - Zespół Prasowy Zarządu Transportu Miejskiego
Tematy:

Napisz komentarz

Informacje27 lipca 2011, 00:00,

Janosikowe STOP - akcja samorządowców w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Każdego roku polskie samorządy płacą miliardy złotych janosikowego. Można powiedzieć, że jest to haracz a nie podatek. Są to pieniądze jakie bogate samorządy płacą za to, że sobie dobrze radzą finansowo. Gmina Piaseczno w tym roku odda ze swojego budżetu 7 569 600 złotych janosikowego.

Janosikowe STOP - akcja samorządowców w Piasecznie

Jeśli w życie wszedłby obywatelski projekt ustawy, zakładający redukcję janosikowego o 20%, to w kasie gminy Piaseczno zostałoby ponad 1,5 mln złotych, a w kasie starostwa piaseczyńskiego ponad 8 milionów. Pieniądze te zamiast trafiać do wspólnego worka gmin biedniejszych, byłyby przeznaczane na konkretne, najbardziej potrzebne inwestycje na terenie słabszych samorządów. Apolityczni pomysłodawcy nie wnoszą o całkowitą likwidacji podatku. Obywatelski projekt zakłada, że pozostałe 80 proc. janosikowego wyliczanego według obecnych zasad trafiłoby do tych, którzy przedstawią swoje potrzeby w drodze konkursu. - Niech z tych pieniędzy będą finansowane najlepsze inwestycje - apelują twórcy ustawy.

W akcję społeczną zbierania co najmniej 100 000 podpisów pod obywatelskim projektem ustawy włączył się Urząd Miasta i Gminy Piaseczno. Podpisy można składać do dnia 4 sierpnia (czwartek) do godz. 12:00 w kancelarii na parterze w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno. Zachęcamy Państwa do udziału w akcji. Więcej informacji o akcji: www.stopjanosikowe.pl Formularz do zbierania podpisów: formularz_JANOSIKOWE.pdf Doradca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Arkadiusz Strzyżewski. [informację otrzymaliśmy od Małgorzaty Idaczek z Biura Promocji i Informacji Gminy - Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno]

Janosikowe STOP - akcja samorządowców w Piasecznie. Od lewej: Arkadiusz Strzyżewski, £ukasz Krawczyński, Katarzyna Obłąkowska-Kubiak

Radni Powiatu Piaseczyskiego: Katarzyna Obłąkowska-Kubiak, £ukasz Krawczyński oraz Arkadiusz Strzyżewski w dniu 27 lipca 2011 roku zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zapisów o tzw. janosikowym. Twórcą projektu ustawy jest Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.stopjanosikowe.pl

Obywatelski projekt "STOP JANOSIKOWE" nie likwiduje janosikowego, ale zakłada jego redukcję na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego o 20 %. Pozostałe 80 % tworzyłoby fundusz przeznaczony na nowy rodzaj dotacji dla gmin i powiatów. Dotacje te byłyby przyznawane biedniejszym samorządom w drodze postępowania konkursowego na konkretne cele. Pewną preferencję przyznano samorządom, w których wystąpiły zdarzenia nadzwyczajne związane np. z klęskami żywiołowymi. Projekt ten zakłada rónież urealnienie na potrzeby wyliczania janosikowego liczby mieszkańców miast na prawach powiatu powyżej 350 tys. mieszkańców. Akcja samorządowców spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców Piaseczna.

Janosikowe STOP - akcja samorządowców w Piasecznie. Od lewej: Arkadiusz Strzyżewski, £ukasz Krawczyński, Katarzyna Obłąkowska-Kubiak

W roku 2011 wysokość janosikowego dla naszych samorządów będzie wynosiła:
- Powiat Piaseczyński - 41 247 163 pln,
- Gmina Piaseczno - 7 569 590 pln,
- Gmina Konstancin-Jeziorna - 12 059 780 pln,
- Lesznowola - 6 908 860 pln.
Są to olbrzymie kwoty wypracowane przez mieszkańców naszego terenu, które wspomogą finanse innych jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem Radnych Katarzyny Obłąkowskiej-Kubiak, £ukasza Krawczyńskiego oraz Arkadiusza Strzyżewskiego obecnie funkcjonujące mechanizmy naliczania wysokości wpłat janosikowego oraz rozdzielania środków pochodzących z tych wpłat powinny zostać zmienione, aby były bardziej sprawiedliwe i w większym stopniu przyczyniały się do rozwoju. [informacja oraz zdjęcia, zostały przesłane do nas przez £ukasza Krawczyńskiego www.piaseczno.platforma.org]
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie