Informacje24 stycznia 2011, 00:00,

TURNIEJ BARDÓW, czyli współczesne Chanson de Geste

Rycerze Dobrej Opieki, Centrum Kultury w Piasecznie oraz Urząd Miasta i Gminy Piaseczno serdecznie zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę 29 stycznia 2011 roku na Turniej Bardów, czyli współczesne Chanson de geste. Impreza odbędzie się w Centrum Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Turniej rozpocznie się o godz. 14.00. Wstęp wolny. Patronat nad turniejem objął Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis.

TURNIEJ BARDÓW, czyli współczesne Chanson de Geste

Turnieju Bardów / Chanson de Geste program:

14.00 - Rozpoczęcie. Krótka opowieść o Chanson de geste.
14.15 - Przedstawienie sędziów i rozpoczęcie turnieju.
15.30 - Opowieść o czynach.
16.00 - Kontynuacja turnieju.
17.00 - Zakończenie turnieju.
17.10 - Zapowiedź i pokaz filmu "Dawno temu w Iłży".
18.30 - Ogłoszenie wyników turnieju bardów.

Kim był bard? to średniowieczny twórca opisujący w swoich dziełach, ważne wydarzenia społeczne jak i polityczne, czyny godne zapamiętania, czy frapujące zganienia. Bardowie również często śpiewali pieśni o tematyce miłosnej czy legendarnej. Pełnili rolę zarówno informacyjną jak moralno-oświatową. Występowali pod różnymi nazwami od XI do XVII wieku w całej Europie. Najbardziej popularni byli w Irlandii i Szkocji, ale występowali również w Anglii, Walii, Francji, Niemczech, oraz nad basenem Morza Bałtyckiego.

Chansons de geste (ze starofrancuskiego "pieśni o czynie", łac. gesta) – poezja epicka, która pojawiła się u początków literatury francuskiej. Mianem tym określamy powstałe między XI a XIII wiekiem poematy rycerskie mówiące o przygodach (czynach) historycznych i legendarnych bohaterów. Początkowo funkcjonowały one w przekazach ustnych, ale od około XII wieku zaczęto je zapisywać.

Film Dawno temu w Iłży jest opowieścią przygodową, z elementami romansu rycerskiego, rozgrywającą się w XIII wiecznej Polsce. Nastały mroczne czasy rozbicia dzielnicowego. Rozdarty wewnętrznymi konfliktami kraj, pogrążony jest w chaosie. Kochający wolność i niezależność Piotr zwany Waskiem, rycerz - rozbójnik zamieszkujący na zamku w Iłży, postanawia ożenić się z córką ruskiego kniazia. Układ ten ma zapewnić mu silnego sojusznika w walce z każdym, kto by chciał go sobie podporządkować. Biskup krakowski - sędziwy dostojnik kościelny, uważa go za wichrzyciela i awanturnika, którego za wszelką cenę należy poskromić. Piotr jako jedyny odmówił złożenia mu hołdu lennego. Wysłanie przeciw niemu wojska nie przyniosło pożądanego rezultatu. Postanawia, więc działać inaczej. Dowiedziawszy się o planowanym ślubie wysyła swojego najlepszego człowieka, który porywa młodą księżną, podczas podróży. Jej miejsce zajmuje zaś tajna agentka biskupa. Bezwzględna kobieta, której zadanie polega na wyeliminowaniu szlachcica z gry. Przypadek jednak sprawia, że młody rycerz Maćko, który eskortował kniaziównę, przeżywa napad na konwój i na własną rękę postanawia odbić księżną z rąk porywaczy. Kolejny, krwawy konflikt zbrojny wisi na włosku. Film jest produkcją całkowicie offową, zrealizowaną, amatorskimi środkami, za bardzo skromny budżet, jednak jest fabułą o niespotykanym w kinie amatorskim rozmachu. Było to możliwe dzięki bezinteresownej pomocy i pasji wielu ludzi ze środowiska rekonstrukcyjnego, oraz spoza niego. Realizacja, od pierwszego klapsa, do ukończenia postprodukcji, trwała cztery i pół roku. Więcej informacji na temat filmu: www.dawnotemuwilzy.pl

RYCERZE DOBREJ OPIEKI

O Rycerzach Dobrej Opieki. W 2010 roku powstała nowa grupa zrzeszająca odtwórców historycznych z wieloletnim stażem. Grupa ta jako cele statutowe przyjęła organizację widowisk edukacyjno-historycznych, zagospodarowanie nieużywanych zabytków, oraz promocję działalności edukacyjno-historycznej, patriotycznej, grupa wspiera również działania na rzecz kultury narodowej. W skład nowo powstałej grupy weszli ludzie z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie organizacji i realizacji widowisk, promocji, pracy z mediami. Są wśród nich również współorganizatorzy i organizatorzy największych imprez historycznych w Polsce między innymi inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem.
autor/źródło: Artur Brzychcy - www.turniej.brzart.pl

Informacje25 stycznia 2011, 00:00,

Walka postu z karnawałem w Starej Papierni Konstancin

Galeria Steel forest w Starej Papierni i artyści Konstancina zapraszają mieszkańców na ciekawe wydarzenie artystyczne - malowanie na żywo, wernisaż prac, a na zakończenie koncert muzyczny. Walka postu z karnawałem odbędzie się 29 stycznia 2011 roku o godz. 16.00. Miejsce: Stara Papiernia al. Wojska Polskiego 3, Konstancin-Jeziorna.

Walka postu z karnawałem w Starej Papierni Konstancin

Walka postu z karnawałem - program:

16.00-19.00 - Malowanie na żywo.
18.00 - Wernisaż i pokaz slajdów: Anna Buczkowska, Paula Gorzoń, Julian Henisz, Krzysztof Skain May, Marlena Wąsowska, Artur Wąsowski, dzieci i młodzież.
17.00-19.00 - Muzyczny Koncert: Dell Arte Devertimento.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna