Informacje17 czerwca 2007, 00:00,

Spierają się zamiast odnowić Park Miejski w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W kwietniu napisałem Wam o tym, że władze powiatu piaseczyńskiego planują odnowić Park przy Chyliczkowskiej, przekształcając go w miejsce spotkań kulturalnych i wypoczynku dla mieszkańców. Niestety jedynie na obietnicach się skończyło, bo do dnia dzisiejszego nie słychać nic o tym, aby trwały prace nad odnowieniem Parku w Piasecznie. Nikt nie odnawia Parku, a jak informują nas lokalne gazety: ni z tego, ni z owego pomiędzy starostwem piaseczyńskim, a gminą Piaseczno wybuchł spór o piaseczyński Park Miejski przy Chyliczkowskiej.

Według informacji w gazecie podwarszawskiej: Nad Wisłą (nr 11/2007), oraz Co i Jak (nr 98, 06/2007) awantura o Park przy Chyliczkowskiej w Piasecznie dotyczy tego: kto ma sprzątać park, oraz kto miałby go wreszcie przyzwoicie zagospodarować. Poniżej w kilku słowach streszczę Wam artykuły z gazet, aby lepiej zobrazować sytuację mieszkańcom naszego regionu, którzy nie mieli okazji przeczytać tych informacji we wspomnianych powyżej gazetach podwarszawskich.

Park Miejski w Piasecznie przy Chyliczkowskiej
kliknij aby powiększyć

Zacznijmy od tego, że przez cały czas trwa spór o odzyskanie zabytkowego parku przy Chyliczkowskiej, który jest własnością skarbu państwa (lokalnie w gestii starosty piaseczyńskiego). Od lat starają się o odzyskanie go dwa stowarzyszenia: Towarzystwo Oświatowe im. Cecylii Plater Zyberkówny i Stowarzyszenie Wychowanek Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chylicach - Chyliczanka. Nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy i jak zakończy się ten spór, ale na razie skupmy się na ważniejszym dla mieszkańców sporze między starostwem powiatu piaseczyńskiego a gminą Piaseczno.

Po reformie samorządowej Parkiem przy Chyliczkowskiej zarządza Starostwo Powiatowe. W poprzedniej kadencji obie strony ustnie ustaliły, że park zostanie przekazany przez starostwo - gminie Piaseczno. Teraz miało to nastąpić oficjalnie, ale niestety plany uległy zmianie. Starostwo Powiatu Piaseczyńskiego poinformowało wszystkich na swojej stronie piaseczno.pl (opisaliśmy to w informacji: planują odnowić park przy Chyliczkowskiej w Piasecznie), oraz w gazecie Kurier Południowy (artykuł: Będzie elegancki park w Piasecznie), że zamierzają zająć się parkiem i chcą zagospodarować okolice. Chcą zrobić tam ścieżki, postawić ławki, wymienić oświetlenie. Oprócz tego planują zmodernizować płytę boiska, zbudować bibliotekę, oraz muszlę koncertową i stworzyć przy parku: powiatowe centrum kulturalne.

Wszystko wygląda wspaniale i daje nadzieję, że w Piasecznie będziemy mieli piękne miejsce kulturalnych spotkań mieszkańców. Jednak jak sami możecie przeczytać i wyciągać wnioski, to na razie wszystko na obietnicach się kończy i park przy Chyliczkowskiej leży odłogiem, oraz przybywa w nim śmieci. Gmina Piaseczno postanowiła zaprzestać sprzątania terenu parku, bo urzędnicy stwierdzili, że skoro starostwo powiatowe chce zainwestować w odnowienie parku, to niech zacznie od jego sprzątania. No i zaczął się spór między starostwem powiatu piaseczyńskiego a gminą.

Śmieci w Parku Miejskim w Piasecznie przy Chyliczkowskiej
kliknij aby powiększyć

Sprzątanie sprzątaniem, ale co dalej? Dla dobra naszego miasta i regionu należałoby się dogadać. Mieszkańcom jest wszystko jedno, kto zadba o park przy Chyliczkowskiej, byleby wreszcie został zadbany! Może nie każdy z Was o tym wie, ale według najnowszego rankingu Forbes: Piaseczno należy do miast atrakcyjnych dla biznesu. Więcej o tym napisaliśmy w informacji: Piaseczno miastem atrakcyjnym dla biznesu. Czy będzie to miasto atrakcyjne nie tylko dla biznesu, ale i mieszkańców? Czy Piaseczno ma szansę być pięknym miastem? Zachęcam Was do pisania komentarzy, na temat tych sporów i obietnic starostwa powiatu piaseczyńskiego (na razie bez pokrycia).
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje17 czerwca 2007, 00:00,

Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe i Turniej Rycerski


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Od 20 do 24 czerwca 2007 roku w Piasecznie będą się odbywały Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe i Turniej Rycerski. Jest to impreza, która na stałe się wpisała w kulturalne życie Piaseczna i okolic i z roku na rok przybywa jej coraz więcej zwolenników. Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe to czterodniowa mieszanka przedstawień teatralnych, folkowych koncertów muzycznych połączona z Turniejem Rycerskim: O złote jajo i świętojankami inscenizacją nawiązującą do ludowych obchodów nocy sobótkowej.

Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe i Turniej Rycerski Piaseczno 2007
kliknij aby powiększyć

PIASECZYńSKIE TEATRALIA SOBÓTKOWE PIASECZNO 2007
20 czerwca (środa) godzina 20:30 - Plac Kisiela, parking przy Urzędzie Gminy.
- Primodium.
- Teatr A – Exultet.
21 czerwca (czwartek) godzina 20:30 - Park Miejski ul. Chyliczkowska.
- Koncert zespołu KARPATIA.
- Teatr NIC PONAD - Bajkoterapia.
- Teatr M.I.N NON OMNIS...
- Film w Klubie Festiwalowym - Kulturalny Marian.
22 czerwca (piątek) godzina 20:30 - Park Miejski ul. Chyliczkowska.
- Koncert JOSZKO BRODY.
- Teatr Nic Ponad - Sennik.
- Teatr STREFA CISZY - NAUKA LATANIA.
- Film w Klubie Festiwalowym - Kulturalny Marian.
23 czerwca (sobota) godzina 10:00 - Park Miejski przy ul. Chyliczkowskiej.
- Turniej Rycerski O złote jajo.
- Teatralna Scena Dziecięca (godzina 14:00).
- GAGATKI BEATKI OJCOWIE I MATKI.
- Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków.
- TEATRZYK HORROREK - Król Bul.
- ŚWIAT BAJEK - Kopciuszek.
- Zabawy teatralne.
- OBRZęD NOCY ŚWIęTOJAńSKIEJ (godzina 20:30).
- Koncert KAPELI DREWUTNIA.
24 czerwca (niedziela) godzina 10.00 - Park Miejski przy ul. Chyliczkowskiej.
- Turniej Rycerski O złote jajo.

TURNIEJ RYCERSKI - O Z£OTE JAJO - PIASECZNO 2007
Sobota 23 czerwca 2007 roku
11:00 Oficjalne powitanie gości. Odczytanie Reguły i Kodeksu Rycerstwa Polskiego. Wręczenie glejtów i rozpoczęcie Turnieju. Rozpoczęcie jarmarku i animacji średniowiecznych.
11:30 Rozpoczęcie Bojowego Turnieju Pieszego o Złote Jajo (minutówka).
12:30 Turniej tańców.
15:30 Turniej Bojowy Konny.
16:30 Turniej £uczniczy.
17:30 Turniej w rzucie włócznią.
18:00 Turniej Bojowy Pieszy (punktówka).
20:30 Obchody Nocy Świętojańskiej, a po niej wspólna uczta i tańce i swawola do białego rana.
Niedziela 24 czerwca 2007 roku
11:00 Rozpoczęcie drugiego dnia Turnieju, rozpoczęcie jarmarku i animacji średniowiecznych.
11:10 Turniej zapaśniczy.
12:30 Turniej Strojów.
13:00 Zakończenie Turnieju oraz wręczenie nagród.

Zamierzeniem teatraliów jest zdobycie możliwie najszerszego kręgu odbiorców. Wobec tego każdorazowo planowane są imprezy związane z różnymi dziedzinami sztuki. Odbywają się przedstawienia, wernisaże, akcje uliczne, koncerty muzyczne, które odbywają się dwa a nawet trzy razy dziennie, w różnych punktach miasta: na scenie plenerowej w Parku Miejskim, na Placu Piłsudskiego i Placu Kisiela. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Organizatorami teatraliów są: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Piasecznie oraz Teatr Nic Ponad i Piaseczyńskie Stowarzyszenie Rycerskie Eodem Tempore. Patronat medialny TVP 3 i Radio Kampus. Serdecznie zapraszamy Was na Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe i Turniej Rycerski!

Informację otrzymaliśmy od Katarzyny Hernik z Ośrodka Kultury w Piasecznie, w ramach naszej współpracy (współpracują z nami).

Dziesięć lat temu w Piasecznie po raz pierwszy zorganizowano Piaseczyńską Wiosnę Teatralną, która wówczas była edycją Warszawskiej Wiosny Teatralnej. Rok później zorganizowano trzydniowe Powitanie Lata, a w następnym roku Zakończenie Sezonu Kulturalnego. Niezależnie od nazwy, wszystkie te imprezy miały za zadanie namówić na kontakt ze sztuką nie tylko te osoby które cenią teatr i są jego widzami, ale także przypadkowych przechodniów. Dlatego większość spektakli odbywała się na głównych ulicach miasta oraz w parku miejskim.

Siedem lat temu Annie Kolanowskiej - reżyserowi i twórcy piaseczyńskiego Teatru Nic Pewnego, a zarazem głównemu organizatorowi piaseczyńskich festiwali teatralnych, udało się także wznowić tradycję związaną z nocą sobótkową. Tej szczególnej nocy autorzy przedsięwzięcia, zaprosili mieszkańców na spotkanie przy ognisku, taniec i śpiew. Przypomniano obrzęd puszczania wianków na wodę i poszukiwania kwiatu paproci.

Po bardzo udanej inscenizacji Nocy Świętojańskiej, Anna Kolanowska wraz z Katarzyną Biernadską - Hernik - instruktorką piaseczyńskiego Ośrodka Kultury zdecydowały się połączyć formę przeglądu teatralnego z tradycją nocy sobótkowej i stworzyć imprezę cykliczną pod jednym tytułem. Pomysłem tym zaraziły dyrektora ośrodka Ewę Dudek. W ten oto sposób narodził się pomysł organizowania czerwcowych Piaseczyńskich Teatraliów Sobótkowych. Teatralia na stałe wpisały się w kalendarz imprez Ośrodka Kultury w Piasecznie i z roku na rok zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. Zapraszamy.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie