Informacje17 marca 2007, 00:00,

Nocny autobus 601 nocą przez Konstancin Jeziorna

Wiceburmistrz Roman Rutkowski oraz radny Stanisław Szen negocjują z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie warunki, na jakich jeździć ma nocna linia autobusowa. Obecnie gmina konsultuje przebieg trasy ze swoimi mieszkańcami. Wciąż nie wiadomo jednak, jakie koszty w związku z uruchomieniem linii poniesie urząd gminy.

Gmina Konstancin energicznie zareagowała na propozycję ZTM-u, który w końcu postanowił wydłużyć trasy warszawskich nocnych m.in. właśnie do Konstancina. Funkcjonowanie linii na trasie gminy ma jednak sfinansować w całości urząd. Cena za usługę według wstępnych szacunków ZTM to miesięcznie około 11 tysięcy złotych, co rocznie daje pokaźną sumę - ponad 130 tysięcy złotych. - Będziemy się starać żeby nocne autobusy jeździły do Konstancina i to za niższą cenę - zapowiadał Tomasz Marszał, rzecznik prasowy urzędu gminy Konstancin-Jeziorna.

Autobusy nocne - Dworzec Centralny Warszawa
kliknij aby powiększyć

Dwa autobusy nocne nocą: W piątek, 2 marca burmistrz Rutkowski i radny Szen spotkali się z dyrektorem ZTM Leszkiem Rutą. - Uzgodniliśmy z dyrektorem Rutą, że autobus 710 codziennie z pętli na Wilanowskiej będzie mieć dodatkowy kurs, godzinę później od dotychczasowego ostatniego - informuje Roman Rutkowski. - W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę do Konstancina, co godzinę, czyli około 1 i 2 w nocy jeździć będzie nocna linia 601, która wyjeżdża spod Dworca Centralnego. Jak zaznacza wiceburmistrz Konstancina, obecnie największym problemem z nową linią ZTM jest wybranie najodpowiedniejszej trasy. - Szukamy najlepszego rozwiązania dla naszych mieszkańców, a ZTM dał nam wolna rękę Zarząd planuje jednak, że linia, oprócz normalnych przystanków, nie będzie mieć żadnego dłuższego postoju w Konstancinie. Uargumentowano to tym, że zatrzymywanie się na pętli narażałoby ich autobusy na zniszczenia, bo nocą wandali nie brakuje - mówi Rutkowski.

Którędy do Konstancina? Urząd rozważa teraz kilka wariantów tras. Pierwszy to propozycja ZTM-u - autobus jechałby od granicy z Warszawą ulicą Warszawską, Piłsudskiego, Prusa, Chylicką, Długą, zawrotka przy ulicy Pańskiej a następnie Długą, Chylic-ką, Prusa, Piłsudskiego, Warszawską (trasa zbliżona do linii 700). Drugi wariant to trasa przez Mirków: od granicy z Warszawą ulicą Warszawską, Bielawską, Mirkowską, Al. Wojska Polskiego, Piłsudskiego, Prusa, Chylicką, Długą, zawrotka przy ulicy Pańskiej a następnie Długą, Chylicką, Prusa, Piłsudskiego, Warszawską (trasa zbliżona do linii 710, powrót zbliżony do linii 700). Trzecia propozycja to przejazd przez Mirków i ul. Piaseczyńską, od granicy z Warszawą ulicą Warszawską, Bielawską, Mirkowską, Al. Wojska Polskiego, Piłsudskiego, Prusa, Chylicką, Piaseczyńską, Warszawską (trasa po pętli zbliżonej do linii 710 i 724). Poprowadzenie trasy koło osiedla Elsam (ul.Wilanowska, Od Lasu Gąsiorowskiego) proponuje natomiast radny Stanisław Szen. Jednak jak zaznacza urząd gminy, jest ona trudna do realizacji ze względu na obecność progów spowalniających oraz brak na tym terenie komunikacji dziennej, która powinna zostać uruchomiona w pierwszej kolejności.

Ważna opinia mieszkańców: Urząd gminy Konstancin-Jeziorna wybór najdogodniejszego przejazdu linii 601 postanowił skonsultować z mieszkańcami. Z proponowanymi wariantami tras można zapoznać się także na stronie internetowej konstancinjeziorna.pl. Opinie należy przesyłać na e-mail: bip@konstancinjeziorna.pl. Kolejne spotkanie przedstawicieli konstancińskiego urzędu i rady miejskiej z przedstawicielami ZTM-u zaplanowano na koniec marca, kiedy znana będzie już trasa 601. - Myślę, że wtedy będziemy już finalizować sprawę, rozstrzygnie się także kwestia finansowania linii. Na razie czekamy na wstępną wycenę wszystkich proponowanych tras - mówi wiceburmistrz Roman Rutkowski.

Piaseczno bez stanowiska Na razie w kwestii finansowania autobusów ZTM-u, kursujących do Konstancina, gminie udało się wynegocjować niższą opłatę stałą (z 30 proc. na 25 proc). Prawdopodobnie z nocnej linii 601 mieszkańcy będą mogli korzystać od 1 maja. Propozycja ZTM-u nie doczekała się natomiast odpowiedzi od Gminy Piaseczno, gdzie w odróżnieniu od sąsiedniego Konstancina, linia nocna już istnieje. Nocny Express Piaseczno, prowadzony przez prywatnego przewoźnika, cieszy się sporym zainteresowaniem w weekendy. Mimo iż w tygodniu linia jest nierentowna, gmina nie dopłaca przewoźnikowi na jej utrzymanie. ZTM za "nocne" do Piaseczna zażyczył sobie od Gminy Piaseczno prawie 80 tysięcy złotych rocznie. Na stanowisko w tej sprawie ZTM czekać będzie do poniedziałku, 19 marca.

autor informacji: Anna żuber
źródło informacji: gazeta Kurier Południowy (nr 10, 16-22 marca 2007)
zdjęcie: enenzi

Informacje powiązane tematycznie: reforma tras linii nocnych do powiatu piaseczyńskiego, nocna komunikacja do Piaseczna i Konstancin-Jeziorna, planowane linie nocne są za drogie - dylematy gmin, komunikacja nocna do Konstancina - proponowane trasy.
autor/źródło: Seweryn Pytko (pozycjonowanie stron) - redaktor serwisu powiat piaseczyński

Informacje14 marca 2007, 00:00,

Góra Kalwaria - Rowerowy Rajd Tropem Wiosny

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria serdecznie zaprasza na pierwszą w tym roku wycieczkę rowerową: I Rowerowy Rajd Tropem Wiosny. Trasa Rajdu: Góra Kalwaria - Zimne Doły - Zalesie Górne - Góra Kalwaria. Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Gminne Centrum Informacji oraz Klub Rowerowy Beżowiak.

Spotkanie uczestników I Rajdu Tropem Wiosny przed Ratuszem w Górze Kalwarii, 25 marca 2007 roku (niedziela), godzina 10:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników dwóch kółek.

źródło informacji: www.gorakalwaria.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria