Informacje29 października 2013, 00:00,

GRAżYNA DOBROń W KLUBIE KLASY KOBIET

Klub Klasy Kobiet w Piasecznie zaprasza na kolejne spotkanie KKK, które odbędzie się 29 października 2013 roku o godz. 19:00 w Przystanku Kultura, przy pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Podczas najbliższego spotkania, odbędzie się spotkanie z panią Grażyną Dobroń (dziennikarka programu 3 Polskiego Radia). Wstęp wolny. Zapraszamy na wtorkowe spotkanie Klubu Klasy Kobiet w Piasecznie.

GRAżYNA DOBROń W KLUBIE KLASY KOBIET

Grażyna Dobroń - dziennikarka radiowej Trójki, promotorka zdrowego i świadomego życia, od wielu lat prowadzi audycje Dobronocka oraz Instrukcja obsługi człowieka. Urodziła się, by zdrowo żyć, kochać siebie i ludzi, pomagać i służyć im. Jest polonistką. Jej specjalność to literatura romantyczna - ona pasuje do jej charakteru - może dlatego jest emocjonalna, z otwartym sercem ale "nie cierpi za miliony". Ma szczęście - robi to, co lubi, ćwiczy jogę, zdrowo je i cieszy się z każdego dnia. Jej tybetańskie imię - Klejnot Dobroci, a w Bractwie Walońskim w Szklarskiej Porębie ma tytuł czerwonej wiedźmy walońskiej (wiedźma to ta, która wie). Pokazuje dobrą stronę człowieka i dobrą stronę życia.
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje27 października 2013, 00:00,

Czuwając przy Nieobecnym - Zaduszki z Teatrem Podmiejskim w Szarej Eminencji Piaseczno

Szara Eminencja w Piasecznie zaprasza na spektakl Teatru Podmiejskiego autorstwa Konrada Materny pt.: CZUWAJ¡C PRZY NIEOBECNYM, który będzie można obejrzeć 29 października 2013 roku o godz. 20.00 (wstęp od 19:30). Bilety 15 zł (przedsprzedaż) / 20 zł (w dniu spektaklu). Szara Eminencja znajduje się przy ul. Sienkiewicza 11 (stare kino) w Piasecznie. Spektakl Czuwając przy Nieobecnym w warstwie literackiej jest zbiorem nieśmiertelnej poezji poetów śmiertelnych; duchowej - pochwałą życia, ale też hymnem ku czci pogodnej pamięci o nieżyjących; dramaturgicznej - zabawnie inscenizowanym montażem poetycko-muzycznym, przedkładającym bezceremonialnie pogodę ducha (i duchów) nad wszelki patos. Zarazem twórcy nie stosują środków wyrazu rodem z Halloween, uznając styl wspomnianego świętowania za obcy naszej kulturze. Mimo zaskakującej formy spektakl CZUWAJ¡C PRZY NIEOBECNYM ze swoją premierą w przededniu Święta Zmarłych doskonale wpisuje się w refleksyjny klimat listopadowych.

"Czy kogo z Was zaboli ten melanż zadumy i swawoli?
Pijany grabarz, czyż nie większą jest ujmą niż uśmiech nad trumną?
Czuwanie... Gdy bliskiego nie stanie wśród nas
Mamy zbyć niepamięcią jego niebycie? Wszak troską by jego
Było żyć nam tak, jakby żył i śmiać się do życia z którym i on był
Na życie zgodzony. A że odszedł? W te strony i my wyruszymy
Którejś niedzieli lub zimy. Czy trzeba nam lubych łez by ziemię
Wzruszać, zmiękczać kamienie? Czy sztywna czerń
Ma trwać w czułych sercach, ukorzeniać codzienny cierń?
Czuwajmy zatem, śpiewajmy, uśmiechajmy się nieobecnym
W twarz zachodzącą ulgą nieostrości. I niech Was wszyscy święci
Rozśmieszają zgodnie, byście czuwać umieli pogodnie."

Konrad Materna, scenarzysta i reżyser spektaklu, w którym udział wezmą: MARIA Maria Kowalik, STAN Stanisław Biczysko, AGA Agnieszka Nawrocka, KRZYŚ Krzysztof Kwiatkowski, KATARZYNA Katarzyna Traczyńska, TOMASZ Tomasz Traczyński, GOSIA Małgorzata Jurek, ANIA Anna Materna, MACIEK Maciej Wilk. W scenariuszu wykorzystano teksty następujących autorów nieżyjących: Halina Poświatowska, Wisława Szymborska, Miron Białoszewski, Andrzej Bursa, John Donne w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, Jonasz Kofta, Bolesław Leśmian, Sławomir Mrożek, Pannucy Ostoj, Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Rafał Wojaczek, oraz żyjących: Andjelko Vuletić, Ewa Jowik, Konrad Materna. Wsparcie techniczne: Wojciech Zacharjasz, Krzemek i Ziemek Kłujszo. Producent: ARS MATER.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Lesznowola