Informacje10 września 2012, 00:00,

FESTIWAL WATCH DOCS W GÓRZE KALWARII


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W dniach 22-23 września do kina Uciecha w Górze Kalwarii zawita 10. Objazdowy  Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, a wraz nim 10 wybitnych filmów dokumentalnych wyselekcjonowanych specjalnie dla Państwa.
Zapraszamy w niezwykłą podróż dookoła świata! W ciągu zaledwie dwóch dni odwiedzimy m.in. spokojne rumuńskie miasteczko, słynne amerykańskie więzienie w Guantanamo na Kubie, ukraińską prowincję, lotnisko pod Mediolanem, „miasto bez granic” czyli Stambuł oraz celę jednego z polskich więzień dla kobiet. Nie będą to więc miejsca znane z folderów turystycznych, ale to czyni tę podróż jeszcze bardziej niepowtarzalną. Czasami bardzo trudną, innym razem zaś dającą nadzieję i otuchę.
Wraz z gośćmi, których udało się nam zaprosić, będziemy dyskutować o tolerancji, problemach rasizmu, przełamywaniu, ale i tworzeniu stereotypów. Nie raz poruszy nas los dzieci czy ludzi walczących z systemami totalitarnymi, ale i biedą oraz własnymi słabościami.
Dwa tygodnie przed Festiwalem odbędzie się pokaz filmu „Grbavica”, który tematycznie doskonale wpisuje się w program WATCH DOCS, a przy okazji jest to nasz hołd ofiarom wojny w Bośni i Hercegowinie. W tym roku obchodziliśmy 20. rocznicę jej wybuchu. Tydzień przed festiwalem odbędzie się koncert zespołu Mindsedge.
Zapraszamy wszystkich mniej lub bardziej otwartych na problemy otaczającego świata i zachęcamy do przeżycia wraz z nami tej niezwykłej filmowej przygody.

Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest bezpłatny!

WATCH DOCD w Górze Kalwarii


PROGRAM:

Imprezy towarzyszące:
8.09 (sobota), godz. 19.00 Pokaz filmu „Grbavica” reż. Jasmila ®banić
14.09 (piątek), godz. 20.00 Koncert zespołu Mindsedge  
Sobota (22.09):
11.00 Nasza szkoła (94 min)
12.45 Pułapka Guantanamo (92 min)
14.30 Portret rodzinny w czerni i bieli (99 min)
16.00 Dyskusja z udziałem publiczności na temat rasizmu i tolerancji; gościem spotkania będzie Agnieszka Chmielecka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
17.30 Szyb nr 8 (95 min)
19.15 Zamek (90 min)
Niedziela (23.09):
11.00 Białoruski sen (50 min)
12.00 Czeczenia – Kto zabił Nataszę? (65 min)
13.15 Bad Girls. Cela 77 (85 min)
15.00 Spotkanie z Magdaleną Brodzińską Patalas z Centralnego Zarządu Służby Więziennej
16.00 Od głowy do nieba (53 min)
17.00 Miasto bez granic (93 min)

OPISY FILMÓW:

Nasza szkoła
Spokojne rumuńskie miasteczko. Dzieci z romskiego przedmieścia, dotąd mające w ofercie edukacyjnej jednoizbową ruderę z żałosnym poziomem nauczania, zaczynają chodzić do szkoły w miasteczku, razem z innymi dziećmi. Jakie szanse będzie miał początkowy entuzjazm Beniego, Aliny i Dany w zetknięciu z nową rzeczywistością?
Pułapka Guantanamo
Ten dokument zdecydowanie wyróżnia się na tle innych filmów na temat amerykańskiego więzienia na Kubie. Reżyser przedstawia nam historie czterech osób. Niektóre z nich nigdy się nie spotkały, ale losy każdej wpłynęły na pozostałe. Ich życie zmieniło się właśnie za sprawą Guantanamo.
Portret rodzinny w czerni i bieli
Filmowy portret nietypowej rodziny. Mimo że składa się na nią aż siedemnaście osób, żadne z nich nie są naprawdę spokrewnione. £ączy je „inny” kolor skóry i przybrana matka: Olga Nenija, która przygarnęła szesnaścioro niemal wyłącznie czarnoskórych sierot. Jak wygląda jej życie na ukraińskiej prowincji?
Szyb nr 8
W Polsce nazywamy je biedaszybami: wyrobiska górnicze, z których – po zamknięciu nierentownych kopalń i masowych zwolnieniach – wydobywa się węgiel „na czarno”. We wschodniej Ukrainie są one często podstawą utrzymania bezrobotnych mieszkańców, takich jak 15-letni Jura Sikanow.
Zamek
Przez rok twórcy dokumentowali życie międzykontynentalnego lotniska pod Mediolanem, zaglądając przede wszystkim tam, gdzie wzrok zwykłych podróżnych z reguły nie sięga. W filmie oglądamy przy pracy rozmaite służby i policje. Jesteśmy świadkami intensywnego kontrolowania, przeszukiwania i prześwietlania ludzi, zwierząt i rzeczy.
Białoruski sen
O Białorusi bez martyrologii. Centralnym punktem tej opowieści są wybory prezydenckie 19 grudnia 2010 roku i następujące po nich represje. O swoich doświadczeniach opowiada młody człowiek. Jego historia daje nadzieję, bo skoro osób takich jak on jest więcej to w końcu coś musi się zmienić. I to raczej prędzej niż później.
Czeczenia – Kto zabił Nataszę?
Tajemnica śmierci Natalii Estemirowej, wybitnej dziennikarki, obrończyni praw człowieka w Rosji, otwarcie krytykującej władze i nazywającej po imieniu zbrodnie popełniane przez nie w Czeczenii. Estemirowa została w brutalny sposób zamordowana trzy lata temu. Czy rzeczywiście tak trudno jest znaleźć winnych?
Bad Girls. Cela 77
Cela nr 77 w zakładzie karnym dla kobiet. 15 m2 niemal w całości zastawionych jest piętrowymi łóżkami. W takich warunkach byle sprzeczka urasta do wagi konfliktu, a marzenia o intymności trzeba odłożyć na później. Zobacz jak odbywa się karę w przepełnionej celi polskiego więzienia.
Od głowy do nieba
Przy wzroście dziecka, Mohammed mógł pozostać w rodzinnym Maroku na garnuszku rodziców, znosząc przy tym dalej pogardliwe uwagi, jakich tyle już nasłuchał się w szkole i na ulicy. Wybrał jednak własną drogę i udał się w daleką podróż – do Włoch. Nauczył się nowego języka, w którym opisuje na nowo – sobie i nam – swój świat.
Miasto bez granic
Według ocen ekspertów za dwadzieścia lat liczba mieszkańców Stambułu, obecnie piętnastomilionowego, zwiększy się dwukrotnie. Wszystko za sprawą chciwości deweloperów i wszechobecnej korupcji. Twórcy filmu z uwagą przyglądają się kosztom błyskawicznego rozrostu miasta nad Bosforem, który może skończyć się katastrofą.
Grbavica
Film przypomina jeden ze wstydliwych epizodów wojny na Bałkanach – gwałty dokonywane przez serbskich żołnierzy na więzionych w obozach bośniackich kobietach. Wychowująca nastoletnią córkę Esma, będzie musiała się zmierzyć się z tą bolesną prawdą raz jeszcze, bowiem dorastająca dziewczyna zaczyna zadawać coraz więcej pytań.
Mindsedge
Premiera pierwszego albumu grupy – „θ (Theta)” – odbyła się w styczniu tego roku, a umieszczony na nim materiał zebrał bardzo pozytywne recenzje. Muzyka Mindsedge to instrumentalny alternatywny rock o ciężkich, szybkich, czasem metalowych riffach przeplatanych dużo wolniejszymi, melancholijnymi i melodyjnymi partiami.

Przeczytaj też: Czy ośrodek dla cudzoziemców w Lininie wpływa na bezpieczeństwo?

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje11 września 2012, 00:00,

Zapraszamy na filmowe poranki w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Już 16 września Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii zaprasza na kolejną edycją Filmowych Poranków Rodzinnych! Pokazujemy bajeczki bez przemocy, na których wychowało się całe pokolenie rodziców dzisiejszych kilkulatków. W naszym repertuarze znajdują się kreskówki z udziałem Bolka i Lolka, Reksia, Baltazara Gąbki, Krecika i wielu innych sympatycznych postaci. Dla dorosłych spotkania z nimi to podróż do przeszłości, do krainy ich dzieciństwa; z kolei najmłodszym chcemy pokazać, że kino animowane nie musi być przesycone kolorami i w technologii 3D, aby potrafiło zaciekawić, bawić, ale i wzruszyć.

Zapraszamy na filmowe poranki w Górze Kalwarii

Niewątpliwym atutem naszych niedzielnych spotkań są warsztaty plastyczne prowadzone przez sympatyczne i bardzo pomysłowe animatorki. Podczas zajęć korzystamy z najwyższej jakości produktów, ale i z materiałów, które normalnie trafiają do kosza na śmieci: plastikowych butelek i opakowań, rolek od papieru toaletowego, wszelkiego rodzaju kartonów, nakrętek etc.

Czas trwania filmów: ok. 50 min (po projekcji warsztaty ok. 30 min)
Bilety: 12 zł (dzieci do lat 2 oraz opiekunowie wchodzą za darmo).
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie