Artykuł partnerski20 października 2019, 20:02,

Czarna herbata, zielona czy czerwona - poznaj charakterystykę poszczególnych rodzajów herbat

Czarna herbata, zielona czy czerwona - poznaj charakterystykę poszczególnych rodzajów herbat

W ciągu dnia pijemy kilka filiżanek herbaty, która stała się również nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Niektóre herbaty pobudzają, inne mają zastosowanie uspokajające. Poznaj charakterystykę poszczególnych rodzajów herbat.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Na świecie istnieje wiele rodzajów herbat

Właściwości herbaty

Herbata to napój spożywany w większości domów. Serwowana jest ona również w restauracjach, kawiarniach i barach. Co więcej, herbaty posiadają sporo związków, które spowalniają proces starzenia. Herbata hodowana jest w postaci drzew, z których zerwane liście, zostają ususzone i przełamywane. Surowiec zostaje poddany fermentacji, dzięki czemu nabiera odpowiedniego aromatu. Herbaty znane są już od kilkuset lat i jak wiemy, mają odpowiednie właściwości lecznicze, ponieważ obniżają cholesterol, przeciwdziałają udarowi mózgu, zawałom serca, czy zapobiegają również powstawaniu nowotworom. Zawarte w herbacie przeciwutleniacze, sprawiają, że spożywanie napoju działa przeciwbakteryjnie. Herbata wzmacnia organizm, a co więcej obniża rozwój próchnicy. 

Najpopularniejszym napojem jest herbata czarna, która posiada mocny i wyrazisty smak. Na temat czarnej herbaty dowiesz się więcej, czytając artykuł: herbata.info.

Rodzaje herbat

Na świecie istnieje wiele rodzajów herbat. Najpopularniejsze to m.in. biała, czarna i zielona. Biała herbata produkowana jest z pąków i liści. Jest to jedna z najdelikatniejszych herbat pod względem smaku. Jej napar jest bardzo jasny i delikatny. Podczas parzenia białej herbaty, zadbajmy o odpowiednią temperaturę wody, która powinna wynosić około 80 stopni. Zielona herbata zawiera najwięcej właściwości leczniczych. Aby uzyskać odpowiedni smak herbaty, należy ją odpowiednio przygotować, parząc trzykrotnie liście herbaty w temperaturze 90 stopni. Czarna herbata jest najbardziej popularna. Często stosowana jest w leczeniu niestrawności. 

Chcesz dowiedzieć się o właściwościach herbat? Zobacz więcej na: Czarna, czerwona, zielona czy biała? Poznaj właściwości różnych rodzajów herbat

Jak odpowiednio podać herbatę?

Herbatę możemy podać w filiżance, wykonanej z cienkiej, delikatnej porcelany. Odpowiednia filiżanka pomoże wydobyć aromat i smak herbaty. Do każdej filiżanki dodajemy spodeczek z łyżeczką, służącą do wymieszania napoju. Dodatkowo możemy podać cukierniczkę z osobną łyżeczką. Podczas wizyty gości, warto posiadać w domu więcej wariantów herbat. Do przygotowanego ciepłego napoju, możemy zaserwować również cytrynę, miód oraz rozmaite słodkości. 

autor/źródło: herbata.info

Napisz komentarz

Artykuł partnerski20 października 2019, 20:00,

Produkty, które nasilają zgagę

Produkty, które nasilają zgagę

Czym jest zgaga? Zgaga objawia się silnym paleniem w przełyku, cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, kwaśnym odbijaniem, a także palącym bólem umiejscowionym za mostkiem.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Prezentujemy listę produktów, które u wielu osób nasilają objawy zgagi

Czym jest zgaga? Zgaga objawia się silnym paleniem w przełyku, cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, kwaśnym odbijaniem, a także palącym bólem umiejscowionym za mostkiem. Bardzo duża grupa osób zmaga się z tą dolegliwością. Niektóre osoby, zgaga dopada raz w miesiącu, inne z kolei męczą się z nią niemal każdego dnia. Dobrą wiadomością jest jednak to, że przeważnie zgagę można powiązać ze spożywaniem konkretnym produktów, które aktywują nieprzyjemne dolegliwości. Które produkty nasilają zgagę i których warto unikać?
Prezentujemy listę produktów, które u wielu osób nasilają objawy zgagi.
- alkohol – przyczynia się do rozluźnienia zwieracza przełyku, czego konsekwencją jest zgaga. Jeśli spożywamy alkohol w nadmiarze, możemy przyczynić się tym do znacznego zwiększenia ryzyka wystąpienia zgagi lub refluksu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ alkohol w nadmiernych ilościach, może w sposób bezpośredni uszkodzić wyściółkę śluzową przełyku, a także żołądka.
- kawa – pobudza nas każdego poranka, jednak trzeba wiedzieć o tym, że może także działać w sposób niekorzystny na funkcje naszego przełyku. Kawa rozluźnia dolny zwieracz przełyku i zwiększa ryzyko pojawienia się refluksu.
- cebula – mimo swoich drogocennych właściwości, cebula zawiera w sobie ulegające fermentacji włókno zwane fruktanami, które mogą przyczynić się do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku. Tym samym powodują i nasilają one objawy zgagi i refluksu. Jeśli mamy ochotę na cebulę, poddajmy ją cieplnej obróbce, która nie będzie wywoływać żadnych dolegliwości.
- czekolada – co możemy o niej powiedzieć? Jest smaczna, słodka, poprawia nasz humor oraz zawiera kofeinę i teobrominę. Mimo pozytywnych odczuć związanych z czekoladą, trzeba wiedzieć, że zawarte w niej kofeina i teobromina mogą powodować rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Czekolada niestety zwiększa objawy zgagi.
- gazowane napoje – jeśli zmagamy się ze zgagą, zdecydowanie wybierzmy wodę lub ziołowe herbaty. Spożywanie słodkich i gazowanych napojów doprowadza do zgagi podczas snu.
- słone przekąski - częste jedzenie słonych przekąsek lub dodawanie znacznej ilości soli do jedzenia, zwiększa ryzyko wystąpienia zgagi nawet o 50%.
- sok z pomarańczy i sok z grejpfrutów – przez ich naturalną, wysoką kwasowość, soki te należą do jednych z największych winowajców zgagi.
- pomidory – ponad 50% osób, zmagających się ze zgagą, zaobserwowało wzmożenie objawów po spożyciu pomidorów, soków pomidorowych oraz sosów pomidorowych.
Zmagając się ze zgagą i refluksem, warto poeksperymentować i spróbować wyeliminować z diety wyżej wymienione produkty. Obserwujmy nasze samopoczucie, a dzięki metodzie prób i błędów, znajdziemy w końcu produkty, które zaostrzają nieprzyjemne objawy zgagi i refluksu.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Food2Door.pl świadczącą usługi cateringu dietetycznego.

autor/źródło: Food2Door.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie