Informacje29 kwietnia 2013, 00:00,

Akcja Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Piaseczyńscy policjanci w ramach prowadzonej akcji NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, będą prowadzili wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, rowerzystom i motorowerzystom. Celem działań jest wzmożona reakcja policjantów na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów i motorowerzystów oraz kierujących pojazdami, którzy powodują zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Akcja Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

Analiza stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym za 2012 rok w garnizonie stołecznym obrazuje, że jednymi z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z winy kierujących ( 1733 zdarzeń ) było:
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 349 wypadków
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – 380 wypadków

Osoby piesze w omawianych okresie były sprawcami 225 wypadków. Najczęstszymi przyczynami tych wypadków było:
- nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem – 114 wypadków
- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle – 34 wypadki
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 51 wypadków.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeważającej większości poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych i oświetlenia, w związku z czym są gorzej widoczni dla kierujących, a tym samym narażeni są na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego. Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne. Każdy pieszy znajdzie dla siebie coś co spodoba mu się i pomoże być lepiej widocznym i bardziej bezpiecznym w ruchu drogowym.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światło odblaskowe to błysk rozsądku na drodze! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych czy też pasów bezpieczeństwa. Mogą jednak w trosce o własne bezpieczeństwo zapewnić sobie dodatkową ochronę poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, czy też prawidłowe wyposażenie roweru co w istotnym stopniu wpływa na pozostawanie widocznym dla innych uczestników ruchu, a tym samym sprawia, że ryzyko potrącenia maleje do minimum.

Zgodnie z przepisami - dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i innych użytkowników drogi, zasadnym jest, żeby wszyscy piesi niezależnie od wieku, nosili elementy odblaskowe. W ramach prowadzonej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego policjanci z piaseczyńskiej drogówki przeprowadzili na początku tego weekendu działania na terenie powiatu. W wyniku prowadzonych działań policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę, 5 kierujących pojazdami ukarali mandatami karnymi za wykroczenie powodujące zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz 3 osoby piesze zostały ukarane mandatami za przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, kilka osób zostało pouczonych. Działania w ramach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego będą prowadzone do listopada, w wyznaczone dni każdego miesiąca.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie należytej ostrożności i przestrzeganie przepisów.
autor/źródło: Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie
Tematy:

Napisz komentarz

Informacje30 kwietnia 2013, 00:00,

AKCJA BEZPIECZNY WEEKEND MAJOWY


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Przed nami długi majowy weekend. Jest to okres wyjazdów, spotkań i zabaw na świeżym powietrzu. Aby ten wolny czas mógł upłynąć bezpiecznie należy pamiętać o ostrożności i zasadach unikania zagrożeń. Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas w miejscu zamieszkania, czuwać będą patrole policjantów ruchu drogowego i funkcjonariuszy innych służb. Od 30 kwietnia do 5 maja piaseczyńscy policjanci będą prowadzili działania pod kryptonimem BEZPIECZNY WEEKEND. Na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli, a wzmożonych kontroli będą mogli spodziewać się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.

AKCJA BEZPIECZNY WEEKEND MAJOWY

Aby bezpiecznie wyjechać i wrócić do domu, policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego: 30 kwietnia rozpoczyna się majowy weekend, który potrwa do 5 maja. W tym roku, jak i w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem wszystkich udających się w podróż, tych pozostających w miejscu zamieszkania, oraz wracających po wypoczynku, czuwać będą policjanci ruchu drogowego. Dodatkowe patrole, nieoznakowane radiowozy z wideo rejestratorami, fotoradary i ręczne mierniki prędkości pojawią się licznie na drogach całego powiatu.

Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy zdecydują się usiąść za kierownicą „na podwójnym gazie”, a także na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Kierowcy powinni również pamiętać, że cały rok mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.

AKCJA BEZPIECZNY WEEKEND MAJOWY

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jazdy to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze. Najważniejszym czynnikiem jest jednak kierujący, który powinien być przede wszystkim trzeźwy. Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie wyjechać i wrócić do domu.

Aby uniknąć kradzieży, warto skorzystać z kilku ważnych rad: zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych notuje się najwięcej zdarzeń kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zalecamy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami blisko ciała, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki.

Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić, co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel. Widzą wtedy, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.

Jeśli wyjeżdżamy, odpowiednio zabezpieczmy swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia utrudnią ich wyłamanie. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, ułatwi mu to kradzież naszego mienia. Watro również porozmawiać z zaufanym sąsiadem, który niejednokrotnie dzięki swej czujności może okazać się skuteczniejszy jak załączony alarm.

AKCJA BEZPIECZNY WEEKEND MAJOWY

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu samochodu, parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierajmy je ze sobą lub w ostateczności zamykajmy w bagażniku. Klucze od samochodu zabierajmy zawsze ze sobą.

Aby nadchodzące wolne dni kojarzyły nam się tylko z przyjemnościami bądźmy ostrożni i uważni. Złodziej nie wybierze na swoją ofiarę osoby, która zwraca uwagę na to, co się wokół niej dzieje.
autor/źródło: Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie
Tematy:

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie