Informacje17 maja 2016, 13:38,

Została podpisana umowa na przebudowę Skweru Kisiela Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Dziś została podpisana umowa na przebudowę Skweru Kisiela. Wykonawca JARPOL S.A. na początku czerwca rozpocznie prace polegające na przebudowie podziemnej części kanału. Nowy kanał będzie miał dwa koryta podziemne równoległe do siebie, które znacznie zwiększą obecną przepustowość i zminimalizują ryzyko całkowitego zatkania światła rurociągu.

Została podpisana umowa na przebudowę Skweru Kisiela Piaseczno

Dwa równoległe betonowe rurociągi o średnicy 1,6 m każdy, które połączą się w rejonie parku miejskiego wprowadzając wodę do koryta otwartego. Przebudowany zostanie również sam wlot do kanału otwartego. Po zakończeniu prac nowe na Skwerze pojawią się również nowe nasadzenia roślinne, kosze, ławki, latarnie oraz punkty świetlne.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Została podpisana umowa na przebudowę Skweru Kisiela Piaseczno

Skwer Kisiela jest zaprojektowany jako zielona przeciwwaga dla pl. Piłsudskiego. Nieuniknione będą utrudnienia na ul. Sierakowskiego i Kościuszki - Gmina postara się tak pokierować pracami, żeby nie doprowadzić do jednoczesnego zamknięcia obydwu ulic.

Została podpisana umowa na przebudowę Skweru Kisiela Piaseczno

Zamknięcie ulic planowane jest w okresie wakacyjnym tak by skutki utrudnień był jak najmniej dotkliwe dla naszych mieszkańców O zmianach w organizacji ruchu będziemy mieszkańców odpowiednio wcześnie informować mieszkańców. Prace zakończą się z końcem listopada. Koszt realizacji to 10,5 mln zł.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Inwestycję znacząco zwiększającą bezpieczeństwo przeciwpowodziowe centrum Piaseczna zrealizuje firma JARPOL S.A. z Warszawy. Koszt inwestycji to 10.553.000,84 zł brutto. Prace powinny rozpocząć się w ciągu kilkunastu dni i zakończyć do końca bieżącego roku. Aby poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w tym rejonie i uniknąć powtórzenia się sytuacji z 2010 roku kiedy to został zalany m.in. sąd i znaczna część osiedla „Nad Perełką”, Gmina Piaseczno musiała przystąpić do przebudowy podziemnej części kanału. Obecna średnica rurociągu jest na tyle mała, że z trudem odbiera on wodę podczas zwiększonych opadów. Dlatego nowy kanał będzie miał dwa koryta podziemne równoległe do siebie, które znacznie zwiększą obecną przepustowość i zminimalizują ryzyko całkowitego zatkania światła rurociągu.

Przebudowa kanału Perełki

Inżynierowie zaprojektowali nowe koryto zamknięte Perełki o zmiennej średnicy, która dobrana została stosownie do warunków gruntowych. W rejonie ul. Kościuszki kanał będzie miał średnicę 2 m natomiast pod samym Skwerem będą to dwa równoległe betonowe rurociągi o średnicy 1,6 m każdy, które połączą się w rejonie parku miejskiego wprowadzając wodę do koryta otwartego. Przebudowany zostanie również sam wlot do kanału otwartego a na obu brzegach zbudowane zostaną betonowe kierownice, które nadadzą wodzie odpowiedni kierunek przepływu.

Odwodnienie terenu

Pod powierzchnią Skweru do podwójnego rurociągu zostanie włączony również kolektor o średnicy 60 cm odbierający wodę z Północnej i południowej części miasta. Będzie on również połączony z projektowaną na Skwerze kaskadą wodną. Na całym odcinku nowego rurociągu zostaną wykonane połączenia z istniejącym w tym rejonie miasta systemem kanalizacji deszczowej, a na kolektorze południowym dodatkowo zostanie zamontowany piaskownik i separator substancji ropopochodnych. Koszt realizacji instalacji deszczowej w tym przebudowa Kanału, kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej wraz z realizacją przyłącza do kaskady wodnej to 3 077 000 zł netto (kosztorys inwestorski opiewał na 3,4 mln.)

Utrudnienia w ruchu

Wykonanie podziemnych części kanału wiązać się będzie z czasowym zamknięciem ul. Kościuszki oraz ul. Sierakowskiego. Dlatego podczas prowadzenia prac budowlanych należy liczyć się krótkotrwałymi utrudnieniami w ruchu pojazdów i zmian tras autobusów komunikacji miejskiej. Gmina postara się tak pokierować pracami, żeby nie doprowadzić do jednoczesnego zamknięcia obydwu ulic. Zamknięcie ulic planowane jest w okresie wakacyjnym tak by skutki utrudnień były jak najmniej dotkliwe dla naszych mieszkańców O zmianach w organizacji ruchu będziemy mieszkańców odpowiednio wcześnie informować.

Rewitalizacja Skweru Kisiela

Oprócz wykonania podziemnych prac budowlanych zaplanowana została również całkowita zmiana zagospodarowania terenu Skweru Kisiela. Projekt zakłada stworzenie w jego centralnej części lekko wyniesionej sceny o średnicy blisko jedenastu metrów oraz adaptację istniejących schodów na miejsca, które oprócz funkcji komunikacyjnej będą stanowić widownię dla stworzonego w ten sposób mini amfiteatru. Ozdobą sceny ma być centralnie umieszczona kaskada wodna połączona z niewielkim oczkiem otoczonym zielenią. Kaskada będzie wykonana jako system betonowych płyt żelbetowych imitujących poziomo ułożone bloki granitowe. Na najwyższy poziom doprowadzona zostanie woda, która po wypełnieniu niecki będzie opadać po blokach kamiennych do zbiornika dolnego otoczonego z jednej strony sceną a z pozostałych murkami odgradzającymi o wysokości ok. 40 cm. Ranty półek kamiennych będą wyprofilowane w taki sposób aby spadająca woda tworzyła jednolitą, równą taflę. Cała kaskada podświetlona będzie ciepłą barwą światła, które podkreślać będzie dodatkowo jej walory estetyczne. Komora techniczna kaskady zostanie wykonana jako pomieszczenie podziemne niewidoczne dla użytkowników placu. Na Skwerze pojawią się również nowe nasadzenia roślinne. Skwer jest zaprojektowany jako zielona przeciwwaga dla pl. Piłsudskiego. Przy alejkach staną stylowe latarnie, ławki typu parkowego i kosze na śmieci. Oświetlenie uzupełnione zostanie nowymi punktami świetlnymi umieszczonymi w posadce. Wokół odnowionego Skweru odtworzone zostaną nawierzchnie jezdni, chodników i miejsc postojowych oraz przebudowana zostanie zatoka autobusowa przy budynku sądu. Całą inwestycje zrealizuje firma JARPOL S.A. z Warszawy za cenę ryczałtową brutto 10.553.000,84 zł z czego 6,8 mln przeznacza Gmina Piaseczno a pozostała kwotę PWiK Piaseczno. Skwer w nowej odsłonie powinien być oddany do użytku do końca bieżącego roku.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje20 maja 2016, 20:00,

Protest i Nie Songi PRL-u - Rynek Muzyczny w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

W ramach cyklu koncertów organizowanych na miejskim rynku zapraszamy 20 maja 2016 roku na występ uczestników zajęć z emisji głosu w Centrum Kultury. Będzie to koncert zatytułowany "Protest i Nie - Songi PRL-u", którego premiera odbyła się w sali Domu Kultury wiosną 2015 r. i okazała się spektakularnym sukcesem. Młodzi wokaliści tym razem wykonają najbardziej znane protest songi lat 70. i 80. na scenie plenerowej na rynku. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy. Organizatorem koncertów w ramach "Rynku Muzycznego" jest Centrum Kultury w Piasecznie.

Protest i Nie Songi PRL-u - Rynek Muzyczny w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie