Informacje13 marca 2016, 07:00,

Zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Mazowieckich od 13 marca 2016

Szanowni Państwo, w okresie od 13 marca do 11 czerwca 2016 r. w związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich. „Koleje Mazowieckie - KM” sp. z o.o. informuje, że od 13 marca nie będą kursowały weekendowe połączenia do Gdyni.

Zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Mazowieckich od 13 marca 2016

Najważniejsze zmiany w kursowaniu pociągów na poszczególnych liniach kształtują się następująco:

Linia nr 1 Warszawa - Skierniewice

W związku z przebudową stacji Skierniewice wystąpią niewielkie zmiany w kursowaniu pociągów na linii.

Linia nr 6 Warszawa - Małkinia

Wciąż będą prowadzone prace modernizacyjne na odcinku Tłuszcz – Wołomin – Zielonka. Pociągi będą kursować na tym odcinku po jednym czynnym torze. Dodatkowo od 1 czerwca 2016 r. planowane jest dodatkowe zamknięcie jednego z torów na odcinku Zielonka – Warszawa Wileńska Marki, co jeszcze zwiększy skalę utrudnień.

W przypadku odcinka Warszawa Rembertów – Zielonka, wciąż nie jest znana data otwarcia linii, dlatego dalej będzie kursowała zastępcza komunikacja autobusowa.

Linia nr 8 Warszawa – Radom

W związku z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi na szlaku Warszawa Okęcie – Czachówek Południowy i wyłączeniem z ruchu jednego z torów na tym odcinku, jak również zamknięciem łącznicy kolejowej Czachówek Wschodni – Czachówek Południowy wystąpią duże utrudnienia w ruchu pociągów, m.in.:
- część pociągów będzie odwołana;
- niektóre pociągi będą kursować w skróconej relacji;
- pociąg „Radomiak” będzie kursować trasą okrężną przez CMK;
- za odwołane pociągi na odcinku Czachówek – Góra Kalwaria będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Dla zmniejszenia uciążliwości związanych z prowadzonymi pracami, spółka zaplanowała zwiększone zestawienie (3 EZT) wybranych pociągów.

Linia nr 9 Warszawa - Działdowo

Wciąż będą trwały utrudnienia związane z remontem mostu Gdańskiego.

W związku z budową trasy świętokrzyskiej w dniach 27 maja – 11 czerwca na linii zostaną zamknięte obydwa tory na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga i wystąpią następujące zmiany w rozkładzie jazdy:
- część pociągów będzie odwołana;
- wybrane pociągi lotniskowe będą kursowały trasą okrężną przez Warszawę Wschodnią Towarową;
- część pociągów lotniskowych będzie kursowała w skróconej relacji Warszawa Wschodnia – Warszawa Lotnisko Chopina;
- w związku z kursowaniem pociągów dalekobieżnych przez Warszawę Gdańską wystąpią istotne zmiany w kursowaniu pociągów osobowych Kolei Mazowieckich na tej trasie.

Linia nr 29 Tłuszcz – Ostrołęka

W związku z przebudową stacji Tłuszcz oraz modernizacją linii nr 6 rozkład ulegnie zmianie. Dodatkowo wystąpią częste utrudnienia związane z pracami utrzymaniowymi infrastruktury kolejowej, przez co w wybranych dniach odwołane będą pociągi na odcinku Przetycz – Ostrołęka i Mostówka – Wyszków. W zamian za odwołane pociągi na ww. odcinkach będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Linia nr 33 Kutno - Sierpc

Od 31 maja do 11 czerwca 2016 r. wystąpi całkowita przerwa w ruchu pociągów na odcinku Sierpc – Płock Trzepowo oraz Kutno – Strzelce Kujawskie z powodu naprawy mostu. W zamian za odwołane pociągi na ww. odcinkach będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Szczegółowy rozkład jazdy pociągów został zamieszczony na stronie internetowej www.mazowieckie.com.pl w zakładce "Tabele rozkładów jazdy".

Informacje24 lutego 2016, 18:48,

Relacja z Turnieju Bardów Piaseczno

20 lutego 2016 roku w Centrum Kultury w Piasecznie odbyła się ósma już edycja Turnieju Bardów, zorganizowanego przez Rycerzy Dobrej Opieki, przy współpracy z Centrum Kultury oraz Gminą Piaseczno.

Patronat nad imprezą objął burmistrz Zdzisław Lis. Inicjatywa, jaką jest Turniej Bardów, dała możliwość wyłonienia najlepszych spośród muzyków i bardów, wykonujących swoje utwory w strojach z epoki Jagiellonów i grających na rekonstrukcjach instrumentów z zamierzchłych czasów.

RELACJA Z TURNIEJU BARDÓW W PIASECZNIE

Najlepszym wykonawcą muzycznym okazał się Jacek Tlaga, który zachwycił jury oraz zgromadzoną publiczność swoim głosem, oraz rozległą wiedzą na temat muzyki dawnej i stylu śpiewania w czasach średniowiecza.

Tegoroczna edycja Turnieju, została również urozmaicona o występ teatralny wzorowany na przedstawieniach o tematyce miłosnej. Wyróżnieni w tej konkurencji, historię wokół której obracał się scenariusz zaczerpnęli wprost ze średniowiecza. Jurorzy przyznali wyróżnienia Grupie Teatralnej Pocztu Rycerskiego Herbu Fastolf z Bel i Nienną na czele przy gościnnym udziale Grupy Najemnej z Ełku.

Nie zabrakło również filmu, za który wyróżnienie odebrała w imieniu całej ekipy Małgorzata Krasna-Korycińska. Po części konkursowej film Fantasy zaprezentował tegoroczny juror i znakomity twórca filmów o tematyce rekonstrukcji historycznej - Michał Drzewiecki.

Popisy artystyczne amatorskich twórców, śledzili nie tylko współcześni odtwórcy historii, ale także spora grupa mieszkańców Piaseczna i okolic.

Po zakończeniu zmagań turniejowych, Artyści oraz Goście przenieśli się do Restauracji Zawrotnica, gdzie kontynuowano zabawę w formie Jam Session z udziałem laureatów Turnieju Bardów. Wieść niesie, że zabawom i uciechom nie było końca.

Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie Gminie Piaseczno, Centrum Kultury, Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Warszawy oraz Restauracji Zawrotnica.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie