Informacje24 maja 2015, 15:00,

ZIELONE ŚWIĄTKI W CISZYCY 2015


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Zapraszamy na Zielone Świątki, które odbędą się 24 maja 2015 roku o godz. 15.00 w Ciszycy oraz na Urzeczu. Wstęp wolny. Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości przedchrześcijańskiej. Wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie na nadejście lata. Ich źródłem są magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów i zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami, co miało również chronić przed urokami. W tradycji kościelnej to Dzień Zesłania Ducha Świętego. Tradycyjnie tegoroczne Święto spędzimy w Ciszycy wspólnie z panią sołtys Iwoną Odolińską.Jednak z inicjatywy Fundacji Szerokie Wody, tym razem Zielone Świątki będą uroczyście obchodzone na całym Urzeczu, bowiem Wisła zawsze stanowiła oś tego regionu – była drogą transportu i nośnikiem kultury. W programie znalazła się procesja rzeczna, w której udział wezmą galary, galarki, baty i pychówki, umajone i przyozdobione odświętnie przez uczestników. Dla gości i turystów został zarezerwowany duży statek, na pokładzie którego zaśpiewają zespoły: Łurzycanki, Powsinianie, Sołtysi, Kalwarki, Urzeczeni, Wólkowianki, Kuźnia, Tęcza. W Ciszycy zorganizowana została strefa tańca i zwyczajów, gdzie będzie można zobaczyć na przykład pokaz tańców ludowych: szot i olender, a w Gassach – strefa sacrum i nauki. Inne nadwiślańskie miejscowości również mają swoje sterfy: Góra Kalwaria – śpiewu i stroju, Nadbrzeż – smaku i przysłów, a Miedzeszyn Wieś – strefę obrzędów.

ZIELONE ŚWIĄTKI W CISZYCY 2015

Święto Zesłania Ducha Świętego, zwane popularnie „Zielonymi Świątkami”, to jedno z najważniejszych świąt o charakterze liturgicznym ale też uroczystość głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji ludowej, z którą wiążą się ciekawe obrządki lokalne. Jest więc świętem o wyjątkowym oddziaływaniu na regionalną identyfikację społeczną. W tradycji kultur nadrzecznych Zielone Świątki obchodzono na wodzie, podniośle, rodzinnie, społecznie – jako znak przymierza z naturą i Bogiem, jako radosne oczekiwanie na zbliżające się lato, jako wróżbę udanych plonów. Sąsiedzi z miejscowości wzdłuż rzek odwiedzali się, razem płynęli przyozdobionymi zielenią łodziami. Lokalne wspólne obrzędy i tradycje łączyły i zbliżały społeczności regionów. W ich życiu wypełniały zarówno sferę „sacrum” – poprzez swój religijny charakter, jak również „profanum” - zapewniając wspólną zabawę i kontakty. Może dzięki temu tradycja społecznościowych obchodów Zielonych Świątek przetrwała próbę czasu i zniszczenia, a dziś odradza się z nową siłą – najprawdopodobniej wypełniając rzeczywiste zapotrzebowanie społeczne.

W tym roku, z inicjatywy Fundacji Szerokie Wody, przy zaangażowanej pomocy środowisk wiślanych, po raz pierwszy od wielu lat Zielone Świątki były obchodzone wspólnie przez prawo- i lewobrzeżnych Łurzycaków. 8 czerwca 2014 na sześciu łodziach – w tym dwóch dużych galarach krakowskich (obecnie największych tradycyjnych jednostkach na Wiśle) – z Gassów do Nadbrzeża popłynęło barwnym szykiem łącznie 96 osób, w tym ubrane w reprezentacyjne stroje zespoły ludowe „Łurzycanki”, „Kalwarki”, rodziny z dziećmi, przyjaciele tradycji łurzyckiej, zaproszeni goście. Drewniane łodzie wiślane ozdobiono tatarakiem, gałązkami brzozy i kwiatami. Nie brakowało muzyki, śpiewu i radości. Malowniczą paradę łodzi z brzegów oglądali miejscowi, ale też zaskoczeni i zafascynowani niecodziennym widokiem turyści i rowerzyści- zwabieni w okolice piękną, weekendową pogodą. Uroczysta msza polowa, występy na scenie, spotkania mieszkańców Gassów i Nadbrzeża wypełniły treść święta ludowego jakie odbyło się u celu. Pozostały dobre wspomnienia i silne przekonanie wszystkich uczestników, że „Zielone Świątki na Urzeczu” otworzyły nowy rozdział w budowie identyfikacji naszego regionu i w normalnej, wieloletniej współpracy naszych gmin położonych wzdłuż Wisły.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

ZIELONE ŚWIĄTKI W CISZYCY 2015

Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie to na stałe wpisze się w kulturalny krajobraz Urzecza, przywróci tradycję podróży sąsiedzkich po Wiśle – tego najbardziej naturalnego i malowniczego sposobu komunikacji społecznościowej, wzmocni identyfikację naszych środowisk i zintegruje region. Od zarania bowiem Wisła nie dzieliła, ale była osią regionu Urzecza- była medium transportowym, ale też nośnikiem kultury łurzyckiej – to ważne przesłanie chcielibyśmy przekazać również najmłodszym mieszkańcom naszych gmin. Wierzymy też, że dla sąsiadujących i współdziałających gmin „Zielone Świątki na Urzeczu” będą ważnym elementem promocji i dobrą wizytówką, elementem wzmocnienia naszej regionalnej tożsamości. Co ważne, naszym świętem – opartym w całości o tradycję i walory naturalne naszego regionu- jesteśmy w stanie przedstawić mocną alternatywę dla koncepcji rodzinnego świętowania nagminnie importowanych z innych kręgów kulturowych. Możemy zaproponować całemu obszarowi Urzecza, i nie tylko, imprezę o własnym, niebanalnym charakterze i klimacie. Projekt ten idealnie wpisuje się w deklarację władz samorządowych, dotyczącą URZECZA, podpisaną podczas tegorocznego Flis Festiwalu. Nasz projekt jest szeroki: zawiera elementy przyrodnicze i kulturowe. Promuje rzekę Wisłę oraz żywe elementy religijności i kultury ludowej. Posiada ogromny potencjał promocyjny dla regionu. Więcej informacji oraz materiałów znajdą Państwo na http://www.zieloneswiatki.pl

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=12&t=4158
Informacje24 maja 2015, 10:00,

Rodzinny piknik rowerowy w Bielawie - program Bezpieczna Jazda


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

24 maja 2015 roku od 10.00 przy McDonald’s w Bielawie, koło Konstancina-Jeziorny odbędzie się rodzinny piknik rowerowy organizowany w ramach programu Bezpieczna Jazda. Podczas imprezy na uczestników czekają zabawy edukacyjne, konkursy i wiele więcej atrakcji. Przyjdź i poznaj zasady bezpieczeństwa na drodze! Piknik rowerowy przy konstancińskim McDonald’s to impreza zaadresowana przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Jego celem jest pokazanie im zasad zachowania ostrożności w ruchu drogowym. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji i zabaw, które mają pokazać, jak ważne jest bezpieczeństwo rowerzystów na drodze i jak je zachować.

Rodzinny piknik rowerowy w Bielawie - program Bezpieczna Jazda

Głównym punktem imprezy jest miasteczko rowerowe, na którym uczestnicy pod okiem ekspertów poznają zasady zachowania w ruchu drogowym. Miasteczko składa się z toru imitującego ulice, na którym znajdują się mini-znaki drogowe oraz sygnalizator świetlny. Dzięki tak odwzorowanej trasie ruchu, dzieci będą mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat zasad poruszania się na drodze czy znajomości znaków drogowych. Kolejnym z ważnych elementów zachowania bezpieczeństwa jest znajomość podstaw pierwszej pomocy. Dla uczestników imprezy, zarówno tych najmłodszych jak i ich rodziców, przygotowano pokazy udzielania pierwszej pomocy.

Dodatkowo podczas niedzielnej imprezy zostanie uruchomiony punkt bezpłatnego przeglądu rowerów. Każdy, kto przyjedzie na piknik rowerem będzie mógł sprawdzić swój sprzęt pod kątem technicznym i przekonać się, czy spełnia wszystkie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla najmłodszych uczestników pikniku zostały przygotowane zabawy plastyczne na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będą oni mogli także sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując testy z zakresu poruszania się po drodze. W nagrodę czekają opaski oraz kamizelki odblaskowe.

Rodzinny piknik rowerowy to element programu „Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”. Program ten przeznaczony jest dla uczniów klas IV publicznych szkół podstawowych. Jego celem jest szerzenie wśród najmłodszych wiedzy na temat zasad ruchu drogowego i zwiększanie ich świadomości w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Ideą programu jest także utrwalanie pozytywnych postaw poprzez propagowanie bezpiecznej jazdy na rowerze i powszechne używanie kamizelek odblaskowych oraz kasków. Kolejna edycja programu wystartuje już we wrześniu br.

Przeczytaj też: Trzy bilboardy za Ebbing Missouri w Kinie Plenerowym w Konstancinie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=12&t=11158

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie