Informacje4 czerwca 2008, 00:00,

ZBIGNIEW HERBERT wieczór poezji w GOK Lesznowola

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął w lipcu ubiegłego roku, uchwałę o ustanowieniu roku 2008 Rokiem Herberta. Gminny Ośrodek Kultury Lesznowola serdecznie zaprasza na WIECZÓR POEZJI ZBIGNIEWA HERBERTA. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek 6 czerwca 2008 roku, o godzinie 19:00 w budynku Myszka przy ul. Topolowej 2 w Mysiadle. Wstęp wolny. O Zbigniewie Herbercie opowie Stanisław Falkowski, a na gitarze zagra Roman Ziemiański. Wiersze Zbigniewa Herberta, przeczytają laureaci XXXI konkursu Warszawska Syrenka. Zapraszamy mieszkańców na Wieczór Poezji Herberta.

ZBIGNIEW HERBERT (1924-1998) to jeden z najważniejszych polskich poetów współczesnych, dramatopisarz, eseista. Pochodził ze Lwowa. W 1943 studiował na konspiracyjnych kursach Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Był żołnierzem Armii Krajowej. Zbigniew Herbert ukończył studia prawnicze i ekonomiczne. Debiutował w prasie 1948. W latach stalinowskich pracował m.in. jako projektant urządzeń sanitarnych oraz przy wydobywaniu torfu. W 1950 zadebiutował, jako poeta, na łamach Tygodnika Powszechnego. W 1956 wydał pierwszy tomik poetycki Struna światła. W latach 1965-1968 był członkiem redakcji miesięcznika Poezja. W latach 60. i 70. podróżował po świecie. W 1975 był sygnatariuszem protestu przeciw zmianom konstytucji PRL wzmacniającym m.in. rolę PZPR. Zbigniew Herbert został członkiem redakcji podziemnego pisma Zapis. Stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji. W latach 1986-1992 mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z Zeszytami Literackimi. Po powrocie do Polski pisywał teksty publicystyczne m.in. do Tygodnika Solidarność. W swojej poezji nawiązuje do antycznych korzeni europejskiej tradycji kulturalnej i etycznej. Do najsłynniejszych utworów Zbigniewa Herberta, należy cykl wierszy (zamieszczonych w różnych tomikach) o panu Cogito.

Twórczość Zbigniewa Herberta: zbiory wierszy następnie Hermes, pies i gwiazda (1957), Studium przedmiotu (1961), Napis (1969), Pan Cogito (1974), 18 wierszy (1983), Raport z oblężonego miasta (1983, Paryż), Arkusz (1984), Elegia na odejście (1990, Paryż), Rovigo (1992), Epilog burzy (1998), eseje Barbarzyńca w ogrodzie (1962; słynny dziennik podróży m.in. po historii i kulturze śródziemnomorskiej), Martwa natura z wędzidłem (1993; refleksją nad malarstwem niderlandzkim), Labirynt nad morzem (2000), Król mrówek (2001; książka niedokończona, opracowana przez R. Krynickiego na podstawie zapisków autora; utwory osnute na motywach mitologii greckiej), Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone (2001), dramaty i słuchowiska radiowe zebrane w tomie Dramaty (1970).
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Lesznowola

Informacje4 czerwca 2008, 00:00,

Plan Lekcji Teatr A3 Kolekcjonerzy Wzruszeń Góra Kalwaria

Ośrodek Kultury Góra Kalwaria zaprasza mieszkańców na spektakl teatru A3 Kolekcjonerzy Wzruszeń: PLAN LEKCJI. Spektakl Plan Lekcji, będzie można obejrzeć 6 oraz 7 czerwca 2008 roku (piątek, sobota) o godzinie 19:00 w Kina Uciecha Góra Kalwaria. Wstęp na spektakle jest wolny. Zapraszamy na spektakl Plan Lekcji.

Plan Lekcji Teatr A3 Kolekcjonerzy Wzruszeń

Teatr A3 Kolekcjonerzy Wzruszeń to egzotyczna grupa artystów grających z dużą swobodą, ale mająca też spore doświadczenie, bazująca na prawdziwości bycia, realności aktu, na rodzących się emocjach - jasnych i znaczących. Artyści kolekcjonują wzruszenia, charakterystyczne postacie sceniczne i rozpoznawalną stylistykę. Spektakl Plan Lekcji, jest opowieścią o szkole, życiu prezentowaną w bardzo oryginalny sposób. Nie jest sennym marzeniem. To drgający majak z brzegu radosnego koszmaru, absurdu codzienności, lawiny przeszłych obrazów ukrytych w uniesieniu, strachu, błądzeniu. To snucie wątku, który każdemu zakończyć może się inaczej, choć każdego obrazy są takie same. To rutyna i śmieszność, kopniaki-dupniaki. Zawiła zabawa w w przywoływanie szczenięcej, szkolnej beztroski. Plan lekcji to opowieść złożona z ruchomych wizji, mówiona bez słów, prostym gestem, rytmem emocji. Historia pierwszych odpowiedzi i ostatnich pytań. Strachu i życiowych uniesień. Więcej informacji o teatrze A3 Kolekcjonerzy Wzruszeń, możecie przeczytać na stronie internetowej: www.a3teatr.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Góra Kalwaria