Informacje3 października 2013, 00:00,

Zawody pływackie Speedo Ungdom Cup piaseczyńscy pływacy w Szwecji

W dniach 19-23 września 2013 roku, dzięki współpracy z Biurem Promocji i Informacji Gminy Piaseczno, grupa pływaków wraz z trenerami MKS Piaseczno wzięła udział w zawodach pływackich Speedo Ungdom Cup w Szwecji. Oto krótka relacja. Jest godzina szósta rano dnia dziewiętnastego września 2013 r., na lotnisku im. Chopina w Warszawie stoi okazały tłumek młodzieży oczekującej na samolot do Stockholmu. Na wszystkich twarzach widać zaspanie i podniecenie spowodowane perspektywą wyjazdu i zawodów pływackich w Szwecji. To już druga taka wyprawa zawodników Młodzieżowego Klubu Sportowego Piaseczno. Nie wszyscy latali już samolotem. Są osoby, dla których jest to nowe doświadczenie.

MKS PIASECZNO ZAWODY P£YWACKIE SPEEDO UNGDOM CUP

Po odprawie bagażowej i kontroli bezpieczeństwa, zajmujemy miejsca w samolocie i startujemy. Obraz zza szyby jest wspaniały, powoli oddala się lotnisko, zabudowania są coraz mniejsze, lecimy ponad chmurami. Przez okna zagląda świecące słońce, choć na zewnątrz temperatura jest ujemna. W Stockholmie wita nas niezbyt ładna pogoda, ale pełni energii witamy się z naszymi szwedzkimi partnerami z klubu pływackiego. Jedziemy do Upplands Vasby, gdzie wystartujemy w zawodach, ale przedtem czekają nas jeszcze inne atrakcje. Po przyjeździe i rozpakowaniu bagaży, idziemy na kręgle. Dzielimy się na zespoły, w trakcie gry jest mnóstwo śmiechu i zabawy. Później idziemy na trening na basenie, a po nim jeszcze do basenowego aquaparku. Następnego dnia jedziemy do miasteczka, które było pierwszą stolicą Szwecji – Sigtuny.

MKS PIASECZNO ZAWODY P£YWACKIE SPEEDO UNGDOM CUP

Sigtuna – miasto w południowo-wschodniej Szwecji nad jeziorem Melar. Założona została przez Eryka Zwycięskiego ok. 980. Prawa miejskie zostały nadane jeszcze w 1010 przez Olofa Skötkonunga. Około 1100 roku został zbudowany kościół romański z kamienia polnego, który został siedzibą pierwszego[2] biskupa szwedzkiego. Rozkwitało jako królewskie oraz handlowe i ekonomiczne centrum Szwecji przez 250 lat, od końca XI wieku. W 1187 Sigtuna została spalona w wyniku ataku nieznanych sprawców. Historyczne źródła wspominają tylko o "barbarzyńcach ze wschodu". Estończycy, Liwowie, Karelowie i Księstwo Nowogrodzkie są wskazywani jako najeźdźcy. Możliwe, że estońskie plemiona z wysp Sarema stały za tym atakiem. Sigtuna kontynuowała swoją egzystencję jako znaczące miasto nawet po ataku, ale w XIV wieku większe znaczenie miały takie miasta jak: Uppsala, Visby, Kalmar i Sztokholm. Pod koniec X wieku wybijano tutaj pierwsze szwedzkie monety z wizerunkiem Olofa Skötkonunga.

Po zjedzeniu lodów nad pięknym jeziorem w Sigtunie, wracamy na trening. Trzeba dać z siebie wszystko, bo już jutro zawody. Następne dwa dni to starty naszych zawodników. Skoncentrowani idziemy na pływalnię i dajemy z siebie wszystko. Zdobywamy 16 medali i poprawiamy rekordy życiowe. Nasz występ w tych zawodach jest niezwykle udany. Czas wracać do domu. Staramy się zapamiętać każdy szczegół tego pięknego miejsca. Czujemy, że zobaczyliśmy zdecydowanie za mało i chcieliśmy zostać trochę dłużej. Ostatecznie musieliśmy powiedzieć do zobaczenia Upplands Vasby. Może wrócimy tu za rok na kolejne zawody Speedo Cup.

Informacje3 października 2013, 00:00,

Drzwi Otwarte w Pracowni Rzeczy Różnych Synapsis w Wilczej Górze - zaproszenie

Pracownia Rzeczy Różnych Synapsis zaprasza mieszkańców gminy oraz wszystkich miłośników rękodzieła na Drzwi Otwarte, które odbędą się w najbliższą sobotę 5 października 2013 roku w godz. 10.00-15.00. W programie m.in.: zumba, warsztaty, ścianka, ognisko, strażacy i wiele innych atrakcji. Do Pracowni można dojechać specjalnie zorganizowanym transportem. Więcej informacji na stronie internetowej: www.pracowniasynapsis.pl

DRZWI OTWARTE W PRACOWNI RZECZY RÓżNYCH W WILCZEJ GÓRZE

W programie Drzwi Otwartych:
- ZUMBA - ścianka wspinaczkowa prowadzona przez naszych kolegów z Poznania;
- wizyta firmy HARPO z prezentacją sprzętu IT i oprogramowania do wspierania porozumiewania się – świętujemy Międzynarodowy Miesiąc AAC!
- warsztat z wikliny i plecionkarstwa;
- możliwość obejrzenia domu mieszkalnego dla osób z autyzmem, który powstaje tuż obok naszej Pracowni;
A dodatkowo i niezmiennie:
- cztery nasze pracownie: ceramiczna, rzemiosła artystycznego, drewna i papieru, w których możecie coś stworzyć i zabrać do domu;
- gry ogrodowe i spacer nordic walking;
- znaczki pamiątkowe – zrobicie sami korzystając z komunikacji wspomagającej AAC;
- możliwość pojeżdżenia na tandemie, hulajnodze i poskakania na trampolinie;
- kawiarnia Candidiaza, grill i ognisko.
Tematy:Lesznowola