Informacje1 maja 2016, 10:00,

Zawody kajakowe z Piaseczna do Konstancina po rzece Jeziorce

1 maja 2016 roku odbędzie się III edycja zawodów kajakowych z Piaseczna do Konstancina - Jeziorny po rzece Jeziorce. Już po raz trzeci chętni mogą sprawdzić swoje siły na naszej rzece Jeziorce. Trwają zapisy na zawody kajakowe organizowane przez Fundację Jeziorka.

ZAWODY KAJAKOWE Z PIASECZNA DO KONSTANCINA PO RZECE JEZIORCE

Kajakarze wystartują o godz. 10:00 z portu przy Górkach Szymona w Zalesiu Dolnym. Meta zlokalizowana będzie przy jazie w Konstancinie-Jeziornie. Do przepłynięcia będzie ok. 12 km. Obowiązuje opłata startowa w wysokości 80 zł za kajak. Zgłoszenia przyjmuje organizator Jacek Andrzejak, tel. 501 114 104. Impreza odbędzie się pod patronatem Starosty Piaseczyńskiego i Burmistrzów obu gmin Piaseczna i Konstancina - Jeziorny. Link do wydarzenia na fb https://www.facebook.com/events/188894591475681

Informacje1 maja 2016, 10:00,

Majówka z Pocztem Rycerskim Herbu Fastolf na Zamku w Czersku

W dniach 30 kwietnia - 3 maja 2016 roku zapraszamy na PIKNIK HISTORYCZNY Majówka z Pocztem Rycerskim Herbu Fastolf na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. W tych dniach rekonstruktorzy ze stowarzyszenia HANZA będą na Państwa czekali w godz. 11.00-19.00

MAJÓWKA Z POCZTEM RYCERSKIM HERBU FASTOLF NA ZAMKU W CZERSKU

W programie wiele atrakcji: W Komnacie Kasztelana (wzbogaconej o nowe eksponaty) będzie czekał kustosz, żeby opowiedzieć o codziennym życiu na zamku.

Na dziedzińcu:
- pokazowy namiot rycerski;
- średniowieczne gry planszowe i zabawy plebejskie;
- tkactwo, hafty i pokaz tkania krajek oraz plecenia średniowiecznych sznurków na lucecie;
- dyby zamkowe z obsługą kata;
- zbrojownia zamkowa;
- tor łuczniczy, rzut sulica i szranki ? walka na bezpieczne miecze;
- degustacja historyczna;

Specjalnie dla dzieci - spotkanie z heraldyką, czyli malowanie rycerskiej tarczy

W sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 pokaz mody średniowiecznej

Codziennie o godzinie 14:00 i 17:00 pokazy bojowe (pojedynki lub trening szermierki lub manewry lekkiej piechoty) ogłaszane sygnałem z rogu.

Codziennie o godzinie 18:00 Cała Polska czyta z rycerzami, czyli lektura średniowiecznych romansów rycerskich w przekładzie własnym na język polski i z krótkim komentarzem historyczno-kulturoznawczym: w sobotę (30.04) i poniedziałek (02.05) - XIII-wieczny francuski romans rycerski Kasztelanka z Vergy, w niedzielę (01.05) i wtorek (03.05) - XII-wieczny polski romans rycerski oparty na motywach frankijskich i włoskich Walter i Hilgunda.

Ponadto na terenie Zamku będą stoiska z wyrobami pasiecznymi (miody, napoje na bazie miodu, propolis, owoce liofilizowane w miodzie itp.) oraz z daniami z grilla, szarlotką, sokami, kawą i herbatą. Będzie też możliwość zakupu pamiątek.