Informacje14 grudnia 2012, 00:00,

Zawodnicy UKS Szachylice najlepsi na Mazowszu

Gmina Piaseczno, powszechnie uważana za sypialnię dużego miasta Warszawy, pokazała swoją siłę na Mistrzostwach Szkół Podstawowych Mazowsza w Szachach. Dwie pierwsze drużyny pochodziły z naszej gminy: S.P. im. Ks. J. Twardowskiego z Chylic zajęła I miejsce, a drugie przypadło S.P. im. Wspólnej Europy z Zalesia Górnego.

ZAWODNICY UKS SZACHYLICE NAJLEPSI NA MAZOWSZU

Okazuje się, że nie w wielkich szkołach warszawskich, z tysiącem i więcej uczniów, ale u nas są najmocniejsze z mocnych zespoły szachowe. Skąd ten sukces? Dlaczego podwójny? W szkole w Chylicach szachy są obecne od 11 lat. Najpierw jako kółko szachowe, a od kilku lat jako klub UKS Szachylice. Od początku drużyna startowała w rozgrywkach szkolnych, traktując je jako miernik pracy szkoleniowej. W rozgrywkach ligowych ocena wyników szkolenia przysłaniana bywa przez transfery i wypożyczenia.

ZAWODNICY UKS SZACHYLICE NAJLEPSI NA MAZOWSZU

Aktywność Szachylic spowodowała wzrost zainteresowania szachami w gminie. Rosnąca ilość dzieci z okolicznych miejscowości na turniejach w Chylicach była impulsem do organizacji cyklu rozgrywek Grand Prix Szachylice Okolice (aktualnie Prestigio Cup). Rozgrywki te ze szczególnym odzewem spotkały się w Zalesiu Górnym. W klubie kultury, z incjatywy Pana Andrzeja Szczygielskiego, działało koło szachowe. Koło od początku istnienia dostało wsparcie arcymistrzowskiego rodu Soćków, mieszkańców Zalesia, wielokrotnych medalistów i mistrzów Polski w szachach.

ZAWODNICY UKS SZACHYLICE NAJLEPSI NA MAZOWSZU

Mistrzostwa zgromadziły ponad 308 uczestników i liczne grono opiekunów. Już po obejrzeniu listy startowej drużyn wydawało się, że faworytem do zwycięstwa jest Zalesie, a Chylice głównym kandydatem do drugiego miejsca. Chylice już w drugiej rundzie zostały skojarzone z drużyną Michałowic (w tym roku zajęła 7 miejsce w Polsce), a wygrywając 3:1 potwierdziły wysokie aspiracje. Równie dobrze grała drużyna z Zalesia i w 5 rundzie obie drużyny zostały skojarzone ze sobą. Zalesie wygrało 2,5-1,5.Wydawało się że wszystko jest wyjaśnione. Różnica między Chylicami a Zalesiem wzrosła do 2,5 punktu. Jedyną nadzieją Chylic był równy skład i wygrywanie 4-0 do końca z kolejnymi przeciwnikami. Runda 6 przyniosła odrobienie 0,5 punktu. Runda 7: Chylice straciły 1 punkt na 4 desce. Wydawało się, że I miejsce uciekło. Nagle okazało się, że Michałowicom udało się dokonać rzeczy niemożliwej i wygrały z Zalesiem 3,5 do 0,5. Chylice wyszły na prowadzenie. Wygrywając ostatnią rundę 4-0 zapewniły sobie Mistrzostwo Mazowsza. Zalesie wygrało ostatnią rundę 3-1, co przy porażce Michałowic 1,5-2,5 wyniosło je na zasłużone II-gie miejsce. Warto nadmienić, że również S.P. 2 z Piaseczna zajęło przyzwoite 15 miejsce.

ZAWODNICY UKS SZACHYLICE NAJLEPSI NA MAZOWSZU

Zawodnicy z terenu gminy Piaseczno zdobyli 4 medale indywidualnie za wynik na swoich szachownicach:
Jan Golecki S.P.Chylice - brązowy medal za 7,5 punktu z 8 rund na I szachownicy.
Mateusz Rylski S.P.Chylice - brązowy medal za 6 punktów z 8 rund na II szachownicy.
Kacper Lewicki S.P.Chylice - 7 z 8 złoty medal za 6 punktów z 8 rund na III desce.
Pola Mościcka S.P. 2 Piaseczno - brązowy medal za 7 punktów z 8 rund na IV szachownicy.

Pierwsze trzy drużyny z Mazowsza zdobyły prawo do gry w Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych w przyszłym sezonie. Dla Zalesian będzie to debiut. Chylice w zeszłym roku ukończyły Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych na 19 miejscu. Michałowice pojadą bronić wysokiego 7 miejsca.
autor/źródło: Dariusz Różycki - UKS Szachylice

Informacje14 grudnia 2012, 00:00,

Otwarte Forum Wiedzy - Zagadki których nikt nie rozwiązał, czyli: tajemnice egipskich piramid

Przystanek Kultura Piaseczno zaprasza na wykład Edyty Rubka-Kostyra w ramach Otwartego Forum Wiedzy pt.: ZAGADKI KTÓRYCH NIKT JESZCZE NIE ROZWI¡ZA£, CZYLI: TAJEMNICE EGIPSKICH PIRAMID. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia 2012 roku o godz. 16.00, w Przystanku Kultura przy Placu Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Projekt programu i komentarze - Hanna Szczepanowska. Zapraszamy na sobotnie spotkanie w ramach Otwartego Forum Wiedzy w Przystanku Kultura.

OTWARTE FORUM WIEDZY - KTO DECYDUJE O MOJEJ ŚMIERCI? - KATARZYNA ANNA METLERSKA-CHABIERA

ZAGADKI KTÓRYCH NIKT JESZCZE NIE ROZWI¡ZA£ - CZYLI: TAJEMNICE EGIPSKICH PIRADMID - Edyta RUBKA - KOSTYRA To jedne z największych i na pewno najsłynniejsze budowle na świecie. Właściwie powinny się nazywać górami tajemnic, bo zbudowane są z samych tylko teorii i znaków zapytania! Dlaczego je wybudowano? - dla kaprysu? Z nieznanej nam, ważnej przyczyny? Podejrzewa się nawet, że są rodzajem szyfrogramów, które zawierają całą wiedzę o kosmosie, a także dawnych i przyszłych dziejach ludzkości. Jak je zbudowano? - siłą mięśni tysięcy niewolników, dzięki pomysłowi, którego nie potrafimy odgadnąć? - czy może z pomocą kosmitów? Jedno, co wiadomo na pewno: konstrukcje te w sposób szczególny oddziaływają na żywe organizmy. Będziemy to mogli sprawdzić osobiście. Może przy tej okazji ktoś z nas odkryje jakąś nową właściwość piramidy?
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno