Informacje15 października 2010, 00:00,

Zapraszamy na obchody Dni Papieskich w Tarczynie

Burmistrz Tarczyna - Barbara Galicz, Ks. Dziekan - Władysław Michalczyk oraz Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie, serdecznie zapraszają na Mszę Świętą oraz koncert muzyczny z okazji X Dni Papieskich. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 października 2010 roku od godz. 18.00 w Kościele pw. św. Mikołaja w Tarczynie.

TYTU£
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Tarczyn
Tematy:Tarczyn

Informacje7 października 2010, 00:00,

Nowe ujęcie wody uroczyście otwarte w TDP Piaseczno

W czwartek, 7 października 2010 roku o godz. 12.00 burmistrz Piaseczna wraz z prezesem PWiK oraz dyrektorem generalnym TDP dokonali uroczystego otwarcia nowego ujęcia wody dla Piaseczna, zlokalizowanego na terenie firmy TDP Sp. z o.o. Uroczystość rozpoczęła się w budynku stacji uzdatniania wody przecięciem wstęgi przez burmistrza Józefa Zalewskiego, prezesa PWiK Artura Woźniakowskiego oraz Dyrektora Generalnego TDP Flavio Monteleone. Symboliczne otwarcie kurka z wodą pitną było możliwe dzięki umowie zawartej pomiędzy TDP Sp. z o.o. a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie Sp. z o.o. Nowa stacja uzdatniania wody o wydajności do 5 000 m3/dobę czerpnie wodę z pokładów czwartorzędowych. Woda ta spełnia wszystkie wymagania przewidziane w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia dla ludzi. Powszechnie uważana jest za wodę lepszą jakościowo niż woda z wodociągu warszawskiego, gdyż pochodzi z ujęcia głębinowego a nie powierzchniowego.

Nowe ujęcie wody uroczyście otwarte w TDP Piaseczno

FOTO: Od lewej strony: Flavio Monteleone - Dyrektor Generalny TDP, Józef Zalewski - Burmistrz Piaseczna, Artur Woźniakowski - Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie, foto wykonał T. Pawlak.

Zawarta umowa pozwala gminie na zmniejszenie uzależnienia od wody warszawskiej, której ilość w miejskich kranach spadła z 80 % do 40 %. Pozostała część pochodzi w 40 % ze stacji TDP a w 20 % z innych ujęć. Optymalizacja źródeł pozyskania wody przełoży się na stabilizację cen wody oraz zabezpieczy gminę na wypadek awarii. Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miejskiej gmina dopłaca 1 zł do każdego m3 wody z Warszawy dla klientów indywidualnych, aby zredukować dysproporcję w cenie wody z własnych ujęć i wody dostarczanej z Warszawy. Do wody z nowego ujęcia gmina nie będzie musiała dopłacać dzięki czemu w skali roku zaoszczędzić może ok. 1 mln. zł. Uruchomienie ujęcia wody zostało wykonane bez zaangażowania środków finansowych ze strony gminy czy też PWiK. Firma TDP prowadzi dalsze prace nad zwiększeniem wydajności ujęcia wody.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno