Informacje24 listopada 2009, 00:00,

Zakończenie prac budowlanych przy miejskiej oczyszczalni

W piątek, 20 listopada 2009 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno, odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającemu się ku końcowi projektowi gospodarki wodno-ściekowej, połączona ze zwiedzaniem miejskiej oczyszczalni ścieków w Piasecznie.

Oczyszczalnia w Piasecznie

Konferencja była okazją do podsumowania największej w historii gminy Piaseczno inwestycji współfinansowanej z unijnych środków Funduszu Spójności. Na spotkaniu oprócz dziennikarzy obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej - instytucji pośredniczących w realizacji projektu. Nie zabrakło też przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, instytucji która udzieliła gminie pożyczki w wysokości 6 mln zł na realizację rozbudowy oczyszczalni ścieków oraz Banku Ochrony Środowiska, który przyznał gminie kredyt preferencyjny na blisko 124 mln złotych. Współgospodarzem konferencji był Inżyniera Kontraktu – firma Safege S.A., która nadzoruje i koordynuje prace budowlane.

Komory osadu czynnego oczyszczalnia w Piasecznie

W pierwszej części spotkania przedstawiona została multimedialna prezentacja projektu, ukazująca ogrom inwestycji zilustrowanych zdjęciami. Goście mieli okazję dowiedzieć się więcej o zakresie inwestycji, metodach robót i oczekiwanym efekcie ekologicznym. Do chwili obecnej odebrane zostały i przekazane do eksploatacji odcinki wybudowanej kanalizacji na terenie żabieńca, Siedlisk, Zalesia Górnego, Gołkowa Letnisko, Gołkowa Wsi i Kamionki. Na koniec listopada przewidziane jest ukończenie największego i najbardziej skomplikowanego przedsięwzięcia, jakim jest rozbudowa i modernizacja miejskiej oczyszczalni, która kosztuje ok. 174 mln zł.

Zwiedzanie oczyszczalni w Piasecznie

Na zakończenie konferencji goście oprowadzeni zostali po oczyszczalni, gdzie obejrzeli nowoczesny ciąg technologiczny, w niczym nie ustępujący warszawskiej „Czajce”. Na własne oczy można było zobaczyć, jak pracują ogromne komory osadu czynnego, oczyszczające ścieki z nadmiaru substancji biogennych – fosforu czy potasu. Dwukrotnie zwiększona przepustowość oczyszczalni zabezpieczy potrzeby ciągle rozwijającego się blisko 50. tys. miasta. Dodatkowo rozbudowana oczyszczalnia w Wólce Kozodawskiej będzie przyjmować ścieki z nowo wybudowanych sieci kanalizacji w Zalesiu Górnym, Zalesiu Dolnym, Jesówce, Gołkowie Letnisko, Gołkowie Wsi i Kamionce.

Zwiedzanie oczyszczalni w Piasecznie

Po pięciu latach od podjęcia przez Komisję Europejską decyzji o dofinansowaniu "Programu gospodarki wodno-ściekowej w Piasecznie" można powiedzieć, że inwestycja zbliża się do finiszu. W tej chwili kończone są zadania rzeczowe, ale pozostał jeszcze ogrom pracy związanej z przygotowaniem dokumentów i rozliczaniem projektu. Koszt rozbudowy i modernizacji dwóch oczyszczalni, budowa magistrali wodociągowej, 17 pompowni, blisko 130 km sieci kanalizacyjnej z ponad 3,5 tys. przyłączy wynieść ma około 360 mln zł. Gmina podjęła olbrzymi wysiłek finansowy, także zaciągając dodatkowe kredyty aby sprostać zadaniu i nie stracić unijnej dotacji, która stanowi prawie 39 proc. wartości projektu.

Przy osadniku wtórnym w oczyszczalni w Piasecznie

Projekt "Program gospodarki wodno-ściekowej w Piasecznie" współfinansowany przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii. Więcej informacji o projekcie gospodarki wodno-ściekowej w Piasecznie uzyskają Państwo w serwisie informacyjnym www.fs.piaseczno.eu oraz pod numerami tel. (22) 70 17 656, (22) 70 17 663
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Miasta i Gminy Piaseczno

Informacje25 listopada 2009, 00:00,

BABSKI WIECZÓR WYMIANA CIUCHÓW W PIASECZNIE

Figura Marzeń www.figuramarzen.pl zaprasza Panie na spotkanie z cyklu: WYMIANA CIUCHÓW. W gronie fantastycznych kobiet, będziesz miała możliwość wymienić swoje ciuchy, torebki, buty i biżuterię, która już dawno Ci się opatrzyła. Startujemy 28 listopada 2009 roku o godz. 16.00, przy ul. Kniaziewicza 45 w Piasecznie. Spotkanie jest bezpłatne. Pamiętaj nie siedź w domu zajrzyj tego dnia na Babskie Spotkanie. Dla każdej osoby, która zapisze się na BABSKI WIECZÓR, przygotujemy plakietkę z jej imieniem oraz zostanie przygotowane "stanowisko", na którym będzie mogła wyeksponować swoje ciuszki. Dla osób, które w tym dniu będą uczestniczyły w Wymianie ciuchów zostaną rozlosowane 3 nagrody. Nie bój się poznawać nowych ludzi. Serdecznie zapraszamy na babski wieczór i wymianę ciuchów w Piasecznie!
autor/źródło: Figura Marzeń - ul. Kniaziewicza 45 Piaseczno www.figuramarzen.pl