Informacje7 września 2014, 17:00,

Zakończenie Letniego Sezonu Muzycznego w Konstancinie-Jeziornie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


7 września 2014 roku o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na Zakończenie Letniego Sezonu Muzycznego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas koncertu usłyszymy muzykę filmową Wojciecha Kilara. Miejsce: Amfiteatr Park Zdrojowy.

Zakończenie Letniego Sezonu Muzycznego w Konstancinie-Jeziornie

Historia zespołu sięga roku 1920, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna wyłoniona z Orkiestry Dętej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Ambicją przedstawicieli środowiska kulturalnego było jednak utworzenie zawodowego zespołu muzycznego. To marzenie zrealizowano po wojnie. W skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej weszło 24 legionistów, co świadczy nie tylko o silnych związkach z Orkiestrą Legionów, ale również o ciągłości historycznej. Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego miała miejsce 28 lipca 1945 – już dwa miesiące po wyzwoleniu. Pierwszym dyrektorem Orkiestry został Marian Stroiński, a po nim, od roku 1955, instytucją kierował Felicjan Lasota. Status filharmonii i nazwę Państwowa Filharmonia im. Oskara Kolberga nadano orkiestrze w 1968 dzięki Karolowi Anbildowi, który prowadził ją w latach 1957-90. Z jego inicjatywy w 1964 powstał festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, a w 1984 powołano Chór Filharmonii. Następnie funkcję dyrektora sprawował Tomasz Szreder. Podczas jego kadencji siedzibą orkiestry stało się Kieleckie Centrum Kultury. Od 1995 do 2001 stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego piastował Szymon Kawalla, który po trzydziestu latach przerwy reaktywował festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W 1998 instytucja została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. Obecnie kieruje nią Jacek Rogala.

W styczniu 2012 Filharmonia otrzymała nową siedzibę wybudowaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z Orkiestrą współpracowało wielu wybitnych dyrygentów, m. in. Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała. Występowali tu także tak znani soliści, jak: Jeremy Findlay, Ingrid Fliter, Andrzej Hiolski, Krzysztof Jakowicz, Eugen Indjic, Kevin Kenner, Zofia Kilanowicz, Konstanty A. Kulka, Mischa Maisky, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappé, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i wielu innych. Zespół, w skład którego wchodzi ok. 80 muzyków, koncertował m. in. w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Płd. Na swoim koncie artystycznym Orkiestra ma nagrania radiowe, DVD, a także nagrania płytowe, m.in. cykl Album Polski oraz We Are From Here i Muzyka na otwarcie nowej siedziby.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje6 września 2014, 10:06,

Uwaga! we wrześniu akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

We wrześniu zaplanowano coroczną akcję doustnego szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Specjalne preparaty będą zrzucane z samolotów na kompleksy leśne, pola i łąki. Wojewódzki lekarz weterynarii prosi o zachowanie ostrożności podczas jesiennych spacerów. Szczepionki mają formę zielono-brązowych kostek i charakteryzują się intensywnym rybnym zapachem. Preparaty będą zrzucane na obszarze powiatu piaseczyńskiego od 15 do 22 września 2014 roku.



W tym okresie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaleca ostrożność podczas wiosennych wypraw na łono natury. Prosi też o przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Jeśli podczas spaceru zobaczymy szczepionkę, nie ruszajmy jej. Dotknięcie preparatu przez człowieka spowoduje, że nie zostanie on podjęty przez lisa. Jeśli jednak przypadkiem weźmiemy szczepionkę do ręki, pamiętajmy, by niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ostrożni podczas jesiennych spacerów powinni być też właściciele zwierząt domowych. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Wszystkie przypadki kontaktu naszych pupili i zwierząt gospodarskich ze szczepionką należy zgłaszać do lekarza weterynarii.

Przeczytaj też: Poznaj sploty piaseczyńskich historii

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie