Informacje19 marca 2007, 00:00,

Zabytkowe autobusy jeździły z Unii Lubelskiej do Piaseczna

W ten weekend można było przejechać się zabytkowymi autobusami na trasie z Unii Lubelskiej (Warszawa) do Piaseczna. Było to największą atrakcją kolejnego spotkania z cyklu "Poznaj Sadybę". Zabytkowe autobusy nazywane przez wszystkich Ogórki - trzęsły i hałasowały, ale ich pasażerowie byli z tego bardzo zadowoleni. Zabytkowe autobusy podczas wycieczki pokonały taką samą trasę, jaką przed laty jeździły parowozy nieistniejącej już kolejki wilanowskiej. W czasie drogi z pl. Unii Lubelskiej do Piaseczna pasażerowie słuchali barwnych opowieści o losach kolejki wilanowskiej.

Zabytkowe autobusy jeździły z Unii Lubelskiej do Piaseczna

Początkowo wagony były ciągnięte przez konie, ale częstotliwość kursowania była bardzo duża, kolejka jeździła co 7 min - opowiadał Jacek Kaczmarek, varsavianista i wiceprezes Piaseczyńskiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej. Dzięki kolejce cegielnie w Konstancinie i papiernia w Jeziornie dostarczały wyroby do stolicy, a warszawiacy wybierali się za miasto na zieloną trawkę.

Kiedy zabytkowe autobusy "ogórki" dotarły do Piaseczna, na uczestników wycieczki czekały dodatkowe atrakcje. Dzieci jeździły elektryczną drezyną kierowaną przez członków bractwa drezynowego, a ich rodzice zwiedzali lokomotywownie pełne starych maszyn i zabytkowych wagonów. Największe wrażenie robił czarny jak smoła parowóz.

Wycieczkę zorganizowało Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba, które w każdą trzecią sobotę miesiąca zaprasza na wykłady z cyklu "Poznaj Sadybę". Kolejne spotkanie pt. "Znani ludzie Sadyby" odbędzie się 21 kwietnia.

źródło informacji: miasta.gazeta.pl/warszawa
fotografia: Grażyna Jaworska
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Informacje19 marca 2007, 00:00,

Kampinos Impresje Puszczańskie - wystawa fotografii

Monika Bukowińska oraz Dominik Bednarski zapraszają wszystkich na wernisaż i wystawę fotografii pod nazwą: Kampinos Impresje Puszczańskie. Wystawa fotografii o Puszczy Kampinoskiej odbędzie się w najbliższą sobotę: 24 marca 2007 roku, o godzinie: 16:30 w Konstancińskim Domu Kultury przy ulicy: Jaworskiego 18. Wystawa fotografii będzie czynna około 1 miesiąca.

Kampinos: Impresje Puszczańskie to impresje fotograficzne Dominika Bednarskiego oraz Moniki Bukowińskiej: przyroda, dzikie ostępy leśne, czasem ludzie, życie na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, zabytki architektury militarnej i sakralnej.

Autorzy zdjęć, to fotografowie niezależni: Monika Bukowińska (członek Związku Polskich Fotografików Przyrody: okręg mazowiecki) i Dominik Bednarski. Na wystawie pokazane będzie kilkadziesiąt fotografii w dużym formacie oraz zrobiony zostanie pokaz w wersji elektronicznej. Zasoby fotografów to kilkaset zdjęć. Autorzy zdjęć wysłali nam poniższe zdjęcia do wykorzystania w informacji:

Puszcza Kampinoska - Dominik Bednarski
kliknij aby powiększyć
Puszcza Kampinoska - Monika Bukowińska
kliknij aby powiększyć

Kiedy oglądamy te tereny nieskażone ludzką działalnością, należy pamiętać o tym, jak unikalne są one w skali kraju oraz jak istotną bazę świeżego powietrza, ciszy i oazy spokoju stanowią dla ludności zamieszkującej w miastach dookoła Puszczy, a zwłaszcza dla aglomeracji warszawskiej.

Informacje z materiałów organizatorów:
"[...] Fotografie to efekt podróży i włóczęgi przez Puszczę w ostatnich trzech latach [...]. Część fotografii została wykonana już na przedwiośniu 2007. [...]"
"[...] Jest to niewątpliwie fotografia przyrodnicza i podróżnicza [...] Naszym zamiarem było też zniekształcenie obrazu przez dokonywanie własnej interpretacji, co jest przecież cechą charakterystyczną fotografii jako dyscypliny. [...]"

Organizatorem wystawy fotografii o Puszczy Kampinoskiej jest Konstanciński Dom Kultury, telefon: (022) 754 47 23, e-mail: kdk@kdk-info.pl. Wkrótce więcej informacji o wystawie ukaże się również na stronie internetowej KDK: www.kdk-info.pl

Autorzy wystawy i informacji:
Monika Bukowińska tel.: 0508 28 60 77
Dominik Bednarski email: dominik_bednarski@yahoo.com tel.: 0504 05 97 98

Zapraszamy na wernisaż i wystawę fotografii o Puszczy Kampinoskiej.

Informację otrzymaliśmy mailem od Dominika Bednarskiego, któremu bardzo serdecznie dziękujemy. Jeżeli posiadacie podobnie informacje kulturalno - rozrywkowe o wydarzeniach w Waszych gminach, to zapraszamy do przesłania nam tego na adres redakcji: info@powiat-piaseczynski.info
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Konstancin-Jeziorna