Informacje25 stycznia 2017, 18:43,

Za sprawą PIT-a Piaseczno rozkwita

Udział w podatku od osób fizycznych i osób prawnych to główny dochód gminy. Prawie 38% z podatku płaconego przez mieszkańców do Urzędu Skarbowego wraca do gminy i w prosty sposób przekłada się na realizację potrzebnych usług i inwestycji.

ZA SPRAWĄ PIT-A PIASECZNO ROZKWITA

Pomóżmy rozwijać się naszej gminie

To dzięki podatkom, ale tylko osób rozliczających się w Piasecznie, w tym roku gmina może przeznaczyć ponad 100 mln zł na inwestycje i zadania remontowe. – Korzystając z publicznego transportu, wysyłając dzieci do szkoły, narzekając na brak chodnika czy przyzwoitej drogi, pamiętajmy, że jakość usług i ilość nowych inwestycji uzależnione są od dochodów gminy, a te w przeważającej mierze pochodzą z udziału w podatkach od osób fizycznych i prawnych. Zamożność naszej gminy uzależniona jest więc od zamożności mieszkańców i ich rzetelności w płaceniu podatków – wyjaśnia Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis.

To proste, wystarczy ZAP-3

Dzisiaj przepisy nie wymagają meldunku, aby płacić podatki w miejscu zamieszkania. Wypełniając PIT, wystarczy wskazać jako miejsce zamieszkania gminę Piaseczno oraz dołączyć wypełniony formularz aktualizacyjny ZAP-3. W ten sposób wspieramy okolicę, w której mieszkamy, a więc wpływamy na otaczającą nas rzeczywistość.

Na co idą Twoje pieniądze?

Na stronie www.piaseczno.nacoidamojepieniadze.pl można sprawdzić, jak pieniądze z naszych podatków wydawane są przez gminę Piaseczno. – Program, który jest swego rodzaju kalkulatorem mieszkańca, pokazuje, w jakim stopniu poszczególny podatnik przyczynia się do rozwoju swojej gminy, płacąc w niej podatki. Z drugiej strony jest to narzędzie, które każdemu pozwala ocenić, czy podział wydatków na konkretne dziedziny i zadania realizowane przez samorząd jest zgodny z jego oczekiwaniami – mówi Łukasz Wyleziński, kierownik Biura Promocji i Informacji Gminy Piaseczno. – Właśnie wprowadzamy do programu dane z budżetu na 2017 rok i wkrótce będzie można porównać wydatki tegoroczne z latami poprzednimi, gdyż korzystamy z tego systemu już od czterech lat – dodaje.

Symulator internetowy jest oczywiście narzędziem poglądowym, odnosi się wyłącznie do podatku dochodowego od osób fizycznych, a poszczególne wyniki mogą delikatnie różnić się od stanu faktycznego, bo różne mogą być chociażby koszty uzyskania przychodu. Wyniki są też zaokrąglane. Program uwzględnia progi podatkowe, ale nie bierze pod uwagę odliczeń czy sytuacji, w której małżonkowie rozliczają się wspólnie. Dlatego wygenerowanych kwot nie należy przyjmować dosłownie, a jedynie orientacyjnie.

Informacje25 stycznia 2017, 18:59,

Ukazała się druga część książki Mieszkańcy wspominają

Ukazała się druga część książki „Mieszkańcy wspominają” wydana przez Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno. – Ciesząca się dużym zainteresowaniem mieszkańców książka ze wspomnieniami o starym Piasecznie zmobilizowała nas do przygotowania drugiej części, na podstawie kolejnych rozmów z mieszkańcami, które przeprowadziła Małgorzata Kawka-Piotrowska – mówi Łukasz Wyleziński, kierownik Biura Promocji i Informacji Gminy Piaseczno. W projekcie „Łapmy stare Piaseczno” udało się zaprosić do współpracy kolejnych jedenaście osób, które podzieliły się z czytelnikami własnymi wspomnieniami o dawnym charakterze miasta i osobach, które zapisały się w historii Piaseczna. „Posypały się wspomnienia osób uczestniczących aktywnie kiedyś i obecnie w życiu publicznym, tworzących piaseczyńską rzeczywistość, kierujących instytucjami, takimi jak np. Grójecka Kolej Wąskotorowa, czy ludzi biorących czynny udział w kształtowaniu się piaseczyńskich drużyn sportowych” – komentują we wstępie do książki Małgorzata Szturomska i Stanisław Hofman, czuwający nad poprawnością historycznych faktów i dbający o wypełnienie książki ciekawymi zdjęciami ilustrującymi wspomnienia.

10101-ukazala-sie-druga-czesc-ksiazki-mieszkancy-wspominaja

Wydana książka Mieszkańcy wspominają, jest kontynuacją akcji, której celem jest zebranie i zapisanie wspomnień najstarszych obywateli naszego miasta, aby te opowieści i historie nie przepadły na zawsze. – Tak kształtuje się tożsamość miasta, poprzez przekazywanie kolejnym pokoleniom opisu wydarzeń, tych codziennych i tych niezwykłych, a także przybliżanie sylwetek osób, które z miastem związane były od urodzenia lub przez większość swojego życia – podkreśla Daniel Putkiewicz, I zastępca burmistrza. Dla mieszkańców zainteresowanych tematem przeznaczyliśmy limitowaną pulę książek, które odebrać można w Biurze Promocji i Informacji w Urzędzie Miasta (pokój 96). – A teraz fotel, ciepła herbata, włączamy wsteczny bieg i ruszamy na wycieczkę do przeszłości… – proponuje inicjatorka akcji i radna Magdalena Woźniak.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie